Brudzew: Noc ludowych wierzeń

Noc Świętojańska w Brudzewie

Już po raz kolejny w Brudzewie obyła się celebracja Nocy Świętojańskiej. Od wieków noc z 22/23 czerwca uznawana jest za pełen magii i ludowych wierzeń moment w roku. Nie inaczej było w miniony weekend przy stadionie na ul. Piaski.

Impreza rozpoczęła się od radosnego i barwnego korowodu świętojańskiego, który wyruszył spod remizy w Brudzewie. Przy dźwiękach Orkiestry Dętej OSP Brudzew uczestnicy przemaszerowali na ul. Piaski w okolice rzeki Kiełbaski. Tam rozpoczęły się tańce i śpiewy, w które zaangażował się nawet wójt Cezary Krasowski wykonując wspólnie z innymi uczestnikami m.in. „Hej Sokoły”.

Wśród licznych atrakcji, konkursów, tańców, zabaw i swojskiego jadła najważniejszym elementem wydarzenia były zrobione z polnych kwiatów i traw wianki. Jedne zdobiły głowy uczestników, inne wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy z nich. Z prawie 40 kompozycji jury wyłoniło zwycięzców z trzech kategoriach wiekowych, którzy zostali nagrodzeni. Około godz. 21.00 wianki w asyście strażaków zostały puszczone na wodę i popłynęły w nieznane. Jedno z podań głosi, że panna, której wianek pierwszy wpadnie w morza, najszybciej wyjdzie za mąż.

Na wszystkich uczestnikach ogromne wrażenie wywarł pokaz Fire Show przygotowany i przedstawiony przez Teatr Tancerzy Ognia „Shadows of fire”, który rozświetlił mroki nocy. Następnie rozpoczęła się zabawa taneczna z DJ’em.

Organizatorami Brudzewskiej Nocy Świętojańskiej, nazywanej przez mieszkańców po prostu „wiankami” było Stowarzyszenia „Klub Brudzewianki”, Wójt Gminy Brudzew, GOK Wozownia i OSP Brudzew.
Brudzew: Rodzinnie i po strażacku na pikniku rodzi...
Anna Marecka: Wakacje!

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 25 luty 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.