Brudzew: Pieniądze małe, ale bardzo ważne, czyli umowy na dofinansowania dla sołectw podpisane

Dofinansowanie sołectw

Nieco ponad 70 tysięcy złotych trafi do trzech gmin powiatu tureckiego w ramach dofinansowania w konkursie „Pięknieje Wielkopolska Wieś”. Umowy z Urzędem Marszałkowskim uroczyście podpisano w Dąbrowie (gmina Brudzew).

W tegorocznej edycji dofinansowano otrzymało 125 projektów z całego województwa wielkopolskiego. Łączna pula środków przeznaczona na ten cel wyniosła ponad 3,2 mln zł, natomiast wsparcie jednego projektu mogło sięgnąć nawet 30 tys.zł. Wśród szczęśliwców znalazły się gminy Brudzew, Przykona oraz Dobra.

Celem konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego jest między innymi wsparcie mieszkańców, którzy chcą działać na rzecz rozwoju własnej miejscowości. Wnioski o dofinansowanie składać można było na takie rozwój takich inicjatyw, jak choćby zagospodarowanie przestrzeni publicznej, poprawiające estetykę miejscowości czy zachowanie, odtwarzanie i promowanie dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego lub krajobrazowego oraz kultywowanie tradycji społeczności lokalnych. Należy nadmienić, że gminy mogły składać maksymalnie trzy wnioski, a dotacja dla projektu nie mogła być niższa niż 10 tys.zł i zarazem większa niż 30 tys.zł.

Jeśli mowa o powiecie tureckim, dofinansowanie w wysokości 10 000,00 zł otrzymało sołectwo Chrząblice (gmina Brudzew) na zadanie „Powrót do korzeni, byleby tego nie schrzanić- czyli kultywowanie tradycji lokalnych w Chrząblicach”. 10 490,00 zł otrzymał również Skęczniew (gmina Dobra), który będzie realizował zadanie „Zagospodarowanie parku w Skęczniewie na miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców”. Dofinansowania otrzyma Smulsko (gmina Przykona) na „Modernizację schodów świetlicy wiejskiej w Smulsku” w wysokości 21 000,00 zł, a także Dąbrowa (gmina Brudzew) na zadanie „Zagospodarowanie terenu przy świetlicy wiejskiej w miejscowości Dąbrowa”. Będzie to kwota 30 000,00 zł.

To właśnie sołectwo Dąbrowa było gospodarzem uroczystego podpisania umów na otrzymane środki, w którym uczestniczył m.in. marszałek województwa wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski. Jak podkreślał wójt gminy Brudzew, Cezary Krasowski dzięki takim projektom, jak „Pięknieje Wielkopolska Wieś” mieszkańcy mogą się aktywizować, bo oprócz dofinansowania, w realizację zadań wnoszą też swoją pracę. Wójt. Krasowski podziękował także marszałkowi województwa za hojność i przychylność powiatu tureckiego, a mieszkańcom za chęć do działania i wykorzystywania projektów. O tym, jak wiele starań trzeba włożyć, aby otrzymać środki wspomniał też Krzysztof Grabowski.

- Program Wielkopolska Odnowa Wsi cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, była to dziewiąta edycja, ponad 280 projektów, z których zakwalifikowało się 125. To nie jest takie proste uzyskać dofinansowanie - trzeba projekt dobrze przygotować, mieć dobrze oceniony. To jest bardzo ważne, dlatego tym bardziej gratuluję burmistrzowi i wójtom, bo dla trzech gmin będzie to nieco ponad 70 tys zł. Z doświadczenia wiemy, że ten program cieszy się zainteresowaniem i te małe pieniądze też są bardzo ważne dla tych środowisk wiejskich, do których one trafiają - mówił marszałek Grabowski.

O powodzeniu programu świadczą też statystyki. Do tej pory w programie wzięło udział ponad 2050 sołectw ze 187 wielkopolskich gmin.

Przychodzi uczeń do lekarza, czyli rekrutacja do s...
Kawęczyn: Wesoło, kolorowo, bezpiecznie w Młodzian...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 25 luty 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.