Brudzew: Jubileuszowe spotkanie ekumeniczne

Jubileuszowe spotkanie ekumeniczne

Już po raz 15. na cmentarzu dworskim w Brudzewie odbyło się ekumeniczne spotkanie przedstawicieli dwóch wyznań. W niedzielę, 3 listopada, nad grobami zmarłych z rodziny Kurnatowskich modlili się wspólnie katolicki ksiądz i protestancki pastor.

Na cmentarzu dworskim w Brudzewie, położonym nieopodal drogi w kierunku Tarnowej, spoczywają doczesne szczątki członków rodu Kurnatowskich, przedwojennych dziedziców miejscowych dóbr ziemskich. Byli oni wyznawcami kalwinizmu. Dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Brudzewa w 2005 roku udało się odrestaurować zapomniany wówczas cmentarzyk i zainicjować modlitewne spotkania ekumeniczne na styku dwóch wyznań.

W minioną niedzielę o godz. 15.00 w tym miejscu wspólną modlitwę za dusze tam spoczywające rozpoczęli ks. Zbigniew Wróbel, proboszcz parafii Brudzew oraz pastor Tadeusz Jelinek z parafii Ewangelicko-Reformowanej w Żychlinie. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele samorządu Gminy Brudzew, lokalnych szkół oraz okoliczni mieszkańcy. Po uroczystościach na cmentarzu, w kościele św. Mikołaja w Brudzewie została odprawiona msza święta, na której słowo do wiernych wygłosił pastor Jelinek.

Coroczne spotkanie bywa określane jako Brudzewskie Ekumeniczne Zaduszki i stanowi przejaw dialogu między katolikami a protestantami.

Zdjęcia: Parafia Brudzew
Brudzew: Ci druhowie już z nimi nie zagrają, mimo ...
„Szkoła pamięta”

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 20 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.