O wolności i praworządności

wolnosc

Obchody Dnia Wolności zakończyły cykl konferencji zorganizowanych przez Towarzystwo Samorządowe i Komisję Europejską, Przedstawicielstwo w Polsce. W trakcie debaty, zorganizowanej w CKiS w Koninie, rozmawiano na temat odzyskania wolności jak i praworządności . Na koniec wręczono medale za zasługi na rzecz wolności.

Spotkanie rozpoczęła debata, w której udział wzięli: Ireneusz Niewiarowski - prezes TS, Jan Lityński – legenda opozycji, Rafał Szyndlauer - Zastępca Kierownika Wydziału Politycznego PKE i Krzysztof Bobiński –  dziennikarz Financial Times.

Poproszony o opowiedzenie historii jak to się wszystko zaczęła Jan Lityński wrócił do 22 czerwca 1976 roku.

- Tego dnia zawsze spotykaliśmy się na imieninach Jana Józefa Lipskiego  ( działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, Kawaler Orderu Orła Białego, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR). Tam dowiadujemy się, że rząd ogłasza podwyżki cen na artykuły spożywcze. Jacek Kuroń zaczął się zastanawiać się, czy dojdzie do buntu. I następnego dnia protest robotników zaczyna się w Ursusie, Radomiu, Płocku. Był bardzo gwałtowny i w lipcu dochodzi do procesu tych robotników. Dostają do 6 lat więzienia.  Na korytarzu sądowym spotykają się różne grupy społeczne, które postanawiają im pomóc i tak we wrześniu powstaje Komitet Obrony Robotników. Największa fala strajków to rok 1980 i stocznia, powstaje Solidarność. Kolejna przełomowa data to już właśnie 4 czerwca 1989 rok. Wielki sukces wyborczy, bo 62 % głosujących wybrało przedstawicieli ,,S”.  Skończyła się władza komunistyczna i fala ta objęła kolejne państwa Układu Warszawskiego.  To, że bezkrwawo obalono komunizm to wielki sukces Polaków – opowiedział J. Lityński.

Krzysztof Bobiński odniósł się do obecnej sytuacji w kraju. Powiedział, że istotą sporu między rządem a Komisją Europejską jest niszczenie instytucji prawa.

-  Działam w Komitecie Sterującym Forum Społeczeństwa Obywatelskiego krajów Partnerstwa Wschodniego. To m.in. takie kraje jak  Gruzja,  Azerbejdżan, Armenia, Mołdawia. I tam się dzieją rzeczy, które my już dawno mamy za sobą. Powinniśmy ich wspierać -  stwierdził Bobiński.

Rafał Szyndlauer,  zastępca kierownika Wydziału Politycznego PKE podkreślił, że ostatnie 29 lat to niesamowity rozwój Polski, fantastyczny okres w historii kraju.

- Chciałbym jednak odnieść się do tego co teraz dzieje się w Polsce. Nie jest dobrze. Zdaniem Komisji Europejskiej w Polsce łamane są zasady praworządności. Od ponad 2 lat łamane są różne zapisy  Konstytucji. Rząd twierdzi, że KE nie powinna wtrącać się do tego co dzieje się w Polsce. Jeśli Polska chce być w Unii, powinna przestrzegać prawa unijnego – dodał przedstawiciel KE.
W podobnym tonie wypowiedział się Jan Lityński.

- Kiedy poprzednia władza łamała prawo, Trybunał Konstytucyjny mówił ,,nie”.  Teraz Trybunał tego nie zrobi, bo musi współpracować z władzą. Mimo, że nie byłem zwolennikiem PO , to partia ta przestrzegała prawa. Teraz rząd czeka do następnych wyborów, łamie prawo i prowadzi niebezpieczną politykę – podkreślił działacz opozycji.

Zdaniem I. Niewiarowskiego z Trybunału została atrapa.

- W Senacie pracowaliśmy w sumie nad 300 ustawami skierowanymi do poprawki przez Trybunał Konstytucyjny i zawsze ostatni głos należał do Trybunału – dodał prezes TS.

Rafał Szyndlauer,  zastępca kierownika Wydziału Politycznego PKE poinformował, że każdy członek UE ma swoje rozwiązania dotyczące przestrzegania prawa i Komisja Europejska nie wnika w to.

- Inaczej jest niestety w naszym kraju. Dochodzi do uchwalania ustaw niezgodnych z Konstytucją. Sejm może dowolnie wydłużać kadencję członków KRS czy prezydenta. Taką drogą poszło wiele krajów na wschodzie – powiedział R. Szyndlauer.

Na koniec K. Bobiński podkreślił, że trzeba naciskać , nacierać i trzymać się razem, bo trudno przewidzieć, kiedy ta władza odejdzie.

Konferencję zakończyło wręczenie medali za zasługi na rzecz wolności. W sumie wyróżniono 19 osób.

-  Dziś dziękujemy tym, którzy pięknie wykorzystali te ostatnie 29 lat. Wyróżniliśmy już sportowców, pracowników samorządu, lokalnych liderów. Dziś wręczamy medale osobom, które działają w biznesie, kulturze, edukacji, a także udzielają się charytatywnie. Działania te chcemy kontynuować – podkreślił I. Niewiarowski.

Odznaczeni Medalem Europejskim za zasługi na rzecz wolności:
Robert Andre
Elżbieta Barszcz
Piotr Gołdyn
Mieczysław Górny
Halina Grabowska
Jarosław Jankowski
Arleta Jaśniewicz
Tomasz Kowalewski
Anna Matczak-Gaj
Dariusz Matysiak
Tomasz Nuszkiewicz
Aldona Olesiak
Piotr Opas
Krzysztof Pawlak
Wojciech Pluta-Plutowski
Dariusz Racinowski
Elżbieta Siudaj-Pogodska
Dorota Skąpska
Piotr Śniegocki
 

 

10 sołectw powiatu tureckiego wypięknieje dzięki d...
Dobra: I Powiatowy Konkurs Piosenki Musicalowej, F...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 29 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.