Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Barwny ptasi mural powstał na Spółdzielców

Mural Spółdzielców

Wyjątkowe dzieło w wykonaniu artysty i malarza Wojciecha Rokosza powstało na osiedlu Spółdzielców w Turku. Inicjatorem powstania wielobarwnego muralu była Turkowska Grupa Lokalna Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Turku. Właśnie wczoraj, tj. 11 października odbyło się uroczyste oddanie projektu.

Wielobarwny ptak zawitał na jednym z osiedli w Turku, by cieszyć oczy mieszkańców. Piękne dzieło w wykonaniu Wojciecha Rokosza nie tylko stanowi element wyjątkowej architektury, ale również wywołuje pozytywne nastroje.

W spotkaniu podczas którego miłośnicy ptaków mieli okazję zaprezentować nowy projekt pojawili się przedstawiciele samorządu miasta, spółdzielni mieszkaniowej Tęcza, twórca muralu Wojciech Rokosz, dyrektor Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków Izabela Wilczyńska- Gady, koordynatorka Grupy Lokalnej Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków Fatima Hajatli, a także sponsorzy i osoby, które pomogły w realizacji inicjatywy. Można tu wymienić choćby firmy STOEXPERT, Probiotics, Mleczarnia Turek, Drewtur, Elektrokabel, Geo-Com Pap czy Marię Błaszczyk.Na spotkaniu nie zabrakło młodych miłośników ptaków ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku oraz mieszkańców osiedla Spółdzielców.

- Zaprosiliśmy państwa tutaj, gdyż w dniu dzisiejszym oddany zostanie mieszkańcom ptasi mural, który powstawał na bloku ul. Spółdzielców 16 przez ostatnich kilkanaście dni. Zanim to jednak nastąpi, chciałabym opowiedzieć państwu historię jego powstania - mówiła członkini OTOP w Turku.

TGL OTOP rozpoczęła swoje działania na terenie Turku 3 lata temu. Celem było zwrócenie uwagi mieszkańców na problemy jakie ówczesny świat niesie ze sobą i jak wpływają one na otaczającą nas przyrodę. Przez działania człowieka, ze smutkiem obserwuje się w ostatnich latach, spadek liczebności wielu gatunków ptaków, między innymi gawrona, wróbla, oknówki. TGL w ramach działań edukacyjnych dla naszego miasta przekazała 50 budek podtynkowych z projektu Fundacji PKO BP SA, Spółdzielni Mieszkaniowej Tęcza. Budki powieszono na ulicy Kączkowskiego, Spółdzielców i osiedlu Wyzwolenia. Pozyskano również 18 budek z MKW Pracowni Przyrodniczo –Rolnej. 12 z nich zawisło w szkołach podstawowych nr 1 i 5, a 6 budek na budynku Spółdzielców 16.

-Marzeniem naszym było pokazanie jerzyka mieszkańcom Turku, zaczęliśmy więc od wieszania dla nich budek, obchodów Dnia Jerzyka w przedszkolach, aż wreszcie narodził się w naszych głowach pomysł, by pokazać mieszkańcom jerzyka na muralu. Rozpoczęliśmy więc współpracę z Prezesem Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Tęcza Panem Zdzisławem Jezierskim, który wyraził aprobatę dla naszego pomysłu, uzyskał zgodę mieszkańców na wykonanie muralu i pokrył koszty wynajmu rusztowania, niezbędnego artyście do wykonywania prac. Pozostało już tylko znaleźć malarza. I tak dotarliśmy do artysty- pana Wojciecha Rokosza. Jego wspaniałe dzieła podziwiać mogą mieszkańcy między innymi osiedla Kozłówka w Krakowie, dla których wykonał 20 ptasich murali. Pan Rokosz zgodził się namalować jerzyki bez pobierania zapłaty za swoją pracę- mówiła przedstawicielka OTOP w Turku.

Mural powstał pro bono, jako wolontariat na rzecz edukacji mieszkańców Turku. Zorganizowana została ZRZUTKA na FB, na pokrycie kosztów materiałów niezbędnych do wykonania muralu. Udało się również pozyskać sponsorów na pokrycie kosztów farb, oraz kosztów pobytu artysty w Turku.

Podziękowania za pomoc w realizacji przedsięwzięcia wręczyły Izabela Wilczyńska-Gadi oraz Fatima Hajatli. Głos zabrali również zaproszeni goście. Niespodzianką była „Bajka o Kopciuszku” nawiązująca do działalności miłośników ptaków.

W tle słychać było odgłosy ptaków dodające uroczystości wyjątkowego charakteru. Chętni mieli okazję porozmawiać również z artystą i dowiedzieć się wiele nie tylko na temat jego działalności, ale również powstawania muralu, który pozytywnie zmienił osiedle Spółdzielców.

Pragniesz zwiedzić USA? Skorzystaj z ESTA!
Eco-Drone w ZST, czyli mobilność wirtualna w Turcj...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 25 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.