78 lat temu walczyli o wolną Polskę. Pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego to nasze zadanie

Powstanie Warszawskie

Wśród tych, którzy 78 lat temu ruszyli do boju o Warszawę znalazło się wiele osób związanych z Turkiem. 1 sierpnia o godzinie 17.00 rozlegną się syreny, które oznaczały rozpoczęcie jednej z największych bitew polskiego podziemia. Wśród powstańców był m.in. patronujący turkowskiej bibliotece Włodzimierz Pietrzak, Józef Kubiak czy Zbigniew Domański.

W Powstaniu Warszawskim zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. W walce wzięło udział ponad 30 osób związanych z Turkiem i powiatem tureckim. Wspomnieć tutaj należy nazwiska m.in. Józefa Kubiaka ps. „Doktór”, Zbigniewa Domańskiego ps. „Kis”, Zenobiusza Czeremuzińskiego ps. „Leszek” i „Czarny” czy Edwina Kutte ps. „Sęk”. Nie wszyscy tak jak Józef Kubiak, przetrwali powstanie. Byli tacy, którzy zginęli podczas walk lub dostali się do niemieckiej niewoli.

Józef Kubiak urodził się 13 marca 1901 roku w Russocicach. Lekarz, podporucznik czasu wojny. Odznaczony został Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Swoje życie zakończył w Warszawie.

Jednym z tych, którzy nie przeżyli powstańczego zrywu był patronujący Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku Włodzimierz Antoni Pietrzak ps. „Balk”. Urodzony w Warszawie literat i poeta, do Turku przyjechał z rodziną ze względu na pracę swojego ojca. Zginął po dwudziestu dniach walk, 22 sierpnia 1944 roku.

Włodzimierz Antoni Pietrzak pseudonim „Balk” urodził się 7 lipca 1913 roku w Warszawie. Jego rodzina związana była z Turkiem, a jego imieniem nazwano Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Turku. Zmarł 22 sierpnia 1944 roku w wyniku odniesionych ran.

W Turku urodzili się Zenobiusz Czermuziński „Leszek”, „Czarny”, a także Edwin Kutte pseudonim „Sęk”, który po powstaniu trafił do niewoli niemieckiej.

Pamięć poległych, którzy walczyli podczas Powstania Warszawskiego uczczona będzie dzisiaj o godzinie 17.00.

Władysławów: Deszczowy, ale radosny festyn w Kunac...
Wideo: Husar Race 2022: Mnóstwo emocji i dużo błot...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.