Anna Marecka: Medyczne prezenty

Anna Marecka

Zbliżają się kolejne Święta Bożego Narodzenia. Tradycja wymaga aby pod choinką pojawiły się prezenty. A jakich prezentów możemy spodziewać się w dziedzinie medycyny? Po wnikliwej lekturze ostatnich numerów Gazety Lekarskiej i Biuletynu Informacyjnego Wielkopolskiej Izby Lekarskiej postaram się Państwu kilka z nich przedstawić. Będą wśród nich te „trafione” – przynoszące wiele nadziei i radości, ale i te „mniej trafione” – z których cieszyć się trudno ale należy, aby sprawić przyjemność św. Mikołajowi.

Zacznijmy od sprzętu. Do wielkopolskiej chirurgii zabiegowej wkracza robotyka! Robot Da Vinci ułatwi lekarzom wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych operacji, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach organizmu. W Polsce pierwsza taka operacja przeprowadzona była w 2010r. we Wrocławiu. Obecnie działają w naszym kraju 3 takie urządzenia, a wkrótce w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu na Garbarach rozpocznie pracę czwarte – najnowszej generacji. Ten medyczny robot powstał ponad 20 lat temu w USA. Obecnie pracuje ich tam ponad 1000. To właśnie niezawodnym robotom powierzają specjaliści otolaryngolodzy wykonywanie np. precyzyjnych zabiegów na bardzo trudno dostępnym ślimaku ucha wewnętrznego. Ze względu na minimalizację obszaru dostępu do operowanego narządu, aparaty te ułatwiają pracę urologów, ginekologów, chirurgów i znacznie skracają okres powrotu do zdrowia pacjentów.

A teraz o, bardzo kontrowersyjnym i niepokojącym środowiska medyczne, zamiarze ministerstwa - wprowadzenia pilnej cyfryzacji opieki zdrowotnej w naszym kraju. E-recepty, e-skierowania i e-zwolnienia mają stać się naszą codziennością! Pociąga to za sobą konieczność doposażenia i nabycia umiejętności korzystania z (niezawodnego?) elektronicznego sprzętu, co dla wielu starszych lekarzy i pacjentów stanowi poważne wyzwanie. Nie wszystkie placówki medyczne w naszym kraju dysponują odpowiednim programem informatycznym i według oceny Naczelnej Rady Lekarskiej rzutować to będzie na pomyślne wdrożenie tej reformy. Elektroniczne skierowania mają obowiązywać od 1. stycznia 2021 roku, a testy mają potrwać do połowy 2019r. Wcześniej, bo od 1. stycznia 2020 roku w Polsce mają być wprowadzone w życie e-recepty, których faza pilotażowa trwała od lutego do września br. Apteki muszą być przygotowane na obsługę e-recept już od 1. stycznia przyszłego roku. Resort zdrowia postanowił pomóc im finansowo we wdrożeniu tego procesu.

Okazało się jednak, że obowiązujące już od 1. grudnia e-zwolnienia nie wejdą w życie na terenie całego kraju – choć w naszym mieście są już placówki dysponujące taką możliwością, co przez pracujących pacjentów oceniane jest jako duże udogodnienie. Cytując jednego z polityków – w każdej reformie są „ plusy dodatnie i plusy ujemne”.

Niewątpliwym „plusem dodatnim” jest to, że idą święta - czas odpoczynku i leniuchowania. A, jak udowadniają ostatnio naukowcy, nasze mózgi lubią bezruch i matka natura zaprogramowała je na lenistwo! W trakcie testów komputerowych, w ramach których ochotnicy mieli wybrać między aktywnością a bezruchem, badano aktywność ich mózgu zapisem elektroencefalogramu (EEG). Badania dowiodły, że po to, by wybrać wysiłek dla ikonki na ekranie, u badanych zachodziła wyższa aktywność elektryczna mózgu. Zapewne dlatego nawet sam Pan Bóg w akcie stworzenia świata siódmego dnia odpoczywał.

Życzę więc Państwu miłego, świątecznego leniuchowania i e-zdrowia w nadchodzącym roku.

Anna Marecka
Dobra: Spotkanie opłatkowe strażaków z gminy
Gm.Turek: „Nie było miejsca dla Ciebie”

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 16 luty 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.