Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Wideo: Koncert Jubileuszowy z okazji 25-lecia Orkiestry Dętej OSP Dobra- Żeronice

W sobotę, 22 października Orkiestra Dęta OSP Dobra- Żeronice obchodziła jubileusz 25 lat swojego istnienia. Z tej właśnie okazji w Dobrej mogliśmy uczestniczyć we mszy świętej, a następnie wziąć udział w wyjątkowym Koncercie Jubileuszowym, który poruszył każdego.

W osobie siła drzemie
Podczas uroczystości przekazano wyrazy uznania "wszystkim razem i każdemu z osobna". Przedstawiono członków orkiestry opowiadając drobne, ale jakże trafione i cenne wiadomości, które wzruszyły niejedną osobę z publiczności.


Skoro bohaterami dzisiejszego święta byli członkowie Orkiestry nie zabrakło wyśmienitej muzyki wszelkiego repertuaru dopracowanego do ostatniego dźwięku. I tak usłyszeliśmy między innymi takie utwory, jak „Mister Joe”, „Comedian Harmonists Concert”, „Vertraumte Melodien” czy „Orkiestra gra”.


Słów kilka o historii
Tradycja istnienia Orkiestr Dętych Gminy i Miasta Dobra sięga czasów przedwojennych. W roku 1907 podjęto starania o utworzenie Orkiestry Dętej przy straży ogniowej w Dobrej. Z dobrowolnych składek i ofiar mieszkańców Dobrej zakupiono kilka instrumentów. W roku 1967 powstała Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Do dzisiaj jeszcze niektórzy jej członkowie grają w Orkiestrze.


Podobnie przedstawia się historia orkiestry dętej w Żeronicach. Jej początki sięgają lat przedwojennych.


W 1991 roku z inicjatywy dyrektorki ówczesnego M-GOK w Dobrej Marianny Ochockiej oraz kapelmistrza turkowskiej orkiestry Eugeniusza Grzelaka nastąpiło połączenie dwóch orkiestr z Dobrej i Żeronic tworząc jeden skład działający przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrej. Żeby stworzyć możliwość nauki na instrumentach dętych uruchomiono Społeczne Ognisko Muzyczne. Kapelmistrzem Orkiestry został i funkcję tę pełni do dziś Eugeniusz Grzelak.


Podziękowania i nagrody
Jubileusz był okazją do uhonorowania członków Orkiestry. Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. Wielkopolskiego srebrne medale za Zasługi dla pożarnictwa otrzymali druhowie Zbigniew Pokojewski i Andrzej Pokojewski. Brązowym medalem uhonorowano Krzysztofa Jesionka, Wojsciecha Błażełka oraz Klausa Shroeder.


Odznakę za wysługę 45 lat otrzymał Paweł Janicki. 30 lat służył Zbigniew Pokojewski i Andrzej Pokojewski, 25 natomiast Jacek Gajewski.


Podczas uroczystości podziękowano osobom, które od samego początku były w Orkiestrze. Wręczono również listy gratulacyjne dla rodziców dzieci, które dzielnie spisują się grając podczas każdej uroczystości. Na podziękowania zasłużyli burmistrz Dobrej- Andrzej Piątkowski, dyrektor CK w Dobrej- Mariana Ochocka, kapelmistrz Orkiestry- Eugeniusz Grzelak, ks.Prałat Zygmunt Chromiński oraz dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Koninie- Elżbieta Barszcz.


Po przemówieniach okolicznościowych wszyscy obecni na sali Centrum Kultury w Dobrej mogli obejrzeć wystawę przygotowaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Dobrskiej, która przedstawiała wspaniałą drogę i rozwój Orkiestry.
 

Zapraszamy do wysłuchania audycji z tego wydarzenia już niebawem w ALe!Radio

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Administracja Portalem
Tomasz Michalak
administracja@iturek.net

Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja Grupa EmediaWeb.