Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Brudzew: „Fundacja ze Smakiem przynosi pewien niesmak”- czyli radni przekazali 120 tys.zł na budynek w Krwonach

Sesja Rady Gminy Brudzew

Dyskusję dotyczącą jednej z propozycji zmian w budżecie podjął radny Tomasz Kiciński podczas sesji Rady Gminy Brudzew, która odbyła się w środę, 13 marca. Mowa o kwocie 120 tys.zł, która przeznaczona zostanie na przebudowę budynku dawnej szkoły podstawowej w miejscowości Krwony. Miejsce ma być zadysponowane przez Lokalną Grupę Działania. Według radnych ta znaczna kwota mogłaby zostać przeznaczona na inne priorytetowe inwestycje. Jak jednak twierdzi Wójt miejsce tętnić będzie życiem, a gmina zyska prestiż.

-Mam wątpliwości, co do tej propozycji. Czy mogę się dowiedzieć, kiedy była zawarta umowa najmu? Z tego, co powiedziała prezes LGD Magdalena Ciołek, to przekazanie budynku nastąpiło w styczniu tego roku. Co dziwi- odebranie budynku nastąpiło z takim zastrzeżeniem, że nie jest odebrana ta instalacja i piec, który jest uszkodzony. Dlaczego tak wyszło? Kwota, która jest przeznaczona nie jest kwotą małą. Myślę, że potrzeby w samej miejscowości Krwony, czy w ogóle poszczególnych miejscowościach są duże. Czy nie można uniknąć wydawania tych pieniędzy, bo od momentu podpisania wynajmu do momentu odbioru budynku jest około 2 lata- pytał Tomasz Kiciński.

Radny dopytywał również po czyjej stronie stać będą koszty utrzymania budynku i jakie będą korzyści z podjętego przedsięwzięcia. Odpowiedzi na pytania udzielił wójt gminy Brudzew Cezary Krasowski.

-Zwracam się do radnych poprzedniej kadencji. Podejmowaliście uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wynajęcie na okres 25 lat i wówczas był przedstawiany również wzór umowy. Nad tą umową żeśmy dyskutowali. Zapis w tej umowie jest, że ją podpisujemy, ale przekazanie budynku nastąpi w momencie, kiedy dojdzie do robót. Dwa lata temu został złożony wniosek na pozyskanie dofinansowania na inkubator kuchenny i na pozostałe przedsięwzięcia, które będą realizowane w tym budynku. Pewne komplikacje się pojawiły. Urząd Marszałkowski nie uwzględnił kwoty 130 tys.zł na remont pomieszczeń po byłych mieszkaniach nauczycielskich. Wówczas wniosek został wycofany, żeby nie stracić tych 130 tys.zł i ponownie został złożony. Wszystko się przeciągnęło, czyli trwało około dwóch lat. Inkubator kuchenny to będzie inwestycja 500 tys.zł. Jak powiedziała pani prezes LGD około 1 mln.zł zostanie zainwestowanych- tłumaczył Cezary Krasowski.

Jak dodał, każda gmina chciałaby mieć u siebie siedzibę Lokalnej Grupy Działania, Fundacji Ze Smakiem.

-Jest to w pewnym sensie prestiż dla miejscowości, dla gminy Brudzew. Każdy wójt, każda gmina starały się, aby było to na terenie ich gminy. Udało nam się przekonać wójtów, burmistrzów i Lokalną Grupę Działania, że ta inwestycja powinna mieć siedzibę w gminie Brudzew. Jak powiedziała prezes będzie tu miejsce dla stowarzyszeń, uzyskają one pomoc prawną- mówił wójt.

Budynek o którym dyskutowali radni ma 51 lat. W styczniu 2017 roku radni poprzedniej kadencji podjęli uchwałę o wynajęciu obiektu Fundacji ze Smakiem, która miała prowadzić tam swoją działalność. Na chwile obecną nie jest w żaden sposób użytkowany i niszczeje. Instalacja oraz inne elementy budowy z racji swojego wieku mogą w każdej chwili ulec zniszczeniu. Były jednak inne pomysły na przeznaczenie pieniędzy w tym chodniki, drogi oraz inwestycje poprawiające jakość życia dzieci. A jak powiedział radny Słomowski Fundacja Ze Smakiem budzi pewien niesmak.

-Przekazujemy 120 tys.zł, a ja wnioskowałem o postawienie wiaty przystankowej dla dzieci. Przekazujemy ogromne pieniądze. Fakt, jest to rozwój gminy, będzie coś się działo, ale nie zapominajmy o dzieciach- mówił radny Artur Słomowski.

Radny Dopierała był zdania, że 120 tys.zł to prezent wysunięty z rękawa i mimo, że prestiż jest bardzo ważny są inne inwestycje, które należałoby podjąć.

-Nikomu prezentu nie dajemy, a jeśli już to nam go dają. Budynek jest własnością gminy, nie sprzedaliśmy go, nie przekazaliśmy na trwałą własność. Warto dbać o mienie gminy- tłumaczył wójt.

O to, czy inne gmin, które również korzystać będą z usług LGD i obiektu przeznaczą pieniądze, by wspierać inicjatywę zapytał radny Mateusz Kaszyński.

-Przeanalizowałem protokół z sesji z 2017 roku. Wójt powiedział wówczas, że z tego budynku będzie korzystało 9 gmin. Czy kontaktował się Wójt z innymi samorządowcami? Czy dołożą do tego budynku, skoro też będą korzystać?- pytał radny.

Jak poinformował wójt w miarę możliwości środki na inwestycję zostaną przekazane.

-Każda gmina płaci składki na stowarzyszenie i z tych pieniędzy składkowych też będzie realizowana inwestycja. Trudno by było gdyby na przykład gmina Kawęczyn potrzebowała pieniędzy na swój budynek i zwróciłaby się od innych gmin, żeby wydatkowały środki. Byłoby to trudno uzyskać. Ale w miarę możliwości nieznaczne środki będą na inwestycje- informował wójt.

Wójt Krasowski podkreślał, że 120 tysięcy zł to inwestycja w budynek, który jest własnością Gminy Brudzew, a nie przekazanie pieniędzy Fundacji. Nawet jeśli LDG zakończy swoją działalność to piec CO i instalacja, które będą tam zamontowane zostaną i będą dalej służyć Gminie.

Mimo wielu wątpliwości radni zostali przekonani argumentami i ostatecznie uchwała przy dwóch głosach „wstrzymujących się” została podjęta.

-Oby pieniądze znalazły się na wszystko inne z tak wielką ochotą, jak znalazły się na to- podsumował rady Kiciński, który ostetecznie był za jej przyjęciem.
Młodzi konstruktorzy w projekcie Erasmus+ Eco-Dron...
Władysławów: Andrzej Baranowski nowym prezesem GLK...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Nnn w środa, 20 marca 2019 11:28

Napiszcie lepiej ile będą płacić miesiecznie za wynajem calego budynku!!!!

Napiszcie lepiej ile będą płacić miesiecznie za wynajem calego budynku!!!!
Gość - Xxx w środa, 20 marca 2019 19:59

Pewnie nic taki upust będzie po znajomości znając życie w gminie brudzew

Pewnie nic taki upust będzie po znajomości znając życie w gminie brudzew
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.