100 urodziny Zofii Bandosz z Turku

Zofia Bandosz 100lat

Turkowianka, Zofia Bandosz z domu Kozłowska, 14 września 2019 roku obchodziła setne urodziny. Uroczystość z tej okazji miała miejsce dzisiaj, tj. 22 września 2019 r. Wśród urodzinowych gości znaleźli się liczni krewni, w tym bliższa i dalsza rodzina, oraz burmistrz Turku, Romuald Antosik i Mariola Kadrzyńska-Siwek, przewodnicząca Rady Miejskiej Turku.

-Nie pić alkoholu, nie palić papierosów i nie jeść tłustego – w tych wskazówkach tajemnicę swojej długowieczności upatruje Dostojna Jubilatka. Pani Zofia nigdy nie piła i nie paliła, uważała też na to, co je. Swoją długowieczność przypisuje także dobrym genom po swojej matce, która dożyła 98 lat.

Zofia Bandosz urodziła się 14 września 1919 r. w Turku, jako najmłodsza z sześciorga rodzeństwa. Mieszkała przy ul. Dobrskiej, a jej rodzice byli młynarzami. Dorastała i do szkoły chodziła w Turku. Po wybuchu II wojny światowej jako 20-letnia dziewczyna, razem z bratem, została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec. Tam ciężko pracowała przy produkcji płyt betonowych oraz przy wydobywaniu torfu. Tamte czasy wspomina jako lata głodu, pracy ponad siły i walki o przetrwanie. Po wojnie wróciła do Turku. W 1946 roku wyszła za mąż za Bolesława Bandosza, również młynarza. Urodziła trzy córki, zajmowała się wychowywaniem dzieci, prowadzeniem gospodarstwa domowego i pracą w polu. W 1974 roku zmarł ukochany mąż, a w 2010 roku jedna z córek. Trudne chwile Pani Zofia bardzo przeżyła. Niemniej czas leczy rany i dzisiaj jest osobą bardzo pogodną. Dochowała się dwóch wnuczek i trzech prawnuczek. Pomimo swojego wieku jest osobą samodzielną, sprawną fizycznie i umysłowo. Interesuje się otoczeniem, czyta prasę bez potrzeby używania okularów. Przeżyty wiek, pomimo wielu trudnych chwil, wspomina dobrze.
W niedzielę, 22 września odbyła się uroczystość urodzinowa Pani Zofii Bandosz, na którą przybyli najbliżsi, w tym córki oraz ukochane wnuczki i prawnuczki. Wśród wielu gości byli również Burmistrz Romuald Antosik i przewodnicząca Rady Miejskiej Turku, Mariola Kadrzyńska-Siwek, którzy złożyli Dostojnej Jubilatce życzenia i podarowali upominek. Goście przy uroczystym obiedzie śpiewali Pani Zofii co najmniej 150 lat.

Zofia Bandosz jest jedną z najstarszych mieszkańców Miasta. Aktualnie najstarszy turkowianin, a właściwie turkowianka, ma ponad 101 lat.

Źródło/foto: Miasto Turek

Andrzej Styczyński: Cud gospodarczy
Przedstawiciele powiatu tureckiego na Ogólnopolski...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 07 sierpień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.