Brudzew: 23 skargi na statuty sołectw. Prokurator żąda kontroli uchwał Rady Gminy

Sesja Rady Gminy Brudzew

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zbada zgodność uchwał Rady Gminy Brudzew w sprawie przyjęcie statutów sołectw tej gminy. Zażądał tego Prokurator Rejonowy w Turku, który zarzucił włodarzom m.in. niewłaściwe ukształtowanie procedury wyboru sołtysa i rady sołeckiej. Zdaniem radnych stanowisko prokuratora zasługuje na wnikliwe rozpatrzenie.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym to rada gminy tworzy i znosi jednostki pomocnicze, czyli sołectwa. Uprawniona jest także do organizacji zakresu ich działalności poprzez uchwalenie odpowiedniego statutu. Określa on w szczególności zasady i tryb wyborów organów sołectwa.

W 2010 roku Rada Gminy Brudzew ówczesnej kadencji znowelizowała statuty wszystkich 23 sołectw funkcjonujących na terenie gminy. Niewielkie zmiany wprowadzono także w 2019 roku, kiedy to wydłużono kadencję sołtysów z 4 na 5 lat, na wzór kadencji organów gminy. Akty te zostały poddane wtedy kontroli nadzorczej Wojewody Wielkopolskiego, który nie zgłosił żadnych swoich zastrzeżeń.

Przed Świętami Bożego Narodzenia, 22 grudnia 2020 roku, do Urzędu Gminy Brudzew wpłynęły skargi Prokuratora Rejonowego w Turku na wszystkie statuty sołectw, w których zarzucono istotne naruszenie prawa w związku z m.in. przyznaniu zebraniom wiejskim kompetencji wyboru sołtysa i rady sołeckiej, wprowadzeniu wymogu kworum dla ważności uchwał zebrania sołeckiego, a także w zakresie przyznania Wójtowi kompetencji do wykonywania wiążącej interpretacji statutów.

Skargi te brudzewski samorząd jest zobowiązany przekazać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który jest właściwy do zajęcia się tą sprawą. W trakcie sesji, która obyła się we wtorek, 19 stycznia, Rada Gminy Brudzew przyjęła swoje stanowisko i wystosowała do sądu odpowiedź na skargi.

- W ocenie Rady Gminy Brudzew sprawa zasługuje na wnikliwe rozpatrzenie, ponieważ argumenty skarżącego są wynikiem wypracowanego w tym zakresie piśmiennictwa i orzecznictwa przez okres jaki minął od wejścia w życie zaskarżonej uchwały do dnia złożenia skargi - wyjaśniono w uchwale Rady Gminy, która nadto wskazała, że zostaną podjęte działania w celu zmiany gminnych przepisów, aby statuty sołectw były zgodne z przepisami prawa.

Nad ważnością statutów sołectw z terenu gminy Brudzew pochyli się teraz WSA w Poznaniu. Na razie nie wiadomo jeszcze czy ewentualne stwierdzenie nieważności zapisów dotyczących procedury wyborów sołtysa będzie podstawą do ich ponownego przeprowadzenia. Wszystko wyjaśni uzasadnienie orzeczenia sądu.
Życie bezdomnego było zagrożone. Interweniowali po...
Niebawem ruszy przebudowa Komendy Powiatowej Polic...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Janusz Zdanowicz w poniedziałek, 29 marca 2021 00:37

2 września wystosowałem pismo do Wójta w sprawie ponownych konsultacji, ze względu na niezgodność z prawem statutów sołectw gminy Przykona. Już kilka dni później, Wójt w swojej odpowiedzi stwierdził że nie ma takiej potrzeby, gdyż statuty są zgodne z prawem. Nie zgodził się z tym także Wojewoda Wielkopolski, uznając swoim Rozstrzygnięciem Nadzorczym, niezgodność z prawem. Czym de facto, przyznał mi rację. ( teksty w sprawie w dolnej części bloga) https://www.facebook.com/groups/383953685573556
Po tym fakcie, na moje, monity odnośnie dokonania zmian, Wójt odpowiedział że nie ma takiej potrzeby. Z czym obecnie, nie zgodził się także prokurator. W dniu 30 października 2020 roku, złożył do Sądu Administracyjnego skargę na uchwałę nr.0007.90.219 w sprawie nadania statutów sołectw gminy Przykona.

2 września wystosowałem pismo do Wójta w sprawie ponownych konsultacji, ze względu na niezgodność z prawem statutów sołectw gminy Przykona. Już kilka dni później, Wójt w swojej odpowiedzi stwierdził że nie ma takiej potrzeby, gdyż statuty są zgodne z prawem. Nie zgodził się z tym także Wojewoda Wielkopolski, uznając swoim Rozstrzygnięciem Nadzorczym, niezgodność z prawem. Czym de facto, przyznał mi rację. ( teksty w sprawie w dolnej części bloga) [url=https://www.facebook.com/groups/383953685573556][/url] Po tym fakcie, na moje, monity odnośnie dokonania zmian, Wójt odpowiedział że nie ma takiej potrzeby. Z czym obecnie, nie zgodził się także prokurator. W dniu 30 października 2020 roku, złożył do Sądu Administracyjnego skargę na uchwałę nr.0007.90.219 w sprawie nadania statutów sołectw gminy Przykona.
Gość
środa, 31 maja 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.