Brudzew: Dochody na szóstkę, wydatki na piątkę. Wójt Krasowski otrzymał absolutorium

Cezary Krasowski

Wzrost wydatków na oświatę i niższe niż w poprzednich latach nakłady na inwestycje - to jedne z charakterystycznych elementów ubiegłorocznego budżetu gminy Brudzew. Radni zebrani podczas wtorkowej (23 czerwca) sesji po wysłuchaniu raportu o stanie gminy oraz sprawozdania z działalności finansowej zdecydowali o udzieleniu wójtowi wotum zaufania oraz absolutorium.

Potrzebny konstruktywny plan
W dokumencie jakim jest raport o stanie gminy opisano takie kwestie jak sposób zarządzania gminą, realizację uchwał, a także szczegóły dotyczące funkcjonowania jednostek organizacyjnych gminy Brudzew. Głos w dyskusji nad raportem zabrał radny Mateusz Kaszyński, doceniając takie inicjatywy jak kontynuacja programu dofinansowania do przydomowych oczyszczalni ścieków czy program wymiany oświetlenia ulicznego na ledowe.

- Panie wójcie. Nie jest tajemnicą, że niektóre wprowadzone zmiany legislacyjne uderzyły samorządy po kieszeni. Koszty oświaty, obniżenie wpływów z PIT i tak dalej. W naszym przypadku dochodzi także niepewna sytuacja z funkcjonowaniem kopalni i obawa przed utratą największego płatnika. Często pan o tym mówi na sesjach i ja się w pełni z tym co do zasady zgadzam. Ale jako Radny Gminy Brudzew, ale przede wszystkim jej mieszkaniec, wolałbym usłyszeć nie że problem jest – to już doskonale wiemy – ale jaki ma pan konstruktywny plan, żeby gmina odnalazła się w obecnej sytuacji i dalej się rozwijała. Tego należy wymagać od dobrego gospodarza, a nie ciągłych informacji o tym że sytuacja jest trudna. W gminie powstały tereny inwestycyjne. Sugeruję na przykład, żeby skupić się na ich promocji, bo one już powoli przynoszą zamierzone efekty. Jak słusznie na jednej z sesji zauważył radny Dariusz Kiciński – nie są one nawet dobrze oznakowane, co należałby zrobić - wskazywał radny Kaszyński, dodając że nadchodzące lata będą dla wójta sprawdzianem jak dobrym jest gospodarzem i czy mimo zmieniającej się in minus sytuacji finansowej uda się utrzymać poziom i kierunek rozwoju gminy.

Węgiel to nie burak
Zabierając głos wójt Cezar Krasowski przypomniał swoje słowa sprzed kilku lat, kiedy to miał powiedzieć, że węgiel to nie burak, węgla się nie sieje co roku i węgla się nie zbiera co roku - trzeba było mieć świadomość, że przemysł paliwowo-energetyczny kiedyś w naszym regionie się skończy.

- Mamy plan przestrzennego zagospodarowania sporządzony w ten sposób, że część terenów jest pod inwestycje, pod aktywizację gospodarczą. Pada pytanie czy promujemy te tereny? Kolejny wyjazd do Singapuru został odwołany ze względu na pandemię, ale jeśli będą kolejne to my mamy już zagwarantowane miejsce. Gdyby były to nasze tereny to my możemy postawić billboard, ale to są tereny, gdzie właścicielami są osoby fizyczne. Robiliśmy spotkania, że te tereny są w planach zagospodarowania, część tych terenów została sprzedana, pojawiają się inwestorzy, ale nie mogę wydać złotówki, żeby postawić tablicę informacyjną. Cały czas szukamy partnera do inwestycji w Kwiatkowie - mówił wójt Krasowski.

Włodarz informował również o kolejnych inwestycjach w farmy fotowoltaiczne na terenie gminy. Niestety w parze z rozwojem OZE nie idzie modernizacja sieci energetycznej, która nie jest przystosowana do przyjęcia takiej mocy. Jak można było usłyszeć, gmina aktywnie poszukuje inwestorów w stosunkowo tani sposób - wysyłając listy.

Ocena za prowadzoną politykę
Ubiegłoroczne dochody gminy Brudzew zrealizowano na poziomie ponad 100 proc., natomiast stan realizacji wydatków to 92,7 proc. W ciągu roku planowane dochody zwiększyły się o 5,3 mln zł, a wydatki wzrosły o 6,1 mln zł. Przekładając te procenty na oceny szkolne - jak zauważył radny Kaszyński - byłoby to odpowiednio szóstka i piątka. Duży udział po stronie wydatków stanowiła oświata, która kosztowała gminę ponad 12,3 mln zł. W porównaniu do roku 2018 nastąpił spadek wydatków na inwestycje z 5,5 mln zł na 3,7 mln zł. Wydatki na inwestycje w 2019 roku wykonano na poziomie 83,23 proc. Po wysłuchaniu szczegółowych sprawozdań i opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz komisji radni udzielili najpierw wotum zaufania a następnie absolutorium, będącego wyrazem poparcia dla prowadzonej polityki finansowej.

- Bardzo dziękuję za udzielenie absolutorium, bardzo dziękuję za współpracę przez cały rok, poprzednie lata. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie tak przebiegała przez kolejne lata. Na pewno będą pojawiały się problemy przede wszystkim z finansowaniem oświaty. To nie tylko nasz samorząd dotyka. Jak sobie z tym poradzimy bez wsparcia? Każdemu samorządowi będzie trudno. Jak na razie dajemy radę z odpadami komunalnymi. Jak wiecie państwo wciel samorządów w Polsce boryka się z tym tematem, u nas jest 9.50 za segregowane. Chciałbym, aby ta stawka była utrzymana. Chciałbym podziękować pracownikom wszystkich jednostek Urzędu Gminy, bo to ich ciężka praca. Udaje nam się wiele rzeczy zrobić, wiele problemów rozwiązać. Dziękuje za wsparcie mieszkańcom gminy Brudzew. Wójt to zespół ludzi, nie jest sam jeden - to kilkadziesiąt osób i to oni pracują na udzielenie absolutorium dla wójta. Oby kolejne lata były z problemami, które można rozwiązać - podsumował na zakończenie Cezary Krasowski.

Kawęczyn: Ochotnicza Straż Pożarna z nowym sprzęte...
Wideo: O obniżeniu stawek vat i planie energetyczn...

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - Obserwator w wtorek, 30 czerwca 2020 17:20

Radny Kaszyński to mądry człowiek. Dużo może udać mu się osiągnąć i zrobić dla gminy. Krasowski powoli zaczyna mieć w nim poważnego kontrkandydata. Nie zdziwię się jeśli obecny wójt będzie mu rzucać kłody pod nogi przy realizacji jego pomysłów i inicjatyw. Kaszyński jest bystry, tak łatwo mu się nie da.

Radny Kaszyński to mądry człowiek. Dużo może udać mu się osiągnąć i zrobić dla gminy. Krasowski powoli zaczyna mieć w nim poważnego kontrkandydata. Nie zdziwię się jeśli obecny wójt będzie mu rzucać kłody pod nogi przy realizacji jego pomysłów i inicjatyw. Kaszyński jest bystry, tak łatwo mu się nie da.
Gość - Gość w wtorek, 30 czerwca 2020 13:29

Krasowski, gdy w 2018 roku decydował się na start w wyborach na wójta, wiedział jaka jest sytuacja w gminie i jak zmieniają się jej dochody. Kaszyński ma więc rację, że powinien zakasać rękawy, a nie tylko mówić o spadku dochodów i o tym, że sytuacja finansowa staje coraz gorsza. To on jest wójtem i to na nim spoczywa odpowiedzialność, żeby gmina się rozwijała.

Krasowski, gdy w 2018 roku decydował się na start w wyborach na wójta, wiedział jaka jest sytuacja w gminie i jak zmieniają się jej dochody. Kaszyński ma więc rację, że powinien zakasać rękawy, a nie tylko mówić o spadku dochodów i o tym, że sytuacja finansowa staje coraz gorsza. To on jest wójtem i to na nim spoczywa odpowiedzialność, żeby gmina się rozwijała.
Gość - XXX w środa, 24 czerwca 2020 18:08

Nie no komedia jakaś
Pan Wójt dostaje nagrody, wszystko pięknie
A w gminie bieda
Inwestycji-Ż A D N Y C H
Cięcia finansowe-wszedzie
Panie wójcie-wstyd!
Proszę sobie nie kpić z mieszkańców gminy

Nie no komedia jakaś Pan Wójt dostaje nagrody, wszystko pięknie A w gminie bieda Inwestycji-Ż A D N Y C H Cięcia finansowe-wszedzie Panie wójcie-wstyd! Proszę sobie nie kpić z mieszkańców gminy
Gość - gosc w środa, 24 czerwca 2020 15:11

GRATULACJE DLA PANA WÓJTA za dobre zarządzanie

GRATULACJE DLA PANA WÓJTA za dobre zarządzanie
Gość
wtorek, 16 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.