Brudzew: Mieszkamy w jednym powiecie, czyli o przyszłości regionu po erze węgla

Sesja Rady Gminy Brudzew

Wójt gminy Brudzew, Cezary Krasowski swoją wypowiedzią podczas wtorkowej (22 stycznia) sesji rady gminy odniósł się do przyszłości regionu wobec kończącego się przemysłu paliwowo-energetycznego. Co zrobić, aby uchronić się przed spowolnieniem gospodarczym i zubożeniem społeczeństwa?

O tym, że według analityków i specjalistów po zakończeniu eksploatacji złóż węgla, nasz region czeka spowolnienie gospodarcze pisaliśmy już tutaj: https://www.iturek.net/polecam/raport-instytutu-badan-strukturalnych-konczy-sie-wegiel-w-regionie-czeka-nas-spowolnienie-gospodarcze.
 
Na raport Instytutu Badań Strukturalnych podczas wtorkowej sesji powołał się również wójt Cezary Krasowski.

- Przemysł paliwowo-energetyczny kończy się, nie tylko w naszej gminie, ale w powiecie tureckim, a niebawem w subregionie konińskim - zaczął swoje wystąpienie włodarz gminy Brudzew.

Mówił on m.in. o potrzebie stworzenia wspólnego dokumentu, planu, w którym będą wskazane najpotrzebniejsze inwestycje drogowe. Wówczas każda kolejna władza miałaby do niego dostęp, a radni mieliby świadomość, że w pierwszej kolejności będzie droga np. w gminie Brudzew, bo to ona przyczyni się do rozwoju gospodarczego. Jak wskazywał wójt Krasowski, barierą dla inwestorów jest brak infrastruktury drogowej. Posłużył się przy tym przykładem inwestycji na przebiegającej przez gminę drodze wojewódzkiej, gdy starano się o to, aby wybudować ją w najwyższym standardzie, żeby ta droga dopuszczała maksymalny ciężar pojazdów, żeby nie było żadnych ograniczeń, bo - jak mówił wójt - być może w przyszłości znajdzie się ktoś, kto będzie chciał jeździć tą drogą, bo być może w przyszłości znajdzie się ktoś kto będzie chciał zainwestować przy tej drodze, a skorzysta cały powiat.

- Warto rozmawiać, warto wspólnie i wtedy nikt nie będzie miał pretensji. Mieszkamy w jednym powiecie tureckim i chodzi nam wszystkim o to, aby ten powiat nie wyludniał się, aby nie następowało starzenie się społeczeństwa. Żeby młodzież nie uciekała. Wydajemy na edukację pieniądze, powiat wydaje na edukację pieniądze, ale one do nas nie wracają, bo młodzież niestety na chwile obecną wyprowadza się z powiatu z subregionu - mówił Cezary Krasowski, apelując o współdziałanie.

Ważne są wspólne rozmowy nie tylko w powiecie tureckim, ale też kolskim, konińskim i słupeckim, bo właśnie ta część wielkopolski ubożeje, a spowolnienie gospodarcze skutkować będzie ubożeniem wszystkich społeczności. Zubożenie samorządu zaś to konieczność ograniczenia inwestycji.

Luty w Kinie „Tur”
„Zimna wojna” w bibliotece

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
niedziela, 18 sierpień 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.