Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Blisko 30 mln zł na inwestycje w powiecie tureckim

Powiat Turecki

-To jest budżet bardzo dobry na trudne czasy - w ten sposób starosta powiatu tureckiego Dariusz Kałużny podsumował przyszłoroczny plan samorządowych dochodów i wydatków. Na inwestycje w 2024 roku zaplanowano kwotę blisko 30 mln zł, a wśród nich aż kilkanaście inwestycji drogowych.

Budżet na trudne czasy

Po stronie dochodów zapisano kwotę 154,5 mln zł, natomiast przyszłoroczne wydatki powiatu tureckiego ustalono w kwocie 163,7 mln zł. Na zadania inwestycyjne zaplanowano niemal 30 mln zł. Zadania, które samorząd powiatu tureckiego zamierza wykonać to 15 inwestycji w ramach infrastruktury drogowej, zakup sprzętu informatycznego do starostwa, a także budowa nowego obiektu za blisko siedem milionów złotych z przeznaczeniem na siedzibę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz pomieszczenia dla Wydziału Komunikacji.

Tak skonstruowany budżet powiatu ucieszył radnego Mariusza Seńko, który docenił planowane inwestycje związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

- Te planowane zadania wypełniają obowiązki, jakie spoczywają na powiecie tureckim. To, co akcentowałem to pewne niebezpieczeństwa pojawiające się przy realizacji tego budżetu - komentował radny Seńko, zwracając uwagę m.in. za wzrastające zadłużenie i wykup obligacji zaplanowany na lata 2029-2034. 

- Sądzę, że współpraca nowego rządu z samorządem będzie kontynuowana i tutaj się nie zgodzę z posłem Bartosikiem, który mówił, że na ustępującej ekipie rządowej zakończyła się współpraca rządu z samorządem. Ona była zawsze i mam nadzieje, że będzie kontynuowana i myślę, że nie będzie to na gorszym poziomie, bo nowemu rządowi uda się odblokować pieniądze z KPO i te środki popłyną i będziemy się również cieszyli z kolejnych możliwości inwestowania w różne obszary życia społecznego - dodał Mariusz Seńko.

Przy okazji radny wskazał na pewne negatywne działania, jak rosnące zadłużenie szpitala, a kolejne pożyczki nazwał jedynie pudrowaniem sytuacji. Przypomniał też, że był przeciwny budowie obiektu dla Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, a zamiast tego widziałby raczej remont byłego oddziału płucnego. Kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest też oświata i spadek subwencji, z którym trzeba liczyć się w najbliższym czasie. Radny Seńko zwrócił uwagę również na to, że nie zaplanowano budowy łącznika.

- Na wiosnę przejmiemy te działania we własne ręce i ten łącznik powróci. Popieram inwestycje z takim ostrożnościowym podejściem i warunkowym. Te inwestycje są potrzebne i słuszne. Ostrożnościowe podejście wynika z tego, że widzimy, co się dzieje samorządach, które mają pod sobą SP ZOZ - podkreślił Mariusz Seńko.

Wicestarosta Władysław Karski zauważył, że jest to budżet na takie możliwości, jakie powiat posiada. Jest to też budżet przełomowy, ponieważ zbliżają się wybory samorządowe. Mimo to, bez względu na różnice przez ostatnie pięć lat samorząd powiatowy działał zgodnie, podejmując decyzje z korzyścią dla mieszkańców.

Inwestycje, oszczędności i efekty

Aktualny budżet, jak zauważył Dariusz Kałużny przyszło skonstruować budżet na niespokojne czasy.

- Cały czas trwa wojna na wschodniej granicy. Nie wiemy też, w którym kierunku pójdzie zmiana systemu finansowania samorządu. Jest zmiana ekipy rządzącej. Wierzę, że będzie dobrze, ale narazie nie wygląda to najlepiej. Chce uspokoić państwa radnych. Jeśli chodzi o budżet, to na sesji 1 grudnia bardzo dokładnie ekspert wyjaśnił nam wszystko, stwierdzając, że to jest dobra sytuacja finansowa. Jeśli chodzi o zadłużenie szpitala to praktycznie wszystkie szpitale powiatowe są bardzo mocno zadłużone - to 30 mld zł w sumie. Te szpitale powiatowe maja organy tworzące różnych ekip politycznych - mówił starosta Dariusz Kałużny.

Przypomniał on też ile inwestycji udało się w mijającym roku wykonać na terenie powiatu - to m.in. instalacje fotowoltaiczne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Turku, w Zespole Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich czy też w DPS w Skęczniewie. To zadania, które przyniosą oszczędności, a te z kolei będzie można przeznaczyć chociażby na budowę wspomnianego łącznika w Zespole Szkół Technicznych w Turku, o który tak zabiega radny Seńko. Po krótkiej dyskusji w głosowaniu wszyscy radni opowiedzieli się za przyjęciem przyszłorocznego budżetu powiatu.

- Chciałbym podziękować pani skarbnik za skrojony budżet i państwu za to, że przyjęliście ten budżet. Tworzymy fajny team i robimy fajne rzeczy na terenie powiatu tureckiego. To także zasługa członków zarządu, kierowników jednostek, pracowników urzędu i jednostek podległych powiatowi. Nie raz prowadzimy trudne rozmowy, żeby tego pasa zacisnąć, ale widzimy efekty końcowe i za to dziękuje - podsumował starosta Dariusz Kałużny.

ABC HANDEL WIELOBRANŻOWY SŁAWOMIR MICHALAK - dla h...
Dobra: Spotkanie opłatkowe w Potworowie

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - echo w czwartek, 28 grudnia 2023 15:23

Kałużny uda się do posła i załatwi pieniądze dla powiatu:-) Poseł wszystko załatwia:-)

Kałużny uda się do posła i załatwi pieniądze dla powiatu:-) Poseł wszystko załatwia:-)
Gość - Małgorzata w czwartek, 28 grudnia 2023 13:24

Jeszcze kilka miesięcy i zmiana władzy w powiecie. Ludzie skandalu z geotermią nie popuszczą a i zadłużenie szpitala za czasów PiSowskiego nominata Kałużnego też swoje zrobi.

Jeszcze kilka miesięcy i zmiana władzy w powiecie. Ludzie skandalu z geotermią nie popuszczą a i zadłużenie szpitala za czasów PiSowskiego nominata Kałużnego też swoje zrobi.
Gość - On w czwartek, 28 grudnia 2023 10:49

Zaczyna zastanawiać mnie pan Karski który ostatnio bardzo próbuje wmówić mieszkańcom powiatu że niema nic wspólnego z PiS przez te 5 lat bycia członkiem rady powiatu i zarazem wicestarostą

Zaczyna zastanawiać mnie pan Karski który ostatnio bardzo próbuje wmówić mieszkańcom powiatu że niema nic wspólnego z PiS przez te 5 lat bycia członkiem rady powiatu i zarazem wicestarostą
Gość - Marian w czwartek, 28 grudnia 2023 07:44

A można jakieś dokładniejsze informacje jakie to będą inwestycje?? bo inni dokładnie podali na co idzie konkretna kwota ,a tu cisza oprócz poradni .

A można jakieś dokładniejsze informacje jakie to będą inwestycje?? bo inni dokładnie podali na co idzie konkretna kwota ,a tu cisza oprócz poradni .
Gość
wtorek, 21 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.