Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Brudzew: Oznajmili światu zmartwychwstanie Jezusa

Wielkanoc w Brudzewie

W całej Polsce obchodzona jest Wielkanoc. Po wielkoczwartkowej celebracji Wieczerzy Pańskiej i liturgii Męki i Śmierci Jezusa w Wielki Piątek, przyszedł czas na uroczyste zmartwychwstanie Zbawiciela.

Uroczystości Wigilii Paschalnej odbyły się w kościele w Brudzewie 20 kwietnia o godz. 20.00. Rozpoczęły się od poświęcenia ognia, od którego zapłonął paschał – symbol Jezusa - Światłości Świata. Następnie poprzez liturgię ośmiu czytań wierni raz jeszcze przebyli całą drogę zbawienia świata począwszy od Abrahama, aby w końcu móc odnowić swoje przyrzeczenia chrzcielne i przyjąć Eucharystię. Uroczysta msza święta została odprawiona pod przewodnictwem ks. Piotra Bruda – gościa Triduum w brudzewskiej parafii.

Dopełnieniem obrzędów Wigilii Paschalnej była poranna, w niedzielę 21 kwietnia, procesja rezurekcyjna wokół kościoła. Tłumnie zgromadzeni wierni wraz z połączoną asystą parafialną, liturgiczną i strażacką, w skład której w tym roku weszli druhowie z OSP Brudzyń, przy dźwiękach pieśni „Wesoły dzień nam dziś nastał” wygrywanej przez Orkiestrę Dętą OSP Brudzew prowadzoną przez dh Andrzej Różewskiego, oznajmili całemu światu, że i w Brudzewie Chrystus Zmartwychwstał. Nie mogło zabraknąć także Turków, którzy przez całą noc strzegli Grobu Pańskiego.

Minione dni to szczególny okres w roku liturgiczny, zwieńczony najważniejszą liturgią Wielkiejnocy. Jest to „błogosławiona noc, jedyna, która była godna poznać czas i godzinę zmartwychwstania Chrystusa” – jak możemy usłyszeć w odczytywanym w trakcie uroczystości Orędziu Wielkonocnym.

Na zakończenie pod kościołem odbył się tradycyjny koncert Orkiestry.

Zdjęcia: MK – OSP Brudzew; PB – OSP Brudzyń
Dobra: Średniowieczna procesja Emaus- kobietom wst...
Mieszkańcy Turku poświęcili pokarmy

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 18 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.