Gm. Turek: Mimo mniejszych wpływów, gmina działa prężnie

Gmina Turek

Raport o stanie gminy to podsumowanie działalności wójta i radnych za dany rok. Jest to informacja o podjętych programach, obranej strategii oraz działalności Rady Gminy. Celem raportu jest zgromadzenie informacji i odzwierciedlenie aktywności włodarzy gminy. Prezentację na ten temat przedstawił wójt Karol Mikołajczyk podczas odbytej 1 lipca sesji Rady Gminy Turek.

Mieszkańców w obwarzanku przybywa
Wójt raport rozpoczął od przedstawienia danych demograficznych. Na koniec roku 2019 teren gminy zamieszkiwało 9 893 osób. Mieszkańców wciąż przybywa i jak poinformował Karol Mikołajczyk już niebawem gmina witać będzie 10 000 osobę. Najdynamiczniej w ostatnich latach właśnie pod tym względem rozwijała się miejscowość Korytków.

Inwestycje większe i mniejsze
W roku 2019 zrealizowano zadania inwestycyjne na kwotę około 5,5 mln zł. Wśród większych inwestycji należy wymienić między innymi zakończenie budowy kanalizacji oraz sieci wodociągowej, rozbudowa oświetlenia ulicznego oraz dokumentacje na kolejne odcinki oświetlenia, które realizowane będą w tym roku. Dokonano przebudowy dróg osiedlowych w miejscowościach Żuki, Cisew, Obrzębin i Słodków Kolonia. Rozpoczęta została budowa ulicy Jagodowej w Cisewie, drogi w Szadowie Pańskim, modernizacja drogi powiatowej na odcinku Szadów Pański - Pęcherzew (na odcinku drogi w Szadowie).

W 2019 zrealizowano trzy zadania dotyczące modernizacji budynków na potrzeby świetlic wiejskich, m.in. w Chlebowie i w Pęcherzewie. Powstała również nowa świetlica w miejscowości Korytków. W roku ubiegłym pojawił się szereg mniejszych inwestycji takich, jak budowa i modernizacja placów zabaw, budowa wiaty w Grabieńcu czy elementy siłowni na Obrębiźnie. Gmina Turek pozyskała środki na zadania w otwartej strefie aktywności w miejscowościach Słodków, Chlebów, a także przy Szkole Podstawowej w Kaczkach Średnich. Pojawiły się nowe miejsca rekreacji w miejscowościach Warenka czy Żuki. Mieszkańcy Kowali Księżych mogą cieszyć się boiskiem sportowym.

Prezentując raport, wójt Mikołajczyk wspomniał o zakupie samochodów strażackich dla jednostek OSP Kowale Księże oraz dla druhów z OSP Żuki. W gminie Turek funkcjonuje obecnie 9 jednostek OSP. Wszystkie na ten moment, jak poinformował wójt, są dobrze wyposażone. Gmina pochwalić może się też Mistrzyniami Polski w sporcie pożarniczym, bowiem w 2019 roku na przełomie sierpnia i września druhny z OSP Kalinowa zdobyły właśnie taki tytuł na ogólnopolskich zawodach w Polanicy-Zdroju.

Dokładamy do oświaty
Gmina Turek podejmowała w roku 2019 szeroko pojętą politykę społeczną. Program rozwiązywania problemów alkoholowych, ochrony środowiska, gospodarki niskoemisyjnej, usuwania azbestu, opieki nad zwierzętami bezdomnymi, szczepień profilaktycznych i innych działań w obszarze zdrowia. Gmina współpracowała z organizacjami pozarządowymi w zakresie pomocy społecznej, edukacji czy kultury fizycznej. Warto tu wymienić choćby wieloletni rządowy program „Posiłek w szkole i w domu”. Z tego ostatniego programu skorzystało łącznie 133 dzieci.

Wójt przypomniał obecnym o zasadach funkcjonowania gospodarki odpadami, funduszu sołeckiego, a także o oświacie, która jak wskazał – „nie przynosi dochodów”.

-Jest to wydatek z punktu widzenia budżetowego. Trzeba mieć na nią dochody. Jeśli nie ma trzeba ograniczyć wydatki- mówił, dodając że mimo wszystko w szkołach podjęto wiele inwestycji.

Szkoły Gminy Turek są systematycznie remontowane i wyposażane. Każda z nich szkoła ma dostęp do światłowodu. Są boiska, zajęcia sportowe, a do tej pory cyklicznie organizowane były kolonie.

-Musimy patrzeć przez pryzmat wydatków. Na oświatę otrzymujemy subwencję oświatową. Ale utrzymanie szkół co roku rośnie i żeby mogły funkcjonować trzeba do nich sporo dołożyć- mówił wójt.

W 2019 do systemu oświaty gmina dołożyła ponad 5 mln 230 zł.

Gmina organizowała w ubiegłym roku wiele imprez integracyjnych dla mieszkańców. Zawody konne, dożynki, festyny czy imprezę o nazwie „Magia Świąt” organizowaną wspólnie z miastem Turek. A to tylko niektóre z podjętych inicjatyw.

Rada Gminy w 2019 roku podjęła 87 uchwał, spośród których 36 było objętych nadzorem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu. 24 uchwały podlegały publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Po prezentacji wójta i dyskusji Rada Gminy Turek udzieliła Karolowi Mikołajczykowi wotum zaufania za 2019 rok.

View the embedded image gallery online at:
https://iturek.net/fakty/2020-07-02-09-38-04#sigProIdd9b955dafe

„LEVEL UP – wzrost poziomu kompetencji cyfrowych m...
Zaparkował na miejscu dla niepełnosprawnych. Zapła...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.