Andrzej Wojtkowiak zrezygnował z zarządu przez hale przy Liceum Ogólnokształcącym. Czy inwestycja powstanie w tej kadencji?

Andrzej Wojtkowiak

O budowie sali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym włodarze rozmawiają nie tylko na forum publicznym, ale również w kuluarach. Jak poinformował Andrzej Wojtkowiak to właśnie ta inwestycja była główną przyczyną jego rezygnacji z funkcji członka zarządu. Radny zabrał głos podczas punktu dotyczącego Wieloletniej Prognozy Finansowej. Zaskoczony był on brakiem przyznanych na budowę sali środków własnych w dokumencie.

-Przedstawiona uchwała dnia dzisiejszego zmieniająca uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej naszego samorządu na lata 2019- 2024 nie zawiera środków finansowych na wkład własny na budowę sali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym w Turku. W dniu 24 czerwca bieżącego roku Komisja Sportu i Promocji Powiatu Tureckiego złożyła na ręce przewodniczącego zarządu powiatu wniosek przegłosowany jednogłośnie przez wszystkich członków komisji o zabezpieczenie w Wieloletniej Prognozie Finansowej na 2020 środków finansowych na wkład własny na budowę wspomnianej sali. Jestem bardzo zaskoczony postawą przewodniczącego Komisji Sportu, który na dobrą sprawę jest działaczem sportowym i angażuje się w różne przedsięwzięcia sportowe, natomiast przez pół roku nie upomniał się o odpowiedź na złożone w czerwcu pismo. Dla mojej osoby dbałość i troska o prawidłowy rozwój naszej młodzieży w zakresie kultury fizycznej jest priorytetem. Niestety większość członków naszego zarządu powiatu preferuje inne zadania. Pragnę dodać, że mimo, iż nasz samorząd opracował trzy dokumentacje na infrastrukturę sportową ja na dzień dzisiejszy nie widzę możliwości ich realizacji. Brak w WPF środków na budowę wspomnianej sali przy liceum było głównym powodem mojej rezygnacji z funkcji członka zarządu- poinformował radny Andrzej Wojtkowiak.

Głos w sprawie zabrał starosta Dariusz Kałużny, który przypomniał, że radny Andrzej Sochacki upominał się o odpowiedzi na pismo podobnie jak inni radni. Jak powiedział sala powinna być wybudowana i za tej kadencji powstanie, co było deklarowane na samym jej początku.

-Panie radny, ja naprawdę chcę bardzo odpowiedzialnie podchodzić do finansów publicznych i nie chcę choćby w WPF rzucać 3,5 mln.zł o co komisja prosiła bo by nam to zrujnowało budżet. Przed nami cztery lata.

Jak dodał Kałużny szósta kadencja jest bardzo odpowiedzialna, a radnym oraz członkom zarządu nie raz za to dziękowano.

-Kolega Andrzej zasiadał przez rok czasu z nami w zarządzie i w tym czasie od pewnego znajomego w Turku usłyszałem głos, że pan Andrzej jest człowiekiem niereformowalnym. Do dzisiaj uważałem, że to plotka, ale kiedy dzisiaj usłyszałem jego wypowiedź to faktycznie uznałem, że jest człowiekiem niereformowalnym- mówił radny.

Zwrócił się on do Andrzeja Wojtkowiaka, że w czerwcu złożył wniosek o budowę sali i powiedział, że jest ona jedynym priorytetem.

-Myśmy ci wyjaśnili, że jako zarząd musimy patrzeć na całość działania starostwa i zarządu powiatu i są różne inne dziedziny i musimy to wyważać. Że na ten moment tak dużych pieniędzy starostwo nie posiada i bez środków zewnętrznych nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Mamy pomysł, ale dzisiaj nie będziemy o tym mówić. Ale ty wciąż uważałeś, że tylko sala sportowa. Słowo zmieniłeś, bo w lipcu przyszedłeś z wnioskiem na drogę w Pęcherzewie i wówczas już cię zaczęła droga obchodzić która była w twoim okręgu wyborczym. Naprawdę jesteś niereformowalny. Raz mówisz że to jest priorytetem, a potem przychodzisz po co inne a budżet powiatu to nie guma i nie rozciąga się. Dobrze wiesz jakimi pieniędzmi powiat dysponuje. I dzisiaj wygłaszanie tego pod taką publiczkę prasową to naprawdę nieodpowiedzialne- mówił radny Papierkowski.

Dariusz Kałużny dodał, że kilka miesięcy temu na wniosek Andrzeja Wojtkowiaka przystąpiono do zmiany projektu na około 10 tys.zł, żeby sala była zwiększona i zarząd się do tego pochylił, co również spowodowało przesunięcie pewnych decyzji na okres późniejszy.

-To pan starosta na zarządach i jednej z sesji publicznie obiecał, że będziemy robić tę salę i nie tylko. Wszystkie inwestycje, które zostały zaproponowane będziemy robić. Dlatego uważam, że powinniśmy dotrzymać słowa. A sali nie buduje się rok czasu, buduje się dwa, trzy lata- mówił radny Wojtkowiak.

Radny Papierkowski zaznaczył, że umieszczanie 3,5 mln.zł w WPF na 2020 byłoby nieodpowiedzialne, a społeczeństwo okłamywane.

-Nawet rozpoczęcie budowy za naszej kadencji jest inwestycją którą możemy się pochwalić. Środki zewnętrzne to nie wszystko. Do tego trzeba mieć wkład własny, którym możemy się pochwalić. A jest na to pomysł, ale głośno o pewnych rzeczach nie mówię i jeśli będę miał pewne informacje i potwierdzone będę się niemi dzielić- mówił Papierkowski.

Kończąc dyskusję radny Wojtkowiak poinformował, że w tym roku było dofinansowanie na tego typu inwestycje w tym roku było dofinansowanie z Ministerstwa Sportu w wysokości do 50% inwestycji i na kwotę do 4 mln.zł. Na pozyskanie tego dofinansowania można było złożyć wniosek.

-Przez to, że na wniosek Andrzeja Wojtkowiaka zmieniliśmy projekt, wydłużyliśmy sale w projekcie nie mogliśmy złożyć w marcu wniosku o środki zewnętrzne do ministerstwa sportu bo są pewne terminy- mówił Dariusz Kałużny.
Podczas Nocnego Maratonu Pływackiego pokonali praw...
Młodzi sportowcy docenieni podczas sesji Rady Powi...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 07 kwiecień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.