Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
ZSR i Hortimex – integracja kształcenia z rynkiem pracy

W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć produkty spożywcze, które w swoim składzie nie zawierają dodatków do żywności. Wiedza w tym zakresie staje się niezbędna przyszłym profesjonalistom z rynku spożywczego i gastronomicznego. Kierując się  potrzebami dopasowania profili kompetencji uczniów do zapotrzebowania pracodawców w sektorze żywienia i usług gastronomicznych Zespół Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich nawiązał współpracę z Hortimex’ em, firmą skutecznie realizującą doradztwo z zakresu składników żywności  i mocno stawiającą na edukację rynku spożywczego.

Przedstawiciele Hortimex’u odwiedzili ZSR w Kaczkach Średnich dwa razy -  11. i 13. kwietnia 2018 r. „Dodatki do żywności – z czym to się je ? ” - to temat środowych warsztatów skierowanych do uczniów klas Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.  Spotkanie poprowadziły panie Barbara Przekwas-Pietruszka – Kierownik  Działu Jakości  i Karolina Kurzawa – Menedżer Rozwoju Produktu. Głównym celem było uświadomienie przyszłym adeptom sztuki kulinarnej celowości stosowania dodatków do żywności oraz ich bezpieczeństwa. Dodatki do żywności są nieustannie poddawane badaniom i kontrolom. Zajmuje się tym EFSA. Uczniowie dowiedzieli się również o niebezpiecznych konsekwencjach dla zdrowia konsumenta spowodowanych brakiem dodatków do żywności , takich jak: rozwój mikroorganizmów czy jełczenie tłuszczu.

Z kolei drugie spotkanie dotyczyło tematyki: ,,Etykieta produktów. O czym warto wiedzieć?” Pan Marek Dobosz – Menedżer Produktu firmy Hortimex omówił, jak tworzona jest etykieta i jakie  informacje są zawarte na opakowaniu produktu spożywczego. Uczniowie dowiedzieli się o czym warto pamiętać wchodząc do sklepu i robiąc zakupy. Prelegent zwracał uwagę, aby nie sugerować się tylko ceną lecz analizować i porównywać skład produktu, nie ulegać pierwszemu wrażeniu, reklamom i panującym modom, a przede wszystkim czytać etykiety. W części warsztatowej młodzież została podzielona na grupy i analizowała etykiety kilkudziesięciu produktów. Wnioski uczniów były bardzo ciekawe. Zdecydowanie po dzisiejszym spotkaniu zwiększyła się ich wiedza i świadomość potrzeby czytania etykiet produktów spożywczych.

Spotkanie zakończyła myśl Hipokratesa ,,Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a twoje lekarstwo powinno być pożywieniem … ,,

Młodzież i nauczyciele dziękują firmie Hortimex za nieoceniony wkład w podnoszenie wiedzy i kompetencji z zakresu rynku spożywczego.

Spotkania zorganizowały nauczycielki przedmiotów gastronomicznych -  panie Ewa Kowalska i Monika Kędzia.

 

 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja