76. rocznica wyzwolenia Turku. W tym roku bez uroczystości

Nigdy Więcej Wojny

Każdego roku - 21 stycznia - władze Turku i powiatu tureckiego, a także zainteresowani mieszkańcy gromadzili się na skrzyżowaniu ul. Legionów Polskich i Kolskiej w Turku, żeby uczcić pamięć wszystkich tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny. W 2021 roku w związku z pandemią COVID-19 nie zaplanowano wspólnych uroczystości związanych z kolejną rocznicą wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej.

W styczniu 1945 roku odzyskanie wolności przez Turek miało spokojny przebieg. Ewakuacja Niemców z miasta rozpoczęła się jeszcze na długo przed ofensywą radzicką, która na teren powiatu tureckiego dotarła 19 stycznia. Kilka dni później, 21 stycznia, od strony ul. Uniejowskiej i Dobrskiej do miasta wkroczyły oddziały 8 Armii Gwardii 1 Frontu Białoruskiego. Nie zastali oni jednak niemieckich oddziałów, których ostatnie jednostki opuściły Turek w nocy z 20/21 stycznia.

Po wyzwoleniu Turku władzę w mieście przejęła radziecka komendantura z płk Jakowlewem na czele. Pojawiła się także Milicja Obywatelska, której zadaniem było pilnowanie porządku. Powstała także Tymczasowa Rada Narodowa Powiatu Tureckiego z siedzibą w Domu Strzelca, która do czasu pierwszych powojennych wyborów burmistrza, które odbyły się 24 kwietnia 1945 roku, sprawowała faktyczną władzę. Turek liczył wówczas około 7 tysięcy mieszkańców.
1 września 1969 roku – w trzydziestą rocznicę wybuchu II wojny światowej – w Turku odsłonięto pomnik poświęcony poległym w obronie Ojczyzny „Nigdy więcej wojny”, który możemy do dziś oglądać. Jego autorem jest Jerzy Sobociński. Znajduje się on w miejscu dawnej targowicy, która była miejscem tragicznych mordów ludności przez władze niemieckie.

Co roku w tym miejscu odbywają się uroczystości związane z upamiętnieniem wyzwolenia Turku. W 2021 roku ze względu na pandemię koronawirusa Urząd Miejski zdecydował, że żadne obchody nie będą organizowane.

- 21 stycznia 2021 r. uczcijmy wyzwolenie miasta spod okupacji hitlerowskiej. Z powodu pandemii nie organizujemy uroczystości, ale zachęcamy Państwa do upamiętnienia 21 stycznia przy pomniku „Nigdy więcej wojny”. Pamiętajmy o turkowianach, którzy nie doczekali wolnego miasta i wolnej Polski – na stronie internetowej miejscowego magistratu zaapelowali lokalni włodarze.Od 1 stycznia 2021 r. obsługa największych firm w ...
Ciepło, cieplej… Mrówka!

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 26 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.