Brudzew: Mieszkańcy upamiętnili 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Brudzewie

Przy dźwiękach Orkiestry, wśród wielu biało czerwonych wiązanek, w asyście licznych pocztów sztandarowych, mieszkańcy gminy Brudzew upamiętnili 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości rozpoczęły się w dniu 3 maja o godz. 12.00 mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele w Brudzewie. Płomienne kazanie, w którym pokreślona została potrzeba dbania o szacunek do polskich symboli narodowych i wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu, wygłosił ks. Janusz Małecki – wikariusz parafii.

Następnie uczestnicy na czele z Orkiestrą Dętą OSP Brudzew przemaszerowali pod remizę strażacką przy miejscowym rynku. Tam dowódca uroczystości dh Henryk Świętochowski wydał odpowiednie komendy i ustawił w szyku sztandary, które wystawiły ZOG ZOSP RP w Brudzewie, OSP Brudzew, OSP Krwony, GKS Kasztelania Brudzew, SP Brudzew oraz Gminne Koło PSL. Przy dźwiękach Hymnu Państwowego poczet flagowy w składzie dh Łukasz Czerniejewski, dh Rafał Robak i dh Przemysław Wdowiński, wciągnął biało-czerwone barwy na maszt.

Wójt Gminy Brudzew Cezary Krasowski w swoim przemówieniu podkreślił, że o demokrację należy dbać, bo nie jest ona dana raz na zawsze i przypomniał kilka najważniejszych dat z historii naszego kraju, m.in. datę trzeciego rozbioru Polski oraz rok 1989.

Licznie przybyłe delegacje przy asyście werbla złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową. Wiązanki składali m.in. włodarze Gminy Brudzew na czele z Wójtem, przedstawiciele władz powiatu z Wicestarostą, ochotnicze straże pożarne, szkoły, instytucje życia publicznego, partie polityczne i lokalne stowarzyszenia z terenu gminy. Duże zaciekawienie wywołała delegacja Powiatowego Związku Hodowców Koni, którzy przed złożeniem kwiatów majestatycznie wjechali na plac bryczką.

Po zakończeniu uroczystego apelu na placu przed remizą wszyscy udali się do jej wnętrza, gdzie odbyła się – tradycyjna już w Brudzewie – Lekcja Śpiewania pieśni patriotycznych.

Foto: PB – OSP Brudzyń
Puchary i flo dla najlepszych
Turkowianie uczcili święto Konstytucji 3 Maja

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.