Brudzew: Drogo, drożej, czyli koszty gminnej oświaty wciąż w górę

Sesja Rady Gminy Brudzew

Rosną koszty oświaty na terenie gminy Brudzew. Te prognozowane na przyszły rok sięgną kwoty ponad 9,6 mln zł. Jest drogo, a będzie coraz drożej.

Jak można było usłyszeć podczas poniedziałkowej (23 września) sesji rady gminy jeszcze trzy lata temu gminne wydatki na oświatę wynosiły 8,2 mln zł. Prognozowana kwota na 2020 rok to już jednak ponad 9,6 mln zł, przy czym wójt Krasowski wskazywał, że nie ma jeszcze uzgodnionej kwoty subwencji na rok 2020. Wiadomo już jednak, że gminie „ubył” jeden rocznik w związku z likwidacją gimnazjów.

- Koszty wzrosły przez wprowadzenie płacy minimalnej. Od 1 stycznia nie można wliczać wysługi lat, dochody z PIT nie pokrywają natomiast kosztów, które rosną z roku na rok. Ponad 200 tys. będzie mniej z obniżki PIT. Nie ma rekompensaty w przypadku dochodów samorządów. Wszystkie gminy będą borykały się z tym, jak tę kwestię rozwiązać. Trzeba szukać oszczędności i cięć - mówił wójt Cezary Krasowski.

Perspektywy jawią się jeszcze mniej optymistycznie, jeśli dołoży się do tego podwyżkę cen prądu.

- Takie małe samorządy czeka stagnacja, a niektóre pewnie coś gorszego. Czas pokaże - dodał wójt.

Aktualnie w planach gmina ma modernizację kotłowni w Szkole Podstawowej Chrząblicach. Jest też zamiar wyremontowania trzech niewielkich łazienek na drugim piętrze Szkoły Podstawowej w Brudzewie. Tutaj problemem jest jednak wybór wykonawcy. Jak wskazywała dyrektor podstawówki - chętni są, ale oferują albo wysokie kwoty, albo odległe terminy.

Radni przyjęli także uchwałę dotyczącą regulaminu wynagradzania i przyznawania dodatków nauczycielom ze szkół i przedszkoli na terenie gminy. Zmiany były konieczne przede wszystkim ze względu na podwyżki wynagrodzeń w oświacie, a także zwiększenie dodatku za wychowawstwo w szkołach i przedszkolach.

Liderzy odnowy wsi nagrodzeni. Wśród laureatów tak...
Dobra: Rolnicy chcą walczyć z suszą, a muszą z Wod...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 26 września 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.