Brudzew: Mniej wydatków na alkohol, więcej na potrzeby Kościoła, czyli proboszcz listy pisze

Brudzew

Kościół w Brudzewie stał się ofiarą koronawirusa i postępującej laicyzacji. Na szczęście parafianie mniej wydają na alkohol, a więcej na potrzeby swojego Kościoła - tak wynika z listu, który pod koniec roku trafił do mieszkańców gminy Brudzew należących do parafii p.w. św. Mikołaja. Do listu dołączona była koperta na datki.

Proboszcz brudzewskiej parafii, ks. kan. Zbigniew Wróblem podkreślił, że pociechą w trudnym czasie jest fakt, że znacząco wzrósł odsetek „communicantes” (osób przystępujących do komunii świętej) - z 30 na 52 proc. „Socjolodzy religii oceniają, że pandemia przyspieszyła proces dechrystianizacji Europy o 10 lat. Niestety tym prądom nie oparł się Brudzew” - zaznaczył duszpasterz.

Jak wskazuje proboszcz, na szczęście nastąpił wyraźny spadek wydatków na alkohol ewidencjonowany. Według danych Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2021 roku wydano na alkohol w gminie Brudzew statystycznie 254,12 zł na mieszkańca (21,17 zł miesięcznie), nie licząc szarej strefy. Dwa lata temu było to ponad 30 zł miesięcznie.

„Myślę, że znaczące zmniejszenie wydatków na alkohol skutkowało zwiększoną ofiarnością na Kościół. Wierni mimo pandemii nie zwolnili się z piątego przykazania kościelnego. „Troszczyć się o potrzeby kościoła”. Gdy przez ostatnie dwa lata nie było kolędy w tradycyjnej formie, wierni w zdecydowanej większości nie ustali w ofiarności na Kościół” - pisze proboszcz Wróbel.

Dzięki ofiarom można było zamontować instalację fotowoltaiczną na kościele i na plebanii, zamontować kocioł elektryczny w kościele i pompę ciepła na plebanii, a także kolektory słoneczne i nowy piec w domu parafialnym. Odnowiono ławki w kościele oraz schody przed plebanią, pozłocono litery na pamiątkowej tablicy w kościele, a także wykonano ozdobną podstawę pod figurę, przystosowano konfesjonał do osób słabo słyszących, zakupiono figurę Jezusa do grobu, zakupiono też halogeny do podświetlenia kościoła i dmuchawę spalinową

Tegoroczne ofiary będą przeznaczone na spłacenie wykonanych prac. Do zapłaty zostało 35 tyś. zł. Za resztę zebranych pieniędzy proboszcz chce odnowić elewację kościoła Ducha Świętego.

Koperta na datki - z wyszczególnieniem kwoty przekazywanej na parafię oraz osobnej - na diecezję - została mieszkańcom przekazana wraz z listem. Ofiara nie będzie anonimowa, bowiem koperta opatrzona jest miejscem nie tylko na wpisanie przekazywanej kwoty, ale też imienia, nazwiska, adresu oraz liczby członków rodziny.

W sprawie listu i koperty próbowaliśmy kilkukrotnie kontaktować się z proboszczem parafii w Brudzewie, jednak nie odbierał telefonu.

Dobra: Niechaj prowadzi nas gwiazda!
Wyjątkowa pościel dla najmłodszych

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Janusz w środa, 04 stycznia 2023 19:14

do papieża pisz a nie szukaj kasy sam daj coś od siebie a jak nie to pros od czarnej mafii lub ojca tadeusza !

do papieża pisz a nie szukaj kasy sam daj coś od siebie a jak nie to pros od czarnej mafii lub ojca tadeusza !
Gość - Mirek Pędziwiatr ps.Smakosz w wtorek, 03 stycznia 2023 22:58

Ja anonimowo płacąc gotówką w lokalach wydaję 2000 zł na alkohol.Płacąc kartą czyli oficjalnie następne 2000 zł rocznie .Ile mam dać w kopertę i czy mogę się targować ?

Ja anonimowo płacąc gotówką w lokalach wydaję 2000 zł na alkohol.Płacąc kartą czyli oficjalnie następne 2000 zł rocznie .Ile mam dać w kopertę i czy mogę się targować ?
Gość
piątek, 31 marca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.