Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Niezwykła procesja w Spycimierzu przyciąga tłumy wiernych

w-Spycimierzu

Przepiękne kwiatowe dywany, po których przemierza procesja Bożego Ciała stały się wizytówką nie tylko niewielkiego Spycimierza, ale całej okolicy.

Mieszkańcy tej położonej blisko 20 km od Turku miejscowości w Boże Ciało uwijają się jak w ukropie. Prace przy układaniu skomplikowanych wzorów na trasie procesji rozpoczynają się przed południem i uczestniczą w nich całe, często wielopokoleniowe rodziny. Wspomnieć trzeba, że zwyczaj ten przywędrował prawdopodobnie z wojskami Napoleona na początku XIX w. Początkowo do wystroju używano żółtego piasku i gałązek, później zaczęto wykorzystywać kwiaty, a obecny sposób ubierania trasy ukształtował się po 1945 r. Całą trasę procesji pokrywa kwiatowy dywan szerokości około dwóch metrów, natomiast pobocza zdobią młode brzozy i olchy, czasem proporczyki. Każdy wzór jest unikatowy, autorzy starają się, aby żaden się nie powtórzył.

Boże Ciało w Spycimierzu to jednak nie tylko akt wiary. Sława kwiatowych dywanów sprawiła, że ten wyjątkowy dzień stał się nie lada atrakcją turystyczną. Wystarczy zwrócić uwagę chociażby na korki, które tworzą się przed wjazdem do miejscowości już na kilka godzin przed rozpoczęciem procesji. Po jej przejściu na trasie zostają już tylko nieliczne płatki i wspomnienia utrwalone przez turystów.


 

 

Wideo: Ostatni spacer - cmentarz dla zwierząt w Os...
Oskar medalistą Mistrzostw Wielkopolski

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 14 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.