Brudzew: Ostrożny budżet na trudne czasy

Sesja Rady Gminy Brudzew

Przyszły rok będzie dla samorządów szczególnie trudny i znajduje to odzwierciedlenie w gminnych budżetach. Nie inaczej jest w Brudzewie, gdzie plan finansowy na najbliższe dwanaście miesięcy najłagodniej określić można jako ostrożny. Wójt Krasowski natomiast wprost mówi, że nie jest z niego zadowolony.

Zanim radni przystąpili do procedowania nad budżetem gminy na 2020 rok, pochylili się nad Wieloletnią Prognozą Finansową na lata 2020-23. Już w niej widać, że do kwestii finansów w gminie podchodzić trzeba będzie z duża dozą ostrożności.

Uchwałę budżetową omówiła skarbnik Wioletta Gadomska. Dochody planowane w 2020 roku to kwota 31 991 002,10 zł, w tym bieżące w wysokości 31 351 002,10 zł i majątkowe równe 640 000 zł. Wydatki natomiast sięgnąć mają kwoty 31 241 001,10 zł. Wydatki bieżące to kwota 30 314 361,98 zł. Na inwestycje w przyszłym roku gmina zamierza wydać 926 640,12 zł. W budżecie zaplanowano nadwyżkę w wysokości 750 000 zł, z której pokryte zostaną zobowiązania.

Kilkoma refleksjami na temat przyszłorocznego budżetu podzielił się z zebranymi radny Mateusz Kaszyński.

- Pochylamy się nad budżetem gminy Brudzew. Warto zauważyć, że ten projekt różni się zupełnie od projektów, które były wcześniej. Wydatki bieżące zwiększają się znacząco, rosną koszty płacy minimalnej. Zadania zlecone z administracji rządowej są niedofinansowanie. Ta sytuacja to odbicie działań rządu. To niestety sytuacja w dużej mierze niezależna od nas. Gmina zmuszona jest do ograniczenia działań inwestycyjnych, na szczęście na rok 2020 udało nam się uniknąć drastycznej podwyżki podatków, z czego należy się cieszyć. Budżet w mojej ocenie jest zbilansowany, gwarantuje finansowanie instytucji , nie mad deficytu i nowych kredytów, udało się pani skarbnik poukładać to tak, aby budżet się zbilansował - mówił radny Kaszyński.

W podobnym tonie wypowiedział się również radny Kiciński, ale wójt Krasowski był mniej optymistycznie nastawiony do budżetu na 2020 rok.

- Ja z tego budżetu nie jestem zadowolony, bardzo dziękuję za dyskusję wśród radnych , Coraz więcej obowiązków spada na samorząd. Do oświaty dopłacaliśmy trzy, cztery miliony, cztery to jak były inwestycje. Dzisiaj przy subwencji sześć milionów, po reformie, gmina Brudzew dopłaca siedem milionów złotych. Subwencja spada, jeśli zostanie zmniejszona, to będziemy szukali dodatkowych środków na sfinansowanie oświaty. Gminę Brudzew czekają niepopularne decyzje, szukanie oszczędności. W przyszłym roku dla samorządu gminy Brudzew nastąpi podwyżka prądu o 33 proc, za chwileczkę będą kalkulowane nowe stawki wody i ścieków - mówił Cezary Krasowski, dodając jednocześnie, że nie jest przeciwnikiem dawania zadań samorządom, ale jeśli coś jest zrzucane na barki samorządów to powinna być też odpowiednia rekompensata.

Ostatecznie budżet został przyjęty 12 głosami za, przy dwóch wstrzymujących.

Wideo: Pożar kamienicy na Browarnej. Nie żyje 63- ...
Stypendia Prezesa Rady Ministrów dla uczniów Powia...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 01 czerwiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.