Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Powiatowy konkurs geograficzny „Znaszli Swój Kraj" w I LO

16 kwietnia, w auli LO im. T. Kościuszki w Turku odbył się XII Powiatowy konkurs „Znaszli swój kraj”. Konkurs skierowany jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu tureckiego zainteresowanych geografią Polski. 

Zmagania dotyczą zagadnień z zakresu geografii Polski poszerzonej o krajoznawstwo, ekologię, historię oraz wiadomości o powiecie tureckim. Organizatorami konkursu byli nauczyciele geografii z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku: Ewa Sotkiewicz i Witold Wojciechowski, przy współpracy z Nadleśnictwem w Turku.

Celem konkursu jest zachęcanie uczniów do odkrywania piękna polskiej przyrody, zabytków i wzrost zainteresowania tematyką związaną z ochroną środowiska.

W tym roku gościem specjalnym konkursu był fotografik przyrody Karol Fornalczyk. Przedstawił młodzieży miejsca w powiecie tureckim, gdzie można „polować” z aparatem i efekty własnych łowów. Fotografie ptaków wykonane przez autora zdobią ściany jednej z klas I LO. Uczniowie z zainteresowaniem i zaskoczeniem oglądali jak wiele, często rzadkich gatunków ptaków (lelek czy żołna) można spotkać w naszym regionie.

Po godzinnej prelekcji rozpoczęły się zadania konkursowe. 12 uczniów, wyłonionych wcześniej w części pisemnej, podzielonych na 4 grupy rozpoczęło walkę o tytuły najlepszych znawców geografii Polski. Grupy odszukiwały ukryte w tekście rzeki Polski, rozpoznawały na podstawie nagranych opowieści absolwentów LO miasta Polski, określano też czynniki lokalizacji wybranych zakładów przemysłowych. Swoje zadania miała również publiczność.

Zwycięzcą konkursu dla publiczności została Zuzanna Gajdecka, przygotowująca się do matury z geografii. Młodzi uczestnicy konkursu mieli też okazję wykazać się swoją sprawnością fizyczną rzucając rzutkami w mapę Polski. Im dalej od centrum mapy tym trudniejsze pytanie dla uczestnika.

Ostatecznie na koniec konkursu, po zaciętej walce najlepszy wynik osiągnęła ekipa w składzie Jakub Pietruszewski I LO, Jakub Mituta Zespół Szkolno – Przedszkolny Słodków, Weronika Poszwa SP1.

Drugie miejsce zajęła drużyna w składzie Maciej Wichrowski ZST, Zuzanna Szczesiak SP1, Krzysztof Adamczyk ZSR CKT Kaczki.

Trzecie miejsce zajęli Kinga Jesionek I LO, Kacper Czupryński   Zespół Szkolno – Przedszkolny Dobra, Nikola Werbińska SP 5.

Czwarte miejsce Maciej Adamiak SP 5, Kinga Błaszczyk ZSR CKT Kaczki, Patryk Glinka Zespół Szkolno – Przedszkolny Dobra.

Organizatorów konkursu i opiekunów uczestników cieszy wysoki poziom wiedzy geograficznej i duże zainteresowanie naszym regionem wśród uczestników i widowni. Wielkie podziękowania dla Nadleśnictwu Turek, które bardzo pomogło przy organizacji tego konkursu.
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja