Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Pierwszomajowa polityka na skromnym wiecu przy pomniku

1 Maja SLD

Bez parówek i skromnie, ale za to ze sporą dawką polityki - tak wyglądało pierwszomajowe spotkanie zorganizowane przez OPZZ i turkowską lewicę. Nie zabrakło odniesień nie tylko do sytuacji ludzi pracy, ale również do aktualnej sytuacji w kraju.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że o tradycyjnym wiecu pierwszomajowym połączonym nierozerwalnie z konsumpcją parówek nie mogło być w tym roku mowy. Przy pomniku „Nigdy więcej wojny…” w tym roku spotkali się Marian Mirosław Marczewski, szef lokalnych struktur SLD i Mirosław Kubicki – przewodniczący Rady Powiatowej OPZZ w Turku, gościem natomiast był poseł Wiesław Szczepański, przewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, jak również przewodnicząc rady wojewódzkiej SLD.

- Jesteśmy w szczególnym okresie, okresie jakiego w ostatnim 30-leciu wolnej demokratycznej Polski nie było. Stąd było naszym zamiarem, żeby tym uroczystościom nadać szczególnie uroczysty i szeroki charakter, bo wiemy, co się dzieje w zakładach pracy, wiemy co się dzieje z ludźmi pracy, wiemy, jaka byłaby olbrzymia potrzeba zamanifestowania sprzeciwu wobec tego, co się dzieje w naszym państwie, łamaniu konstytucji, łamaniu prawa – mówił Marian Mirosław Marczewski.

Poseł Szczepański w swoim wystąpieniu mówił m.in. o tarczy antykryzysowej, którą określił mianem „biedatarczy”, z racji tego, że nie ma w niej zbyt dużego wsparcia dla przedsiębiorców.

– Dziś 1 maja, a więc święto ludzi, którzy walczyli o godną pracę i myślę, że to jest rzeczywiście znamienny dzień. Po pierwsze spotykamy się w maseczkach, ale to jest dzień kiedy rzeczywiście, będziemy musieli o ludziach pracy bardzo dużo mówić. Przez sytuację, przez kryzys następują zwolnienia grupowe pracowników, to już daje się obserwować. Chcieliśmy, aby w tym okresie czasu osoby, które nie mogą pracować otrzymywały co najmniej to najniższe wynagrodzenie, drugi projekt to aby osoby, które są na zasiłku dla bezrobotnych otrzymywały kwotę 1400 zł. Tego jednak rząd nie robi – mówił parlamentarzysta.

Poseł wspomniał też o ustawie przemocowej, która dzięki inicjatywie SLD pozwoli w obecnej sytuacji, gdy w społeczeństwie narasta frustracja i przemoc, w każdej chwili policji bądź żandarmerii wojskowej oddzielić sprawcę od ofiar.

Nie można było także uniknąć tematu zbliżających się wyborów prezydenckich. Wiesław Szczepański zauważył, że lewica od początku stała na stanowisku, że nie powinny one zostać przeprowadzone 10 maja. Wniesiono apel do premiera, aby na 30 dni wprowadzony został stan klęski żywiołowej, a następnie przez 50 dni nie mogłyby się odbyć wybory. Do zbliżającego się terminu głosowania nawiązał również Mirosław Kubicki.

- Obecna ekpia rządząca nie przejmuje się ludźmi, dla nich najważniejsze są – po trupach, ale wybory. Liczymy na to, ze do tych wyborów nie dojdzie, że odbędą się w innym terminie, umożliwiającym każdemu wzięcie udziału. Jest to bardzo ważne, bo chcemy mieć prezydenta, który będzie prezydentem wszystkich polaków, który będzie szanował konstytucję, który będzie szanował polskie społeczeństwo. Wszystkie siły powinny być skierowane, aby jak najbardziej łagodzić tę sytuację.

Przewodniczący OPZZ zwrócił uwagę na projekty dotyczące kwestii pracowniczych zaproponowane w tarczy antykryzysowej, z których PiS się wycofał, a które mogły skutkować jeszcze większym bezrobociem.

– To był ukłon w stronę pracodawców, przeciwko polskim robotnikom. Pozbawiało się ochrony ludzi w wieku przedemerytalnych, pozbawiało się ochrony kobiet w ciąży przed zwolnieniami. Nie byłoby konsultacji ze związkami zawodowymi, przestałyby działać układy zbiorowe. Pracodawca mógłby zwolnić mailem pracownika. To jest skandal! – podkreślił Mirosław Kubicki.

Przewodniczący OPZZ wyraził także nadzieję, ze kryzys minie i za rok znów będzie możliwe spotkanie na wiecu pierwszomajowym.

View the embedded image gallery online at:
https://iturek.net/fakty/2020-05-02-08-28-01#sigProId5cde849053

Święto Patrona w „Czwórce” inne niż zawsze
Działa już tymczasowy profil zaufany. Założysz go ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - Pit w niedziela, 03 maja 2020 12:04

Z czym wyborbom Biedronia kojarzą sie takie slowa jak analiza lub analogia?

Z czym wyborbom Biedronia kojarzą sie takie slowa jak analiza lub analogia?
Gość - NoGdzie w sobota, 02 maja 2020 17:37

Ja się pytam: Gdzie jest radny Kwiatkowski Junior? No gdzie?

Ja się pytam: Gdzie jest radny Kwiatkowski Junior? No gdzie?
Gość - Ewa w sobota, 02 maja 2020 15:42

Pora na zmiany …. garnituru co u niektórych …. trochę szczupłe ….

Pora na zmiany …. garnituru co u niektórych …. trochę szczupłe ….
Gość - Jerzyk w sobota, 02 maja 2020 16:41

Jestem pełen podziwy dla pierwszego od góry guzika Marczewskiego. Ile to on (guzik) musi z nim wytrzymać

Jestem pełen podziwy dla pierwszego od góry guzika Marczewskiego. Ile to on (guzik) musi z nim wytrzymać
Gość
wtorek, 28 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.