Minęło już 10 lat od objęcia przez Romualda Antosika stanowiska burmistrza Turku. Z tej okazji w turkowskim magistracie zwołano konferencję podsumowującą ostatnią dekadę. Podczas spotkania burmistrz przedstawił najważniejsze działania podjęte podczas minionego okresu oraz opowiedział o wyzwaniach i napotykanych trudnościach.
Wybory 2014: „Turek potrzebuje zmian”
Kiedy Romuald Antosik startował w wyborach samorządowych w 2014 roku, hasło „Turek potrzebuje zmian” trafiło w sedno oczekiwań mieszkańców.
-Jeden z dziennikarzy kiedy startowałem pierwszy raz na burmistrza spytał się czy nie boję się przegrać wyborów. Wtedy odpowiedziałem, że nie boję się ich przegrać, tylko boję się je wygrać, bo wiem że wygrywając wybory biorę odpowiedzialność za to miasto, mieszkańców i wiem, że to nie będzie łatwe zadanie, bo Turek znalazł się w kluczowym momencie. Na swojej drodze spotkałem wielu dobrych ludzi, którzy wsparli moje działania, intencje, pomysły- mówił Romuald Antosik.
Miasto znajdowało się w trudnym momencie – zbliżające się zamknięcie elektrowni, problemy z ciepłownictwem, brak nowych mieszkań i infrastruktury rekreacyjnej. Jednym z kluczowych wyzwań, przed którym stanął burmistrz, było zapewnienie mieszkańcom ciepła po zamknięciu elektrowni.
– W najtrudniejszym okresie dla miasta obejmowałem funkcję burmistrza, mając niespełna lat 40. W Turku kończył się przemysł paliwowo- energetyczny, wiadomo było, że będzie zakończona praca kopalni i powstanie problem bezrobocia mieszkańców. Wiadomo było, że problemem będzie brak dostaw ciepła dla miasta. Nie mieliśmy zorganizowanych dostaw ciepła dla miasta więc to był priorytet- mówił burmistrz dodając, że w między czasie zlikwidowany został również PKS.
W grudniu 2017 roku, tuż przed zakończeniem działalności elektrowni, uruchomiona została nowa ciepłownia. Władze miasta podjęły także działania na rzecz termomodernizacji budynków. Udało się zmodernizować niemal wszystkie bloki wspólnotowe oraz całe osiedle komunalne przy ul. Górniczej.
-Cieszę się, że jestem w tym miejscu w którym jestem i mogę to powiedzieć z podniesioną głową. Mimo wielu często nieprzychylnych komentarzy a wiemy wszyscy, że najłatwiej się krytykuje i komentuje czyjeś dokonania nie rządząc. Z reguły krytykuje się ludzi za to, że nic nie robią. Tu było odwrotnie. W Turku krytyce było poddawane, to co było przez nas robione. Robiliśmy i będziemy robić, a to miasto rzeczywiście odżywa. Miasto się wyludnia, ludzie przeprowadzają, ale my robimy wszystko, żeby ich zatrzymać, czego przykładem jest choćby polityka mieszkaniowa– mówił burmistrz.
Geotermia – klucz do przyszłości
Jednym z projektów, które zrealizowano w Turku, jest wykorzystanie geotermii. Miasto posiada jeden otwór eksploatacyjny, a prace nad drugim trwają. Jak poinformowano podczas spotkania geotermalne źródła wody będą wykorzystywane nie tylko do ogrzewania miasta, ale także w rekreacji i balneologii.
Polityka mieszkaniowa i rozwój infrastruktury Burmistrz Antosik postawił także na rozwój mieszkalnictwa. Powstały nowe osiedla mieszkaniowe, w tym kompleksy z mieszkaniami socjalnymi i komunalnymi. W planach jest budowa kolejnych 100 mieszkań komunalnych.
-Najbardziej dumny jestem z polityki mieszkaniowej, bo po tylu latach ruszyłem jeden z najtrudniejszych problemów tego miasta- mieszkania- mówił burmistrz.
Inwestycje w infrastrukturę i ekologię
Za ponad 90 milionów złotych zmodernizowano oczyszczalnię ścieków, w ostatnich latach odnowiono m.in. osiedla przy ul. Sportowej, Matejki, Kączkowskiego czy Dąbrowskiego. Remonty obejmowały również chodniki na osiedlach, co poprawiło komfort życia mieszkańców.
Władze miasta pozyskują fundusze z Unii Europejskiej na projekty ekologiczne. Jak poinformował burmistrz Antosik mieszkańcy Turku otrzymali wsparcie na instalację fotowoltaiki, kolektorów słonecznych i magazynów energii. Władze miasta prowadzą także edukację ekologiczną, ucząc m.in. segregacji odpadów.
Rekreacja, sport i kultura
W ciągu 10 lat zrewitalizowane zostały tereny wokół OSiR-u, powstały nowe obiekty, takie jak wodny plac zabaw, tradycyjny plac zabaw, nowoczesny skatepark. Przygotowywane są kolejne projekty, jak lodowisko z rolkowiskiem czy ścianka wspinaczkowa. Możliwe, że w przyszłości Turek zyska także baseny geotermalne.
Każdego roku organizowane są takie imprezy, jak Dni Turku, Biegi Europa Turek, Turkowska Magia Świąt Bożego Narodzenia czy Urodziny Miasta. Dodatkowo, wprowadzono Turkowską Kartę Mieszkańca, oferującą zniżki na bilety do kina czy na basen.
Największe wyzwania z dużą dozą cierpliwości
-Najwięcej problemów zawsze jest z ludźmi. Nie mówię tego w złym słowa znaczeniu. Mówię o pracownikach, współpracownikach, na niektórym etapie byłem za bardzo wyrozumiały w stosunku do pewnych osób i potem ponosiłem tego konsekwencje. Ponoszę odpowiedzialność za miasto, ale są osoby które wykonują w moim imieniu pewne zadania i pewne rzeczy nadzorują. Osoby które ze mną współpracują są naprawdę dobrymi pracownikami, natomiast często trzeba być bardziej stanowczym- mówił o najtrudniejszych wyzwaniach Romuald Antosik.
Jak podkreślał burmistrz, zakończenie 10-letniej kadencji nie oznacza końca działań. W planach jest przywrócenie komunikacji autobusowej, odzyskanie terenów po byłym dworcu, torowisko idące przez teren miasta gdzie mógłby powstać szlak pieszo- rowerowy dla mieszkańców.
-Przez te lata nauczyłem się przede wszystkim cierpliwości. Cierpliwości do ludzi, bo każdy przychodzi ze swoimi problemami i chciałby mieć je załatwione natychmiast. Nauczyłem się nie podejmować od razu decyzji, ponieważ szybkie decyzje są z reguły nie do końca przemyślane. Trzeba być cierpliwym i konsekwentnie dążyć do celu- podsumował burmistrz miasta Turku.
fot. FB