Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Dobra:Przetarg na budowę Dworu zakończony, plany odnowy trzech wsi przyjęte i rozpatrzone

Dzisiaj, tj.6 marca odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Dobrej. Powodami jej zwołania były sprawy dotyczące przyjęcia planów odnowy Wsi Potworów, Miłkowice oraz Skęczniew w ramach programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013- 2020” oraz zmiana uchwały budżetowej na 2017 rok i Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Dobra na lata 2017- 2026.

Rozpatrzono i przyjęto plany odnowy wsi Potworów, Miłkowice i Skęczniew
Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie rozpatrzenia i przyjęcia planów odnowy wsi Potworów, Miłkowice, Skęczniew w ramach programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013- 2020”.


Program ten podejmowany jest na skalę regionalną i finansowany z budżetu województwa wielkopolskiego. Zarządzającym Programem jest Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiemu, któremu podlega nadzór nad regionalną odnową wsi.


Sejmik Województwa Wielkopolskiego zatwierdził zaktualizowaną Strategię Rozwoju Województwa Wielkopolskiego do 2020 roku. Program wspiera tworzenie na poziomie sołectwa formalnych lub nieformalnych struktur złożonych z przedstawicieli mieszkańców w postaci tzw. Grup Odnowy Wsi i zachęca do zaangażowania na rzecz realizacji przedsięwzięć dotyczących własnej miejscowości, w oparciu o oddolnie wypracowane koncepcje odnowy wsi ze szczególnym uwzględnieniem zachowania dziedzictwa kulturowego.


Na terenie Dobrej w projekcie udział biorą sołectwa Linne, Mikulice, Miłkowice, Piekary, Potworów, Rzechta, Skęczniew, Żeronice.


Spośród wyżej wymienionych sołectw, sołectwo Potworów i Miłkowice dotychczas nie posiadały planu odnowy wsi, natomiast sołectwo Skęczniew dokonało sformalizowania dotychczasowej Grupy Odnowy Wsi poprzez powołanie Stowarzyszenia Rozwój Miejscowości Skęczniew „Razem łatwiej”.


W związku z powyższym sołectwa Potworów i Miłkowice przystąpiły w 2016 roku do wypracowania założeń planów odnowy wsi, a sołectwo Skęczniew dokonało aktualizacji dotychczasowego planu odnowy wsi. Wstępnie odbyły się już zebrania wiejskie w sprawie przyjęcia planów odnowy wsi w ramach Programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013- 2020”. Sołtysi poszczególnych sołectw przekazali aktualne plany, zatwierdzone przez poszczególne zebrania wiejskie do zatwierdzenia przez Radę Miejską w Dobrej.


Budowę Dworu czas zacząć
Podczas dzisiejszego spotkania wprowadzono zmiany w budżecie na rok 2017. Jest to związane z przetargiem na budowę Dworu.
Między innymi z tego powodu w Dobrej zwołana została sesja nadzwyczajna. Konieczne bowiem było zatwierdzenie spraw formalnych, by móc przystąpić do realizacji projektu. 


Aby w pełni dopełnić inwestycję w budżecie zabrakło 678 tys.zł. Należy również nadmienić, że na realizację projektu pozyskano ze środków zewnętrznych około miliona złotych.


Pieniądze, których zabrakło pochodzić będą z funduszy sołeckich.


- Kiedy projekty były przygotowywane cena usług była na zupełnie innym poziomie- wyjaśniał burmistrz Andrzej Piątkowski.


Projekt uchwały radni mimo wątpliwości zatwierdzili jednogłośnie.

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Administracja Portalem
Tomasz Michalak
administracja@iturek.net

Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja Grupa EmediaWeb.