Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Brudzew: Lokalny bohater patronem hali sportowej

Brudzew

Wyjątkowa uroczystość odbyła się w czwartek, 27 października. Gminna Hala Sportowa w Brudzewie otrzymała imię Józefa Kiszkurno. Obecni na wydarzeniu dowiedzieli się, jak wspaniałym był człowiekiem, ile osiągnął i dlaczego właśnie jego wybrano na patrona hali.

Przybyłych na uroczystość gości przywitał wójt gminy Brudzew Cezary Krasowski. Przedstawił on po krótce Józefa Kiszkurno i opowiedział jak powstała inicjatywa.

- Nawiązujemy do historii, bardzo ważnej historii samorządu. Jak to wszystko się zaczęło? Pani Magdalena Ciołek, prezes LGD zgłosiła się do mnie i samorządu z propozycją złożenia wniosku na umieszczenie na budynku użyteczności publicznej muralu, który miałby przedstawiać szczególną sylwetkę, osobę pochodzącą z gminy Brudzew. Mamy obiekty sportowe, boisko i halę sportową. Do tego projektu wpisałby się mural upamiętniający Józefa Kiszkurno. Projekt nie przeszedł, nie uzyskał dofinansowania i wówczas prezes Towarzystwa Przyjaciół Brudzewa zaproponował, żeby nadać imię gminnej hali Józefa Kiszkurno- mówił wójt Brudzewa.

Józef Kiszkurno był agronomem, trenerem i jednym z najwybitniejszych i najszybszych polskich zawodników w strzelaniu do rzutków. Był trzykrotnym mistrzem świata, mistrzem Europy, wielokrotnym mistrzem Polski i olimpijczykiem z Helsinek.
Urodził się 1 lutego 1895 roku w Nowowarowszczyźnie koło Mińska Litewskiego. Strzelec, specjalista w strzelaniu do rzutków, reprezentant Ogniwa Łódź, OWKS Bydgoszcz, Związkowca, Kolejarza, Zawiszy Bydgoszcz i Legii Warszawa. 19-krotny mistrz Polski. Największe sukcesy międzynarodowe odniósł w okresie międzywojennym zdobywając trzykrotnie tytuł mistrza świata. Po zakończeniu II wojny światowej był zawodnikiem i olimpijczykiem, ale też głównym animatorem i zasłużonym trenerem.

Na terenie gminy Brudzew zamieszkiwał w latach 1920-1931, pełniąc od 1922 roku funkcję administratora majątku ziemskiego. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, brał udział w tajnych spotkaniach w Trębaczewie, na których koordynowano dostawy żywności do Warszawy, jeszcze przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Po zakończeniu II wojny światowej. Józef Kiszkurno był głównym animatorem, trenerem oraz autorytetem strzelectwa sportowego do rzutków.

Odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim OOP i Złotym Krzyżem Zasługi. Miał dwoje dzieci. Zmarł 8 lutego w Iwnie koło Poznania.

Materiał filmowy oraz prelekcję z dużą dozą ciekawych informacji na temat Józefa Kiszkurno przedstawił Prezes Towarzystwa Przyjaciół Brudzewa Ryszard Kaszyński.

Chętni mieli również okazję zobaczyć zdjęcia z życia dzisiejszego bohatera.
Zwieńczeniem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej mieszczącej się na murach hali sportowej w Brudzewie.

 

Władysławów: Pożar pustostanu w Milinowie
Malanów: Z rolnikami o suszy i azbeście

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Lucjan w sobota, 29 października 2022 04:21

Szanowni Państwo. Z całym szacunkiem dla osób i uroczystości. Ale jak można pisać o osobie, że pochodzi z terenu gminy Brudzew, a urodziła się na Litwie? Wyjątek może stanowić pochodzenie Rodziców. Z tym że o tym nie było żadnej wzmianki w artykule. Ale nie to, że dana osoba pracowała na terenie gminy to od razu z tąd pochodzi.

Szanowni Państwo. Z całym szacunkiem dla osób i uroczystości. Ale jak można pisać o osobie, że pochodzi z terenu gminy Brudzew, a urodziła się na Litwie? Wyjątek może stanowić pochodzenie Rodziców. Z tym że o tym nie było żadnej wzmianki w artykule. Ale nie to, że dana osoba pracowała na terenie gminy to od razu z tąd pochodzi.
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.