Władysławów: Budowa oczyszczalni ścieków priorytetem dla gminy

Lepiej jest to mieć u siebie i decydować samemu niż pozwolić innym decydować za siebie”- to jeden z argumentów wójta Krzysztofa Zająca przemawiający za budową oczyszczalni ścieków na terenie gminy Władysławów. Temat podjął podczas sesji Rady Gminy radny powiatowy Zdzisław Wojtkowiak, który dziwi się podjętej przez włodarzy decyzji.

Podczas spotkania, które odbyło się 12 lutego głos zabrał między innymi radny powiatowy Zdzisław Wojtkowiak. Odniósł się on do artykułu zamieszczonego na łamach Głosu Władysławowa, w którym czytamy, że „Priorytetem obecnej kadencji jest budowa oczyszczalni ścieków na terenie gminy Władysławów, która swym zasięgiem obejmuje większość naszej lokalnej społeczności”.

- Przedstawiciele sześciu gmin powiatu tureckiego podpisali w Kaczkach Średnich umowę z Urzędem Marszałkowskim na dofinansowanie inwestycji z zakresu gospodarki wodno- ściekowej. Otrzymali na ten cel około 9,4 mln.zł. Wszystkie gminy oprócz naszej gminy- informuje radny Wojtkowiak.

Jak powiedział, kiedy dyrektorem w PGKiM był Józef Andrzejewski we Władysławowie trwały rozmowy odnośnie oczyszczalni. Wówczas pojawiła się propozycja, aby z budżetu gminy przeznaczyć około 4 mln.zł. w zamian za podłączenie do turkowskiej oczyszczani ścieków. Temat jednak nie został sfinalizowany. Podobna propozycja pojawiła się w Ślesinie.

-25 stycznia w spotkaniu w Ślesinie uczestniczył wójt Krzysztof Zając. Czy jest prawdą, że ponownie otrzymał Pan propozycję, ażeby gmina nasza również była podłączona do oczyszczalni w Turku. Otrzymały taką propozycję gmina Brudzew, gmina Przykona i gmina Turek. Wszystkie te gminy wyraziły zgodę. Bo jeżeli jest koszt podłączenia 3-4 mln.zł. to ja się pytam po co wydawać kwotę 10-12 mln.zł. na rozbudowę nowej oczyszczalni w gminie Władysławów?- pytał Zdzisław Wojtkowiak.

Radny prosił o przeanalizowanie sytuacji. Nadmienił on również, że wójt Krzysztof Zając szczególnie powinien pochylić się nad tematem, choćby ze względu na swoją długą nieobecność spowodowaną chorobą.

-Koncepcja oczyszczalni ścieków była zrobiona w trzech kategoriach. Pierwsza kategoria to jest podłączenie całego Władysławowa pod oczyszczalnię, druga kategoria częściowe podłączenie Władysławowa. Trzecia to podłączenie do Turku. Dyskutowaliśmy na ten temat i kazaliśmy obliczyć. Firma, która zrobiła tę koncepcje przeliczyła, który wariant jest najbardziej opłacalny i z tego co mamy to najlepszą koncepcją jest koncepcja pozostawienia oczyszczalni na swoim terenie. Dlatego nie występowaliśmy z koncepcją do Turku. Cena ścieków byłaby różna i byśmy musieli podwójnie niekiedy płacić więc lepiej jest to mieć u siebie i decydować samemu niż pozwolić innym decydować za siebie. Dlaczego tak się kierowała rada? Dbają o dobro gminy i mieszkańców- tłumaczy wójt Krzysztof Zając.

Radny powiatowy nadmienił, że innym gminom ceny odpowiadają i zapytał, czy niniejszy temat był już konsultowany.

- Żeby nie wyszło, jak z tą biogazownią. Nikt nic nie wie, a już jest projekt na tablicy Biogazowania Władysławów- podsumował Zdzisław Wojtkowiak. 
 

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Administracja Portalem
Tomasz Michalak
administracja@iturek.net

Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja Grupa EmediaWeb.