Anna Marecka: Co w zdrowiu piszczy?

Anna Marecka

„Kiedy wiosna buchnie majem – cały świat się majem staje…….”- jak mówią słowa starej piosenki. Nadchodzi nowe – nowe życie, nowe nadzieje, nowe ciuszki……. …… nowa radość i optymizm.

W świecie medycyny już od kilkunastu lat trwa atmosfera wiosennego ożywienia i nieustannie nowy, bądź udoskonalony sprzęt medyczny trafia do rąk specjalistów. Chirurgia małoinwazyjna zrewolucjonizowała podejście do wykonywania wielu zabiegów i zastąpiła rozległe operacje. Zminimalizowało to możliwość infekcji, przyśpieszyło gojenie ran i skróciło do minimum okres hospitalizacji. Nie bez znaczenia jest również, w dobie dominacji medycyny estetycznej, wielkość i rodzaj blizn pooperacyjnych.

Mówi się o wykonywaniu operacji „przez dziurkę od klucza”. Na świecie już w latach 90. ubiegłego stulecia stosowano metodę laparoskopową w celu usunięcia nerki. W 1995 roku, tą właśnie metodą, dokonano zabiegu pobrania nerki do przeszczepu od żywego dawcy. W naszym kraju, pierwszy taki zabieg wykonano w 2008 roku, a po czterech latach wzbogacono ją obrazowaniem 3D.

W chwili obecnej już wiele polskich ośrodków klinicznych w dziedzinie: ortopedii, chirurgii, pulmonologii, kardiochirurgii miniinwazyjnej, urologii, ginekologii i wielu innych specjalności medycznych, wykorzystuje te metody pomocy pacjentom. Ich wdrożenie wymaga jednak zakupienia odpowiedniego sprzętu, a od lekarzy ciągłego szkolenia się, śledzenia najnowszych, światowych doniesień, jak i znacznych nakładów finansowych na zakup profesjonalnego sprzętu. Mimo takich uciążliwości, jesteśmy dumni, że i nasz rodzimy szpital nadąża za światem. Nasi Ortopedzi, Chirurdzy, Ginekolodzy, w oparciu o znaczącą pomoc moich Kolegów Anestezjologów, wykonują takie zabiegi na co dzień! Należy zrozumieć jak, w obliczu tych potrzeb, ważna jest walka pracowników służby zdrowia o nakłady 6% PKB z każdym, kolejnym Rządem RP.

Kolejną, czekającą nas wiosenną nowalijką medyczną ma być: e-recepta i e-zwolnienie (dawniej druk L4). Wśród lekarzy zapanował e-sceptycyzm! Bowiem już od 1 czerwca mają zniknąć z gabinetów lekarskich wszystkie białe książeczki z drukami! Zastąpi je aplikacja, z pomocą której oczekujący na zdrowie pacjent, znajdzie się w wirtualnej chmurze danych. Jak zapewniają urzędnicy ZUS, wystawienie takiego dokumentu będzie łatwe, szybkie i satysfakcjonujące dla obu stron. Co ciekawe, taki nowoczesny e-druk w zasadzie wypełni się sam i sam dostarczy się do wszystkich adresatów! Rola lekarza ograniczać się będzie do złożenia e-podpisu. Jeżeli jednak, jakiś niereformowalny pacjent będzie domagał się zwolnienia czarno-na białym, pozostanie możliwość wydruku dokumentu i wręczenie go zainteresowanemu w formie tradycyjnej (czytaj analogowej). Obawy środowisk medycznych, zwłaszcza tych z wcześniejszym PESELem oraz niedoposażonych w nowoczesny sprzęt komputerowy, wydają się być uzasadnione. Musimy przyznać, że nasze umiejętności obsługi smartfona są nieco uboższe niż naszych kilkuletnich wnucząt. Szara rzeczywistość obleganych gabinetów może przynieść jeszcze tak zwane „zawieszenie systemu” lub atak hakerów.

Ilość niewiadomych rośnie a nowe nadchodzi!
Obyśmy tylko zdrowi byli!!! , bo……..
Bo najważniejsze nasze zdrówko,
Bo tylko jedno masz.
Na pecha w życiu, na dramaty
To Twój największy skarb.

Dbajmy więc o ten skarb! Z uszanowaniem Anna Marecka

Anna Marecka: Wakacyjne nadzieje!
Inny punkt widzenia. Zawalczyć o siebie

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 14 listopad 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.