Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Kawęczyn: Bezpieczny senior świeci przykładem

Krawenczyn

O tym, jak odblaski mogą uratować życie rozmawiano podczas spotkania z seniorami zorganizowanego przez Gminę Kawęczyn oraz Komendę Powiatową Policji w Turku. W inicjatywie wzięło udział około 25 osób i wszystko wskazuje na to, że już niebawem odbędą się kolejne.

Statystyki pokazują, że niemal połowa pieszych, którzy giną w wypadkach komunikacyjnych to seniorzy. Stąd zrodził się pomysł, żeby zadbać o ich bezpieczeństwo m.in. poprzez uświadamianie o tym, w jaki sposób tak niewielkie elementy jak odblaski często mogą uratować życie. Pieszy najmniej jest widoczny w ciemnościach, gdy porusza się po nieoświetlonej drodze, przy której są zarośla, na dodatek w ciemnym ubraniu i bez elementów odblaskowych. Kierowcy słabo go widzą także w dzień przy zmniejszonej przejrzystości powietrza: podczas opadów deszczu, śniegu, gdy jest mgła, robi się „szarówka”. Po ciemku, na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów jadących z przeciwka i białe linie wymalowane na jezdni. Tonące w mroku sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 20-30 metrów. Jeśli jednak pieszy ma przy sobie odblaski, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy wcześniej! To może uratować mu życie.

O korzyściach z używania odblasków na co dzień opowiadała zebranym asp. Dorota Grzelka - koordynator ds. profilaktyki społecznej KPP w Turku, a wójt Jan Nowak przekazał wszystkim zakupione przez gminę kamizelki odblaskowe.

Nagie pośladki na profilu turkowskich działkowców....
Bezkonkurencyjny Hubert Kozelan zwycięzcą Finału W...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 25 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.