Brudzew: Matka Boska wróciła na wieżę remizy

Matka Boska Brudzew

Figura Matki Boskiej wróciła na ścianę remizy OSP Brudzew. Patronka Brudzewskich Trębaczy Maryjnych po niemal siedmiu miesiącach nieobecności, znów błogosławi okolicę i czuwa nad strażakami. Wszystko dzięki ofiarności darczyńców.

Na brudzewskiej strażnicy figura Matki Boskiej Królowej Świata pojawiła się w 2015 roku. Wraz z okolicznościową tablicą stanowiła wyraz wdzięczności za ponad 80 lat kultywowania wyjątkowej tradycji. Od 1935 roku w miesiącu maju, każdego dnia, o 7.00 rano i 19.00 wieczorem, na wieży strażackiej remizy pojawiają się Brudzewscy Trębacze Maryjni – członkowie Orkiestry Dętej OSP Brudzew, którzy grają pieśni maryjne na cztery strony świata. Jest to jedna z wyjątkowych tradycji miejscowości Brudzew.

W ubiegłym roku, 30 września, w wyniku silnego wiatru strażacy stracili swoją patronkę. Podmuch strącił figurę z postumentu, w wyniku czego uległa ona całkowitemu zniszczeniu, o czym pisaliśmy TUTAJ. W minioną sobotę, 25 kwietnia, MB Królowa Świata znów zawisła na wieży remizy. Jej zakup został zrealizowany z pieniędzy uzyskanych z ubezpieczenia budynku OSP Brudzew. Dodatkowo została ona otoczona zaszkloną kapliczką, zakupioną dzięki hojności darczyńców. Po około dwóch tygodniach zbiórki udało się uzbierać odpowiednią kwotę.

- Członkowie Orkiestry oraz członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Brudzewie dziękują wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, aby Maryja mogła znowu patronować brudzewskiej społeczności oraz całemu światu - przekazali w Internecie druhowie-ochotnicy z Brudzewa.

Kapliczka została wykonana przez kowala artystycznego z Leżajska z województwa podkarpackiego i będzie stanowić zabezpieczenie umieszczonej w niej figury przez warunkami atmosferycznymi i aktami wandalizmu. Już za kilka dni, 1 maja, na cztery strony świata w Brudzewie znów rozebrzmi muzyka grana przez Trębaczy Maryjnych. Będzie tu już 85. edycja tej unikatowej tradycji..

Komisje powołane. Nie we wszystkich gminach powiat...
„Kim my i nasze dzieci jesteśmy?”- czyli rodzice o...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 03 lipca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.