Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Apteki otwarte w nocy, niedziele i święta- absurdalny pomysł czy względy bezpieczeństwa?

Radni podjęli uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy i dyżurów aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu tureckiego. Według niektórych radnych jest to konieczne choćby ze względów bezpieczeństwa. Dla innych uchwałę tworzyli idioci, którzy wpływu na prywatnych przedsiębiorców mieć nie mogą.

 

 

Wiele kontrowersji na dzisiejszej (26 października) sesji Rady Powiatu Tureckiego wzbudziła uchwała dotycząca godzin otwarcia aptek na terenie powiatu tureckiego. Godziny te według ustawy powinny być dostosowane do potrzeb ludności i zapewnić jej dostępność świadczeń w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Nie wszyscy radni głosowali za podjęciem uchwały mówiąc, że jest ona absurdalna.

-Ta uchwała, którą mamy podjąć jest tak absurdalna, że ja osobiście w ogóle nie wezmę udziału w tym głosowaniu. Jest to jeden z licznych przykładów takiej radosnej twórczości parlamentu i idiotyzmów, które się uchwala. Później w oparciu o te idiotyzmy my podejmujemy uchwały- mówił radny Marian Mirosław Marczewski.

Dodał on, że inicjatywy wpisywane są do budżetu, a następnie są uchylane. Całość niniejszego działania nazwał radosną twórczością, z której absolutnie nic nie wynika. Podobnego zdania jest radny Platformy Obywatelskiej Dariusz Młynarczyk.

- Przyznam się szczerze, że doznałem szoku. Z większym idiotyzmem, jak jestem radnym, w samorządzie i działam od 2006 roku, się nie spotkałem. Ktokolwiek wprowadził takie przepisy to jest idiotą. Takich rzeczy się nie powinno robić, żeby politycy ustalali godziny otwarcia prywatnej apteki. Nie wiem, czy przy tej ustawie grzebali politycy Platformy Obywatelskiej czy Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, nie wiem. Kto głosował za tak idiotyczną ustawą jest idiotą i to mówię z całą odpowiedzialnością. Nie może być też tak, że to politycy, czy sami urzędowcy decydują jak sklepy mają być otwarte, o których godzinach i w jakie dni. Taka ustawa nie powinna mieć w ogóle miejsca.

W obronie uchwały stanął wiceprzewodniczący Rady Powiatu Marek Kubiak.

-Wydaje mi się, że nie do końca jest tak, że ta uchwała jest bez sensu. Myślę, że prawo zostało stworzone w dobrej wierze, nawet jeśli ktoś nie do końca przewidział skutki, jakie ono przyniesie. Mianowicie z punktu widzenia bezpieczeństwa, zachowania ciągłości działania w tym usług medycznych, dostępu do środków farmakologicznych. Wydaje się, że jednak tego typu uchwałą w rozumieniu przepisów, powinniśmy mieć możliwość narzucić obowiązek aptekom, aby przez 24 godziny były dostępne dla klienta.

Do wypowiedzi Kubiaka odniósł się ponownie Marczewski według którego wpływ na to w jakich godzinach będą pracować farmaceuci mamy taki sam, jak na fazy księżyca.

Należy nadmienić, że obecnie na terenie naszego powiatu funkcjonują 33 apteki, w tym 17 aptek w samym Turku. Rozkład pracy aptek w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy pełni wyłącznie jedna apteka. Jak mówi uchwała podjęta przez radnych należy wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców przy uwzględnieniu interesów farmaceutów jako przedsiębiorców.

Do słów radnych odniósł się starosta Mariusz Seńko, który podsumował temat mówiąc, że porządek prawny istnieje po to, aby go przestrzegać, natomiast słowa radnego Młynarczyka nazywającego posłów w sposób wulgarny nie są na miejscu.

Ostatecznie uchwała przyjęta została większością głosów, przy czym dwoje radnych wstrzymało się od głosowania. Radni Marczewski oraz Młynarczyk nie głosowali wcale.
 

Ale!Radio: 

No Adobe Flash Player installed. Get it now.

Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja