Brudzew: Oszczędzać i minimalizować wydatki - plan finansowy na 2021 rok przyjęty

Urzą Gminy Brudzew

- W czasie pandemii wszystkie samorządy starają się oszczędzać, zmniejszać, minimalizować wydatki bieżące. My w taki sposób też podchodzimy do sprawy - w ten sposób wójt gminy Brudzew Cezary Krasowski podsumowywał budżet gminy na 2021 rok. Radni byli jednomyślni jeśli chodzi o przyjęcie planu dochodów i wydatków.

Uchwała budżetowa na rok 2021 zakłada dochody w kwocie ponad 30,9 mln zł, zaś wydatki po autopoprawkach, które omawiano na komisjach wynoszą ponad 33,8 mln zł. Na inwestycje w gminie Brudzew planuje się przeznaczyć w przyszłym roku ponad 2,9 mln zł. Deficyt wynosi 2,937 mln zł i zostanie on sfinansowany przychodami z tytułu nadwyżki z lat ubiegłych oraz środkami niewykorzystanymi, które otrzymano w 2020 roku.

- O przedstawionym budżecie można mówić dużo, można zastanawiać się dlaczego nie ma takich, czy innych inwestycji. Jest to budżet bardzo, bardzo ostrożny, co zostało podkreślone na wspólnym posiedzeniu komisji, w szczególności w odniesieniu do zakładanych dochodów, w szczególności od podatku od nieruchomości. Jednakże mając już pewne doświadczenie dwóch poprzednich budżetów i analizując budżety z lat poprzednich można zauważyć, że kwota inwestycji w projekcie budżetu nigdy nie była wygórowana, a jednak szacunki do dochodów umiarkowane. Mimo to udało się osiągać mniejsze lub większe cele. Dodatkowo zauważyć należy, że w projekcie budżetu na 2020 rok też było 2 mln zł deficytu, w kolejny już rok wchodziliśmy z milionową nadwyżką. W mojej ocenie budżet jest taki, a nie inny. Kluczowe będą jego nowelizacje. Pierwsza większa z pewnością między lutym, a marcem, po bilansie za rok poprzedni. W tym momencie tak naprawdę ważyć się będą losy tego, co w sferze inwestycyjnej uda się zrealizować. Ja jako radny będę zabiegał o to, aby w miarę posiadanych środków, które miejmy nadzieję się pojawią, te inwestycje były realizowane. Współczesny wójt w mojej ocenie powinien być menadżerem swojej gminy na wielu płaszczyznach. Działając powinien też podejmować pewne ryzyko, oczywiście w granicach rozsądku, bo tylko w taki sposób można przynosić wymierne korzyści. Cieszy mnie to, że w urzędzie zostało utworzone dodatkowe stanowisko inspektora do spraw pozyskiwania środków pozabudżetowych. W tym zakresie działania gminy powinny być zintensyfikowane, ponieważ wszyscy dobrze wiemy, że jeśli chcemy się prężnie rozwijać, to powinniśmy tych środków zewnętrznych szukać. Dzisiejszy budżet jest uchwałą techniczną w mojej ocenie. Ja będę go popierać, bo nie mam powodów, żeby być przeciwny, ale to, jakie będą rzeczywiście te dochody i wydatki pokaże nadchodzący rok budżetowy i na ten rok życzę panu panie wójcie inicjatywy i kreatywności w szukaniu środków - komentował przygotowany budżet radny Mateusz Kaszyński.

Zdaniem wójta Krasowskiego samorządy w czasie pandemii powinny przede wszystkim oszczędzać, zmniejszać, minimalizować wydatki bieżące. My w taki sposób też podchodzimy do sprawy.

- Bardzo dziękuję mieszkańcom poszczególnych sołectw, które przeznaczyły pieniądze na wymianę oświetlenia ulicznego z energochłonnego na energooszczędne, inteligentne, sterowane zdalnie. Chcemy, aby w kolejnym roku trzy sołectwa przeznaczyły pieniądze na wymianę oświetlenia i praktycznie będziemy mieli większość gminy zmodernizowane jeśli chodzi o oświetlenie uliczne, co niewątpliwie powinno przynieść oszczędności, a jeśli energia elektryczna zdrożeje to nie powinno nas tak bardzo dotknąć. W tej chwili przeznaczamy pieniądze na dokumentacje związane z instalacją fotowoltaiczną. Będziemy czekali na uruchomienie Wielkopolskiego Programu Operacyjnego i mówi się , że ma być spora kwota przeznaczona na odnawialne źródła energii, gdzie wnioskodawcami będą mogły być jednostki samorządu terytorialnego i to tez mogłyby być kolejne oszczędności. Szukamy też dochodów. Na terenach sołectwa Janiszew, Krwony powstaje farma fotowoltaiczna i to będzie pierwsza farma w Polsce o takiej mocy. Z tytułu powstania farmy będą dodatkowe wpływy dla gminy. Budżet jest ostrożny i tak jak powiedziałem - nikt nie wie co przyniesie życie w przyszłym roku - podkreślał wójt Krasowski. Jak można było usłyszeć, w styczniu spłacona zostanie ostatnia rata kredytu i gmina nie będzie mieć zadłużenia.

Jak zaznaczał wójt gminy Brudzew, żeby mieć środki na wkład własny w nowej perspektywie funduszy trzeba znaleźć te pieniądze. Trzeba być przygotowanym na sfinansowanie wkładu własnego. Oszczędności ma przynieść m.in. inwestycja w modernizację ogrzewania Szkoły Podstawowej w Brudzewie wraz z montażem paneli fotowoltaicznych.

- Jeśli sytuacja będzie optymistycznie się rozwijać to jesteśmy w stanie zaciągnąć kredyty na pokrycie wkładu własnego i jesteśmy w stanie poszczególne inwestycje uruchamiać. Cieszę się, że w tej chwili gmina Brudzew od lutego nie będzie zadłużona, będzie mieć zdolność kredytową - podsumował włodarz.

Dariusz Jasak: Propaganda sukcesu Ziemi Turkowskie...
Malanów: Nowy chodnik w Dziadowicach już gotowy

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 05 lipca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.