Akcja poboru krwi w OSP Turek. Zapraszamy!

Klub HDK PCK im.Św.Floriana w Turku organizuje w dniu 28 lutego na otwartą akcję Honorowego Krwiodawstwa. Wszystkich chętnych, by pomóc potrzebującym zapraszamy do udziału w przedsięwzięciu.

  0 komentarze
0 komentarze

Wczoraj pot i trud, jutro duma i radość – rekruci zdali egzamin i złożą przysięgę wojskową

Kto jest dobrym materiałem na żołnierza? Kto złoży uroczystą przysięgę wojskową? Wszelkie wątpliwości rozwiewa egzamin na „pętli taktycznej”. Na poligonie w Biedrusku kończy się właśnie szkolenie podstawowe wielkopolskich terytorialsów.

  2 komentarze
2 komentarze

Zawsze zaangażowany i aktywny. SLD żegna Kazimierza Gierbę

W dniu 23 lutego b.r. w wieku 80 lat zmarł nasz serdeczny Przyjaciel, długoletni członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Kazimierz Gierba.

  0 komentarze
0 komentarze

PGKiM: Zakupy, przetargi, COVID i adopcje

Zakup nowych maszyn, pozyskanie dodatkowego dofinansowania do modernizacji oczyszczalni, wygrane przetargi. Do tego liczne akcje związane z bezpieczeństwem epidemicznym i liczne adopcje bezdomnych zwierzaków. Tak w skrócie wyglądał miniony rok w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku.

  3 komentarze
Etykiety:
3 komentarze

Konin wyraża kategoryczne „Nie” dla kolei w Turku

- To Prezydent Miasta Konina jest ślepy, ponieważ nie widzi korzyści płynących z tej nowej linii kolejowej Konin-Turek. Przecież mówimy o transporcie nie tylko ludzi, ale i towarów - tak starosta Dariusz Kałużny odpowiada prezydentowi Konina, na jego stwierdzenie, że budowa kolei do Turku to „ślepy tor”.

  6 komentarze
6 komentarze

Kawęczyn: Serce, które niesie pomoc

W Kawęczynie stanęło pierwsze serce, do którego mieszkańcy mogą wrzucać nakrętki. W ten sposób każdy może dołożyć swoją cegiełkę do leczenia chorej na nowotwór mieszkanki gminy, Bogumiły Piorunowskiej. 
 
 
  4 komentarze
4 komentarze

Brudzew: W Kalinowej zbiorą 100 litrów krwi na 100-lat kościoła? Kolejna akcja poboru

W murach świetlicy wiejskiej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kalinowej (gm. Turek) cyklicznie odbywają się akcje poboru krwi. Organizatorzy chcą zebrać 100 litrów tego bezcennego lekarstwa w związku z obchodzonym stuleciem istnienia parafii w Galewie. Już za tydzień kolejna możliwość podzielenia się tym płynem.

  0 komentarze
0 komentarze

Władysławów: Hufiec w Turku pomaga potrzebującym

Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym przypada 23 lutego. Obchody tego święta mają przypominać nam wszystkim, że należy pomagać potrzebującym, bliskim jak i nieznajomym. Można to robić bezpośrednio lub pośrednio przekazując żywność lub artykuły gospodarstwa domowego do instytucji MOPS, GOPS.

  0 komentarze
0 komentarze

Kawęczyn: Przywitali nowego komendanta

Z początkiem lutego nastąpiła zmiana na stanowisku Komendanta Komisariatu Policji w Dobrej, pod który podlega również gmina Kawęczyn. Okazją aby tamtejsi samorządowcy mogli pogratulować nowemu komendantowi oraz podziękować jego poprzednikowi była czwartkowa (25 lutego) sesja rady gminy.

  0 komentarze
0 komentarze

Zapraszamy na Noc Sów!

Niezapomniane wydarzenie, które uczy oraz pozwala rozwijać pasje. Noc sów odbędzie sie w dniach 27-28 luty, a organizowane jest przez Turkowską Grupę Lokalną OTOP. Mimo iż w tym roku spotkanie będzie zdalne szykuje się wiele niespodzianek.

Turkowska Grupa Lokalna OTOP zaprasza na zdalne spotkania z naszymi cudownymi sowami.

W tym roku zorganizowaliśmy dla was kilka niespodzianek:
poznaj nasze sowy oraz ich głosy - https://nocsow.pl/poznaj-sowy/
a teraz przetestuj swoją wiedzę tu - https://kahoot.it/challenge/03511450?challenge-id=116e8972-4deb-4a74-a345-f663a85f3f99_1614109687555 (link ważny do 22.03.2021)
oraz tutaj - https://learningapps.org/display?v=pgj6gppda21

artykuł dr Romulda Mikuska (ubiegłorocznego gościa Nocy Sów „Na ratunek płomykówce” w Muzeum Miasta Turku) o najmniejszej z sów - sóweczce  - http://rmikusek.pl/wp-content/uploads/2019/07/02_25_GP_Pt-Pol.pdf

film ze wskazówkami jak wytropić sowy i jak przygotować się do spaceru:
https://www.youtube.com/watch?v=PAuwMmDo0qk&t=314s&utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=twoja_noc_sow&utm_term=2021-02-23
jeżeli czujecie niedosyt, odsyłamy do oficjalnej strony - https://nocsow.pl/ 

Zapraszamy do nasłuchiwania sów wieczorową porą i indywidualnych wycieczek - sowy już rozpoczęły swój okres godowy, więc nie trudno o usłyszenie wołania puszczyka w turkowskim lesie, w Czarnym Lesie (między Ewinowem a Uniejowem), a nawet w naszym mieście... 

Zapraszamy też do parku w Uniejowie, gdzie co roku nasłuchujemy puszczyków w Noc Sów. 

Powodzenia, życzymy wszystkim niesamowitych wrażeń i spotkań z tymi pięknymi ptakami!

Koordynatorem Nocy Sów jest fundacja Jestem na pTAK!

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Brudzew i Kawęczyn z dofinansowaniem na OZE

Gmina Brudzew, wspólnie z gminą Kawęczyn będzie realizować projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej pod nazwą „Wykorzystanie energii odnawialnej w gminach Brudzew i Kawęczyn poprzez budowę instalacji fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych”.

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Od soboty tylko maseczki

Od najbliższej soboty, 27 lutego obowiązywać będzie zakaz zasłaniania nosa i ust szalikami, kominami, ale też przyłbicami. Można będzie w tym celu używać jedynie maseczek - podano podczas konferencji zorganizowanej przez ministra zdrowia.

  5 komentarze
Etykiety:
5 komentarze

.

.

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

"Mydlenie oczu i szukanie politycznego kapitału", czyli Młoda Lewica raczkuje w powiecie

Adam Nowak nie ustaje w dociekaniu, ile samorządy powiatu tureckiego wydają na lekcje religii. Lokalny działacz Młodej Lewicy, która postuluje wycofanie katechezy ze szkół sam na nią uczęszcza i jak się okazuje, do niedawna był również aktywnym ministrantem. Jego zdaniem nic się w tej sprawie nie wyklucza.

  24 komentarze
Etykiety:
24 komentarze

Już milion zeznań złożonych przez Twój e-PIT

• 15 lutego Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) udostępniła podatnikom automatycznie wypełnione rozliczenia roczne w usłudze Twój e-PIT.
• W ciągu pierwszego tygodnia funkcjonowania usługi wysłano za jej pośrednictwem już milion zeznań.

  0 komentarze
Etykiety:
0 komentarze

Gm. Turek: Zima topi samorządowe fundusze

Pierwsze powiewy wiosny z ulgą przyjmują nie tylko mieszkańcy, ale również samorządowcy. Niespodziewany atak zimy sprawił bowiem, że szybko zaczęły topnieć środki na zimowe utrzymanie dróg. W gminie Turek w ciągu niespełna dwóch miesięcy wydano na ten cel ponad 116 tys. zł.

  2 komentarze
Etykiety:
2 komentarze

Przykona: Zmarł Stanisław Bryl, były przewodniczący rady gminy, sołtys

W poniedziałek, 22 lutego zmarł nagle Stanisław Bryl. W poprzedniej kadencji pełnił on funkcję przewodniczącego rady gminy w Przykonie.

  1 komentarz
1 komentarz

Wystartowały remonty dróg

Właśnie ruszyły zlecone przez Miasto Turek remonty miejskich ulic, na których w wyniku mrozów powstały dziury w asfaltowych nawierzchniach.

  2 komentarze
2 komentarze

Konińscy radni negatywnie o kolei do Turku

Połączenie kolejowe z Konina do Turku jeszcze długo będzie gorącym tematem. O partycypację w kosztach tworzenia koncepcji planistyczno-programowej marszałek województwa poprosił nie tylko samorządy z powiatu tureckiego, ale też m.in. miasto Konin. Okazuje się jednak, że ta inwestycja dla prezydenta byłego miasta wojewódzkiego to tylko nie wart zachodu "ślepy tor”.

  8 komentarze
Etykiety:
8 komentarze

Współpraca Miasta i Mleczarni Turek

Nazwa Turek nierozerwalnie kojarzy się z serem produkowanym w naszym Mieście. Jest to silna marka rozpoznawalna w całym kraju. W związku z tym Dyrektor Generalny Mleczarni Turek Leszek Piślewski i Burmistrz Miasta Turek Romuald Antosik chcąc silniej zaakcentować związek marki z naszym miastem podpisali porozumienie o współpracy.

  0 komentarze
0 komentarze

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.