Pilne
Uwaga! Strona w przebudowie. Przepraszamy za utrudnienia.
Malanów: Czytali polskie pieśni hymniczne i patriotyczne

W piątek, 11 maja włodarze, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz przedstawiciele instytucji przypomnieli, jak ważne dla narodu polskiego są pieśni. To właśnie dzięki nim Polacy mieli nadzieję, siłę oraz odwagę. W dzisiejszych czasach często zapomina się o tych najważniejszych przesłaniach, które niosą utwory patriotyczne. O jednych z najważniejszych wartościach przypomniano w Świetlicy Wiejskiej w Malanowie.  

Spotkanie poprowadziła Joanna Adamczyk, która przed każdym przedstawionym utworem opowiedziała krótko o jego historii oraz przesłaniu.

Najstarszą polską pieśń religijną "Bogurodzica" zaprezentował sekretarz gminy Malanów Mirosław Mękarski.
Następnie usłyszeliśmy polski średniowieczny hymn ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa skomponowany do słów Wincentego z Kielczy, który przeczytał proboszcz parafii Malanów ksiądz prałat Stanisław Płaszczyk.
"Hymn do miłości Ojczyzny" zaprezentowała wice dyrektor Szkoły Podstawowej w Malanowie Krystyna Sobczak. Polską, katolicką pieśń religijną „Boże, coś Polskę” odczytała Zofia Banasiak z zespołu Tradycja.
Skarbnik Gminy Malanów Marzanna Szczap zaprezentowała „Warszawiankę 1831”, a dyrektor Szkoły Podstawowej w Miłaczewie Beata Myszyńska popularną pieśń maryjną „Z dawna Polski Tyś Królową”.
Od zawsze wiele emocji budzi napisany w 1908 r. na Śląsku Cieszyńskim wiersz Marii Konopnickiej, a także pieśń hymniczna, powstała pod wpływem oburzenia prześladowaniami polskości w zaborze pruskim „Rota”. Odczytała ją dyrektor SP w Kotwasicach Iwona Krajewska.
Kolejną czytającą osobą była dyrektor SP w Dziadowicach Renata Bińkowska, która zaprezentowała utwór „Witaj, majowa jutrzenko”. Pieśń I Brygady Legionów Polskich odczytał przewodniczący Rady Gminy Malanów Andrzej Toms.
„Czerwone maki na Monte Cassino” to polska pieśń wojskowa związana z bitwą o Monte Cassino. Tytuł nawiązuje do kwiatów, które w czasie bitwy rozkwitały na zrytych pociskami wzgórzach. Być może autor sugerował się też dostępnymi mu relacjami żołnierzy walczących trzydzieści lat wcześniej nad Sommą, których wspomnienia pełne są porównań kwitnących maków do krwi poległych. O tym jaką treść zawiera utwór mogliśmy przekonać się słuchając interpretacji emerytowanej nauczycielki Bogusławy Nowickiej.
Pieśń „Żeby Polska była Polską” zaprezentowana została przez dyrektora SP w Malanowie Marka Nowickiego.
Pomiędzy rodziną i domem a narodem i ojczyzną jest miejsce na małą ojczyznę, miejsce z którym jesteśmy związani, mieszkamy, uczymy się, pracujemy. Małą ojczyzną jest gmina Malanów i na jej cześć powstał wiersz, który odczytała dyrektor CKiBP w Malanowie Małgorzata Przygońska.

Na sam koniec głos zabrał wójt gminy Malanów Sławomir Prentczyński, który odczytał pierwszą wersję hymnu nazwanego Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech.
Hymn narodowy odśpiewały zespoły Jarzębinki oraz Tradycja. Z godnością i dumą artystom pomogli wszyscy uczestnicy uroczystości.
 

Ale!Radio: 
Ale!Radio: 

Podobne Artykuły

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych na portalu www.iturek.net treści, a w szczególności treści zawartych w komentarzach, wypowiedziach lub wpisach  publikowanych automatycznie i bez uprzedniej kontroli.  

Dodając komentarz zgadzasz się z Regulaminem komentarzy 

iTurek.net

Adres
ul. Jedwabnicza 4
62-700 Turek
redakcja@iturek.net

Redakcja

Redaktor
Katarzyna Błaszczyk
tel.: 508 220 173
kblaszczyk@iturek.net
Administracja Portalem
Tomasz Michalak
administracja@iturek.net

Copyright © 2013 - 2018 MAK MEDIA          
Projekt i Ralizacja Grupa EmediaWeb.