Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Nowy rok szkolny z nowymi projektami edukacyjnymi w ZST i ZSR

Już niebawem w dwóch szkołach ponadgimnazjalnych powiatu tureckiego ruszą dwa projekty edukacyjne. Jeden o wartości 2,5 mln zł pod nazwą „Innowacyjne i kreatywne kształcenie młodzieży w powiecie tureckim” i drugi, miękki opiewający na kwotę 217 tys. zł o nazwie „Edukacja w powiecie tureckim oparta na innowacjach”. Szkoły, które objęte zostały projektami to Zespół Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich oraz Zespół Szkół Technicznych w Turku. Na czym polegają innowacje edukacyjne?

W przypadku ZST główne zadanie polega na wyremontowaniu całego budynku E, a w szczególności niezagospodarowanego drugiego piętra i dostosowania go do potrzeb szkoły.

- Powstaną tam sale edukacji ogólnokształcącej, bo taki jest kierunek wsparcia, oprócz tego szkoły będą wyposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne z dziedziny fizyki, matematyki, przedmiotów przyrodniczych – mówi Jacek Suszek z Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Turku - Celem projektów jest podwyższenie poziomu edukacji.

Ponadto w ZST w Turku pracownie języków obcych zostaną wyposażone w sprzęt specjalistyczny i powstaną tzw. multimedialne laboratoria językowe.
Wartość projektu  to suma 2,5 ml zł, pozyskana z działania 9.3.3. w ramach WRPO, z czego 365 tys. zł to wkład własny powiatu tureckiego.

Z kolei projekt miękki, pod nazwą „Innowacyjne i kreatywne kształcenie młodzieży w powiecie tureckim”,  zakłada realizację zajęć ogólnokształcących dla dwóch wymienionych już szkół. W ramach zajęć pozalekcyjnych projektem będzie objęta również młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego, a będą to zajęcia wyrównawcze w mniejszych grupach z matematyki, fizyki, chemii, języków obcych oraz z doradztwa zawodowego. Oprócz tego projekt przewiduje zajęcia dla uczniów zdolnych, których poziom wiedzy przekracza wymogi programowe.

- Chodzi o to, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki podczas egzaminów maturalnych, aby młodzież mogła dostać się na wymarzone studia- mówi Jacek Suszek.

W ramach projektu odbywać się będą zajęcia z doradztwa zawodowego i testy kompetencyjne, aby określić czy młodzież właściwie wybrała ścieżkę kariery edukacyjnej, a potem zawodowej. Dodatkowo działania obejmą podnoszenie kompetencji nauczycieli i pozwolą podnieść ich kompetencje zawodowe.

Wartość projektu miękkiego to kwota ponad 217 tys. zł. Z czego 206 tys. zł to kwota dofinansowania.

Dlaczego tylko dwie szkoły ponadgimnazjalne objęte zostały programem edukacyjnym. Co z I Liceum Ogólnokształcącym?

- Instytucja zarządzająca wprowadziła warunek dostępowy, który polegał na tym, że średni wynik przynajmniej z jednego z przedmiotów maturalnych musi być niższy od średniej wojewódzkiej. Wyniki na maturze maturzystów z liceum były wyższe, dlatego szkoła została automatycznie wykluczona – wyjaśnia Jacek Suszek - Z diagnozy potrzeb, która została przeprowadzona wynikało, że szkoła ta w żaden sposób się nie "łapie" do projektu.

Innowacje edukacyjne to na razie pomysł Starostwa Powiatowego w Turku i złożone komplety dokumentów, które powalczą w stosownych konkursach. Jeśli  przejdą pozytywną weryfikację oba projekty ruszą już w przyszłym roku szkolnym.

Ale!Radio: 

No Adobe Flash Player installed. Get it now.

Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja