Brudzew: Gminny Dzień Strażaka w Krwonach

Dzien Strazaka w Brudzewie

Na co dzień są gotowi nieść pomoc o każdej porze dnia i nocy. W sobotę, 4 maja, obchodzili swoje święto. Druhny i druhowie ochotniczych straży pożarnych gminy Brudzew dzień swojego patrona uczcili przed remizą w Krwonach.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele w Janiszewie, po czym uczestnicy w kolumnie wozów strażackich przejechali do Krwon, gdzie przed miejscową remizą odbyły się główne obchody. Wszystkich uczestników powitał dh Jarosław Kaźmierczak, który prowadził całe wydarzenie. Wśród gości znaleźli się:

- dh Władysław Karski – Wicestarosta Turecki, Sekretarz ZOP ZOSP RP w Turku;
- dh Cezary Krasowski – Wójt Gminy Brudzew;
- dh Kazimierz Wdowiński – Przewodniczący Rady Gminy wraz z Radnymi;
- dh Romuald Rumiejowski – prezes ZOG ZOSP RP w Brudzewie;
- dh Henryk Świętochowski – Komendant Gminny OSP w Brudzewie;
- dh Barbara Zielińska – Radna Powiatu Tureckiego ;
- kpt. Krzysztof Gruszczyński – przedstawiciel Komendanta Powiatowego PSP w Turku;
- dh Paweł Jacaszek – zastępca Wójta;
- dh Tomasz Józefowicz – Sekretarz Gminy;
- delegacje OSP z terenu gminy Brudzew.

Dla podniesienia rangi wydarzenia swoje poczty sztandarowe wystawiły ZOG ZOSP RP w Brudzewie, OSP Brudzew, OSP Krwony oraz OSP Janiszew. Po uformowaniu szyku przez Komendanta Gminnego Orkiestra Dęta OSP Brudzew odegrała Hymn Państwowy. Wśród okolicznościowych przemów nie zabrakło życzeń dla druhów. Życzono ciągłego rozwoju jednostek oraz satysfakcji z pełnionej służby.

Po przemówieniach przyszedł moment długo oczekiwany przez strażaków z OSP Chrząblice i OSP Krwony. Podczas uroczystości prezesom tych jednostek przekazano kluczyki do zakupionych wozów strażackich. Jednostka z Chrząblic wzbogaciła się o lekki samochód ratowniczy, a druhowie z Krwon mogą cieszyć się z samochodu kwatermistrzowsko-transportowego. Oba pojazdy, które zostały sfinansowane ze środków Gminy Brudzew, zostały poświęcone przez proboszcza z Janiszewa.

Jak w każde strażackie święto nie mogło zabraknąć także odznaczeń i wyróżnień dla najbardziej zasłużonych i aktywnych druhów. Uchwałą Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał dh Zbigniew Synenko z OSP Brudzew, Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał dh Stefan Majtka z OSP Cichów, a odznaka „Strażak Wzorowy” powędrowała do dh Sławomira Ficnera z OSP Cichów.

Gminny Zarząd OSP w Brudzewie od kilku lat z własnej inicjatywy przyznaje także szczególne wyróżnienia. W tym roku tytuł Jednostki Roku 2018 trafił w ręce OSP Janów, a tytuł Drużyny Roku 2018 otrzymała jednostka z Janiszewa. Za szczególne wyróżnianie się w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej tytułem Strażaka Roku uhonorowano dh Piotra Maciaszka - prezes OSP Chrząblice, natomiast za szczególne zasługi w pracy społecznej na rzecz OSP tytuł Działacza Roku otrzymał dh Mateusz Kaszyński – kronikarz OSP Brudzew. Statuetkę św. Floriana otrzymał także najstarszy druh gminy Brudzew – Józef Lipiński z OSP Janów.

Organizatorami wydarzenia byli Wójt Gminy Brudzew, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Brudzewie oraz OSP Krwony.


Zdjęcia: Dawid Graliński/ iTurek.net

Władysławów: Druhowie pod opieką św. Floriana
Tuliszków: Majówka Motocyklowa po raz trzeci

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 26 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.