Aktywnie i kontrowersyjnie dzieje się w polityce, czyli konferencja posła Tadeusza Tomaszewskiego

SLD Konferencja

Tradycyjnie już przed swoim dyżurem w Turku poseł Tadeusz Tomaszewski spotkał się z mediami, aby opowiedzieć o swojej parlamentarnej aktywności. Większą część spotkania poświęcono budzącemu kontrowersje projektowi ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych.

Propozycja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji spotkała się z dużą krytyką nie tylko ze strony samych środowisk strażackich, ale właśnie parlamentarzystów Lewicy. Proponowane zmiany niosą ze sobą co prawda pozytywne aspekty, jak chociażby wprowadzenie świadczenia ratowniczego, dodatku do emerytury, jednak jak podkreślał poseł Tadeusz Tomaszewski propozycja MSWiA zmierza do podziału strażaków ochotników na tych, którzy wyodrębnią w swoich strukturach jednostki ratowniczo-gaśnicze oraz pozostałych, których rola sprowadzona zostanie zaledwie do stowarzyszenia. Ta druga grupa wyłączona zostanie z ubezpieczenia, nie będzie mieć prawa do rent, odszkodowań oraz szkoleń z Państwową Strażą Pożarną. Uprawnienia wynikające z ustawy o ochronie przeciw pożarowej należne będą jedynie tym jednostkom OSP, które wyodrębnia w swojej strukturze wspomniane jednostki ratowniczo-gaśnicze. Poseł Tomaszewski szacował, że na nowych przepisach stracić może nawet 68 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w powiecie tureckim.

- W Ochotniczych Strażach Pożarnych trwają konsultacje tego projektu. Mam nadzieję, że rząd wycofa się chociaż w części z tego - mówił parlamentarzysta, dodając, że MSWiA próbuje wyciągnąć ręce także po majątek OSP.

- To zamach na samodzielność i niezależność organizacji pozarządowej jaką jest OSP - podkreślał Tadeusz Tomaszewski.

Parlamentarzysta Lewicy opowiedział również o swoich poselskich aktywność, a wśród nich o interpelacji w sprawie planowanych wycinek dużych połaci lasów, ze szczególnym uwzględnieniem Nadleśnictwa Turek. Tadeusz Tomaszewski podkreślał, że zdaniem mieszkańców powiatu tureckiego obszar wyznaczony do programu „Zanocuj w lesie” na terenie turkowskiego nadleśnictwa chociaż jest znaczny obszarowo, to według mapy przygotowanej przez Fundację „Lasy i Obywatele” poszatkowany jest dużą planowaną wycinką drzewostanu. Poseł chciałby aby dyrekcja Lasów Państwowych raportowała okresowo o swojej działalności i zdawała sprawozdanie finansowe, aby zapobiec gospodarce rabunkowej. Krótko wspomniano również o inicjatywach podejmowanych przez klub poselski Lewicy. Politycy tego ugrupowania chcieliby chociaż likwidacji IPN i powołania zamiast tego Instytutu Ochrony Konstytucji.


Pomodlą się w intencji strażaków ochotników
Kawęczyn: Zderzenie osobówki z cysterną. Jedna oso...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 02 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.