Brudzew: Magiczne miejsce pełne niepowtarzalnych osób, czyli uroczyste otwarcie Inkubatora Kuchennego w Krwonach

Otwarcie Inkubatora Kuchennego w Krwonach

- Od pierwszej chwili kiedy tu przyjechałam mam wrażenie, że to miejsce jest magiczne, ponieważ wokół skupione są osoby, które mocno angażują się we wszystkie inicjowane przez nas przedsięwzięcia- mówiła prezes Turkowskiej Unii Rozwoju Magdalena Ciołek podczas uroczystości, która odbyła się w Krwonach w gminie Brudzew.

Magiczne miejsce z zaczarowanym ogrodem
Uroczyste otwarcie Inkubatora Kuchennego Fundacji ze Smakiem oraz nowych siedzib Turkowskiej Unii Rozwoju T.U.R i Spółdzielni Socjalnej „Powrócisz tu” odbyło się w czwartek 8 sierpnia. Do Krwony przybyli przedstawiciele wszystkich gmin powiatu tureckiego, członkowie różnych stowarzyszeń i instytucji oraz mieszkańcy, bowiem to głównie im służyć będzie nowopowstałe miejsce.

-Miejsce to jest nie tylko samym Inkubatorem. Realizować tu będziemy szereg różnych inicjatyw. Mając na względzie charakter tego obiektu, przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu mieściła się tutaj siedziba Szkoły Podstawowej w Krwonach, dlatego będziemy realizować działania o charakterze edukacyjnym- mówiła prezes Turkowskiej Unii Rozwoju Magdalena Ciołek.

Magdalena Ciołek zapowiedziała, że już pod koniec roku rozpocznie się realizacja kolejnych działań w zakresie adaptacji pomieszczeń klasowych. To właśnie w Krwonach mają powstawać naturalne kosmetyki, olejki eteryczne, mieszanki ziołowe. Oferta adresowana będzie głównie do młodzieży i dzieci ze szkół podstawowych.

Dookoła budynku mieści się „zaczarowany ogród”, który nie tylko ujmuje klimatem, ale również już niebawem drzewa w nim zasadzone wydadzą owoce.

Nie udałoby się bez wsparcia ze środków zewnętrznych. Na realizację Inkubatora Kuchennego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 otrzymano 499, 966,00 zł w tym ze środków EFRROW 318 128,37 zł.

Kolejne środki dla organizacji pozarządowych to 50,000 zł, a do tego 70 000 zł środków własnych. Każdy pomagał jak mógł, bowiem do realizacji przedsięwzięcia przyczynili się również przedstawiciele samorządów. Magdalena Ciołek podziękowała osobom najbardziej zaangażowanym w projekt, swoim współpracownikom oraz samorządowcom, w szczególności władzom gminy Brudzew. W imieniu samorządu głos zabrał Cezary Krasowski.

-Chciałbym, aby to miejsce było miejscem integracji, w którym można spotykać się i rozwiązywać te najtrudniejsze problemy. Przed nami, szczególnie przed powiatem tureckim, powstaje widmo dużego problemu. Chciałbym, aby to miejsce było również miejscem spotkań i rozwiązywania problemów, które czekają wschodnią Wielkopolskę. Mam nadzieję, że jest to zaczarowane miejsce i w tym miejscu powstanie coś co zaczaruje powiat turecki, kolski i sieradzki- mówił Cezary Krasowski.

„Myśląc o losie kolejnych pokoleń i matki Ziemi”
Fundacja została powołana przez włodarzy ośmiu gmin powiatu tureckiego oraz dwóch gmin ościennych – Goszczanowa i Kościelca w 2006 r., pod nazwą Turecka Unia Rozwoju- T.U.R. Na kilka lat działalność fundacji została uśpiona, by w 2016 roku reaktywować ją pod nazwą Fundacja ze Smakiem celem utworzenia Inkubatora Kuchennego, który osiagnięto w ramach działania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
Broszurka Inkubatora Kuchennego informuje, że „dziś nasze działania koncentrują się na wspieraniu obszarów wiejskich i ich mieszkańców oraz krzewieniu idei życia w zgodzie z naturą. Chcemy, by mieszkańcy zatrzymali się choć na chwilę, by z troską spojrzeli w przyszłość, myśląc o losie kolejnych pokoleń i naszej matki Ziemi. Przed nami wielkie wyzwania, ale jesteśmy gotowi je podjąć, by za kilka lat radować się z efektów naszej pracy i cieszyć się z pozytywnych zmian, jakie zaszły w bliskim nam i naszym sercom otoczeniu”.

Inkubator Kuchenny oferuje m.in. wynajmowanie na godziny pomieszczeń i wyposażenia kuchni, doradztwo - głównie w zakresie przetwórstwa rolno- spożywczego i gastronomii, pozyskiwania środków na rozwój działalności przetwórczej, znakowania, sprzedaż produktów, a także organizację szkoleń i warsztatów dla rolników i domowników obszarów LGD. A to tylko niektóre z licznie podejmowanych przez Inkubator Kuchenny inicjatyw.

Zdrowo, smacznie, regionalnie
Po uroczystym przecięciu czerwonej wstęgi i symbolicznej lamce szampana, goście udali się na zwiedzanie budynku. Chętni mieli okazję zobaczyć, jak powstawać będą smakołyki oraz sami przekonać się, że warto ich skosztować.

Konfitury i powidła oparte na starych recepturach, zawierające, jak mówiła Magdalena Ciołek: „niebanalne połączenie smaków”, soki, herbaty owocowe i ziołowe, chipsy owocowe i warzywne, kiszonki i przeciery - to tylko niektóre z produktów oferowanych przez wyśmienite kucharki. Już przed budynkiem roztaczał się zapach świeżego chleba na zakwasie, którego można było skosztować.

Należy nadmienić, że wszystkie produkty można zakupić w pięknych słoiczkach z gwarancją ich walorów zarówno smakowych, jak i zdrowotnych. Część powstałych w wyniku przetworzenia produktów oferowana jest przez rolników, a pozostała część sprzedawana jest w ich imieniu przez Inkubator Kuchenny. Inkubator eksponuje produkty w miejscu wytworzenia, w specjalnie przeznaczonym w tym celu pomieszczeniu z ekspozycją i ladą. Ponadto sprzedaż odbywa się poprzez strony internetowe w porozumieniu z innymi podmiotami, w tym także LGD i Spółdzielnią Socjalną „Powrócisz tu”. W procesie sprzedaży wykorzystywane są lokalne kanały dystrybucji, czyli lokalni przedsiębiorcy działający w branży gastronomicznej i hotelarskiej oraz sklepy ze zdrową żywnością. Produkty Inkubatora będzie można znaleźć także w sklepach wielkopowierzchniowych na stoiskach ze zdrową żywnością. oraz na festiwalach smaku i targach żywnościowych. Celem jest również wyjście na rynki zachodnie.

Władysławów: Parafia NNMP w Wyszynie wita 29 Pielg...
ZE PAK chce tworzyć Czystą Polskę. Duże zmiany na ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Exel w sobota, 10 sierpnia 2019 20:41

Wszystko OK tylko ten pleban. Jest mozliwa uroczystość samorządowa bez pokropu ?

Wszystko OK tylko ten pleban. Jest mozliwa uroczystość samorządowa bez pokropu ?
Gość
poniedziałek, 11 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.