Boże Ciało się odbędzie, ale bez publicznych procesji

Boże Ciało

Epidemia koronawirusa zmusiła zmianę funkcjonowania wielu instytucji. Dotknęło to także Kościół Katolicki. Po zmianach związanych z majowymi pierwszymi komuniami, teraz Kuria Diecezjalna wydała wytyczne dotyczące organizacji Bożego Ciała. Odbędzie się ono, ale bez publicznych procesji ulicami miast i wsi.

W trakcie uroczystości Bożego Ciała Najświętszy Sakrament jest przenoszony w procesji eucharystycznej do czterech specjalnie przygotowanych ołtarzy w obrębie danej miejscowości. Wiąże się to corocznie ze zgromadzeniami, w których uczestniczy duża ilość wiernych. Zagrożenie COVID-19 spowodowało, że władze biskupie zdecydowały się wydać wytyczne związane z uroczystością tego święta.

Tegoroczne Boże Ciało przypada w czwartek 11 czerwca. Pod koniec maja biskup Wiesław Mering wydał wytyczne związane z przebiegiem tej uroczystości. Hierarcha uwzględnił fakt, że aktualne przepisy dopuszczają organizacje zgromadzeń do 150 osób, a także to, że w kościołach zniesiono limity wiernych.

Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej, bo tak również określane jest Boże Ciało, będzie mieć następujący przebieg. Tak jak co roku w kościołach zostanie odprawiona msza święta. Jednakże zmiany dotyczą przebiegu procesji eucharystycznej. Po mszy Najświętszy Sakrament zostanie wystawiony, a przy nim zostanie odprawione krótkie nabożeństwo adoracyjne.

Po wspólnej modlitwie wyruszy procesja, która jednak odbywać się będzie po terenie przykościelnym, np. wokół świątyni lub na placu przy kościele. Jeśli wokół kościoła jest wystarczająco miejsca można przygotować tradycyjne symboliczne ołtarze. Na zakończenie procesji kapłan udzieli wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem w drzwiach kościoła lub przy głównym ołtarzu świątyni.

W oktawie Bożego Ciała odbywać się będą procesje wokół świątyni. W tym roku nie będzie tradycyjnych procesji ulicami miast i wsi. Szczegóły przebiegu uroczystości w poszczególnych parafiach ustalać będą proboszczowie. Kuria informuje, że mają oni uwzględnić aktualnie obowiązujące rekomendacje służb sanitarnych i rządowych.
Koronawirus powrócił do powiatu tureckiego
Za ile i gdzie? Miasto stoi przed śmieciowym probl...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 19 styczeń 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.