Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Zasiłek pielęgnacyjny podwyższony i waloryzowany? Posłowie są za

153 zł – tyle od 2006 roku wynosi zasiłek pielęgnacyjny. Postulat podniesienia i wprowadzenia waloryzacji tego świadczenia znalazł się w petycji, nad którą 20 lipca 2016 r. obradowali posłowie Komisji ds. petycji.

Celem petycji, która trafiła do Sejmu, jest wprowadzenie corocznej waloryzacji zasiłku pielęgnacyjnego (153 zł) i zrównanie jego kwoty z dodatkiem pielęgnacyjnym (obecnie 208,67 zł).

 

Wbrew zasadzie równości i niedyskryminacji

- Zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 zł i nie podlega on waloryzacji. Utrzymuje się on na obecnym poziomie od 10 lat – wyjaśniała treść petycji posłanka Nowoczesnej Joanna Augustynowska. – Natomiast dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty wynosi w tej chwili 208 złotych i 67 groszy. W ocenie autora petycji, taka sytuacja jest sprzeczna z zasadą równości, niedyskryminacji i solidaryzmu społecznego.

Zarówno posłanka Augustynowska, jak i pozostali członkowie komisji, zgadzają się z autorem petycji co do tego, że choć kwoty obydwu świadczeń są w tej chwili różne (dodatek jest o jedną trzecią wyższy niż zasiłek), to ich cel jest mniej więcej taki sam – pomoc osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji. Tak samo na początku ich kwota była niemal jednakowa.

Rozjechane świadczenia

Obecnie doprowadzono do sytuacji, że osoba uprawniona do pobierania dodatku, czyli emeryt lub rencista niezdolny do samodzielnego życia lub który ukończył 75 lat, otrzymuje więcej pieniędzy, niż osoba równie niesamodzielna, ale bez prawa do emerytury.

- Wszyscy, jak jesteśmy tu na sali, mamy świadomość, że idea tych świadczeń była identyczna i nic przy ich wprowadzaniu nie wskazywało, że mają się one tak „rozjechać” – powiedział przewodniczący Komisji ds. petycji, Sławomir Piechota (PO).

Zauważył też, że im bardziej kwoty tych świadczeń będą się różnić, tym trudniej będzie je wyrównać.

 

Więcej w portalu TurekBezBarier.pl

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Administracja Portalem
Tomasz Michalak
administracja@iturek.net

Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja Grupa EmediaWeb.