80.rocznica wyzwolenia Turku. Pamięć o bohaterach i lekcja lokalnej historii

2025-01-21

Dzisiaj, 21 stycznia, obchodzimy 80. rocznicę wyzwolenia Turku spod okupacji hitlerowskiej. To niezwykle ważna data w historii naszego miasta, która została uświetniona uroczystością pod pomnikiem „Nigdy więcej wojny”. O godzinie 12:00 mieszkańcy Turku, władze miasta oraz liczne delegacje zgromadzili się, aby oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność naszej małej ojczyzny.

Wyzwolenie Turku: Chwila, która zmieniła bieg historii

Wydarzenia nocy z 20 na 21 stycznia 1945 roku na zawsze zapisały się w pamięci mieszkańców Turku. Ostatnie oddziały niemieckie opuściły miasto, a dzień później kontrolę nad nim przejęła radziecka komendantura, na czele z pułkownikiem Jakowlewem. Wkrótce w Turku zaczęły kształtować się nowe struktury władzy. Powołano Milicję Obywatelską odpowiedzialną za porządek, a także komitet z Janem Legutko jako przewodniczącym. Komitet ten przekształcono w Tymczasową Radę Narodową Powiatu Tureckiego, której siedziba znajdowała się w Domu Strzelca.

Uroczystości pełne symboliki

Obchody rocznicy zgromadziły mieszkańców, władze miasta, poczty sztandarowe oraz przedstawicieli szkół, zakładów pracy i organizacji społecznych. Pod pomnikiem „Nigdy więcej wojny” złożono wieńce i kwiaty jako wyraz wdzięczności wobec tych, którzy poświęcili życie dla wolności.

Szczególnym momentem było odczytanie wspomnień z tamtych dni przez turkowską młodzież. Przypomnienie historii sprzed 80 lat było nie tylko formą hołdu, ale także ważną lekcją dla przyszłych pokoleń.

Pamięć, która trwa

Dzisiejsza uroczystość to dowód na to, że pamięć o wydarzeniach z 1945 roku jest wciąż żywa w sercach mieszkańców Turku. To także okazja, aby przypomnieć sobie o wartości pokoju i wolności, które nie są dane raz na zawsze. Symboliczne hasło „Nigdy więcej wojny” nabiera szczególnego znaczenia w kontekście współczesnych wyzwań i zagrożeń. Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Turku to moment refleksji nad historią, która kształtowała nasze miasto i jego mieszkańców. To także wyraz szacunku dla bohaterów, których odwaga i poświęcenie przyczyniły się do odzyskania wolności. Niech pamięć o nich trwa i przypomina, jak cenna jest wolność, którą dziś możemy się cieszyć.

Zostaw komentarz

Szukaj

Najnowsze wiadomości

Redakcja

Adres:
Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173

 

e-Mail:
kblaszczyk@iturek.net
redakcja@iturek.net
reklama@iturek.net

Archiwum

Poprzednia wersja serwisu
dostępna jest pod adresem:

old.iturek.net