77 lat temu Warszawa stanęła do walki. Za stolicę walczyli również turkowianie

Rocznica

Dziś, 1 sierpnia, w całej Polsce zawyją syreny. Będzie to symboliczne oddanie hołdu wszystkim, którzy w 1944 roku stanęli do walki o wolność w okupowanej Warszawie. W Powstaniu Warszawskim poległo ok. 18 tys. osób. Wśród nich byli również powstańcy pochodzący z Turku i powiatu tureckiego. Zginęli, abyśmy dziś mogli żyć w niepoległej Polsce.

Siedemdziesiąt siedem lat temu w Warszawie rozpoczęło się jedno z najkrwawszych powstań w historii polskiego narodu. Ludność stolicy postanowiła sama odbić miasto z rąk niemieckich żołnierzy. Po początkowych sukcesach powstanie zostało brutalnie stłumione, a Warszawa niemal całkowicie zrównana z ziemią. Po 63 dniach walki powstańcy poddali się. Według różnych szacunków życie straciło wówczas ok. 18 tys. żołnierzy Armii Krajowej oraz 200 tys. cywilów. Zryw niepodległościowy stał się symbole symbolem heroicznej walki o wolność spod niemieckiej okupacji.

Okazuje się, że również i osoby pochodzące z Turku i okolic brały udział w walkach o wyzwolenie Warszawy w 1944 roku. Wśród nich jest m.in. patronujący turkowskiej bibliotece Włodzimierz Pietrzak ps. „Balk”. Urodził się wprawdzie w Warszawie, ale do Turku przyjechał z rodziną ze względu na pracę swojego ojca. Zginął po dwudziestu dniach walk 22 sierpnia 1944 roku.

Do walki za Warszawę ruszyli także Józef Kubiak ps. „Doktór”, który urodził się 13 marca 1901 roku w Russocicach. Był lekarzem i podporucznikiem czasu wojny. Odznaczony został Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. W postaniu uczestniczyli także związani z regionem turkowskim Zbigniew Domański ps. „Kis”, Zenobiusz Czeremuziński ps. „Leszek” i „Czarny” oraz Edwin Kutte ps. „Sęk”.

Wszyscy bohaterowie walk o Warszawę z 1944 roku tradycyjnie zostaną uczczeni w rocznicę wybuchu powstanie 1 sierpnia o godz. 17.00. Wówczas w tzw. Godzinę „W”, czyli w momencie rozpoczęcia zrywu wolnościowego, w całej Polsce – również i w powiecie tureckim – zawyją syreny. Zatrzymajmy się wówczas w chwili zadumy i wspomnijmy wszystkich tych, który walczyli o wolność naszej Ojczyzny.

 

Malanów: Druhny i druhowie z Malanowa mistrzami gm...
Pieniądze w konkursie „Nasza wieś, naszą wspólną s...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Ja w poniedziałek, 02 sierpnia 2021 08:52

Okulicki otrzymał rozkaż powstrzymania powstania. Tymczasem jako radziecki agent robił wszystko, żeby wybuchło. Życie jednego Niemca kosztowało życie 23 warszawiaków. Też warto o tym powiedzieć. Powstańcy byli bohaterami, a dowództwo powinno stanąć przed sądem wojennym.

Okulicki otrzymał rozkaż powstrzymania powstania. Tymczasem jako radziecki agent robił wszystko, żeby wybuchło. Życie jednego Niemca kosztowało życie 23 warszawiaków. Też warto o tym powiedzieć. Powstańcy byli bohaterami, a dowództwo powinno stanąć przed sądem wojennym.
Gość
poniedziałek, 18 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.