Brudzew: Podwyżka podatków w 2021 roku. O wiele więcej zapłacą przedsiębiorcy

Sesja Rady Gminy Brudzew

Podczas zwołanej na piątek, 20 listopada, sesji radni z gminy Brudzew decydowali m.in. o wysokości stawek podatków lokalnych na 2021 rok. Największe podwyżki w zakresie podatku od nieruchomości odczują przedsiębiorcy.

- Co do zasady większość tych kwot została podniesiona o wskaźnik inflacji, a więc ok. 4 proc. Chyba, że mówimy o podniesieniu do kwot maksymalnych, które zostały określone przez ministra finansów - wyjaśniał na wstępie zastępca wójta gminy Brudzew Paweł Jacaszek.

Tym samym, zgodnie z projektem uchwały, od budynków mieszkalnych mieszkańcy zapłacą podatek w wysokości 0,64 zł/m2 (wzrost o 2 grosze), natomiast od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie on 24,50 zł/m2. Tutaj nastąpiła największa podwyżka bo aż o 1,10 zł. Stawka podatku od nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym wyniesie 11,26 zł/m2, a od nieruchomości związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - 5,06 zł/m2. Od pozostałych nieruchomości, w tym na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego stawkę podatku uchwalono na poziomie 4,05 zł/m2. Od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przedsiębiorcy z gminy Brudzew zapłacą podatek w wysokości 0,99 zł/m2 (wzrost o 4 grosze), opłata od gruntów pod wodami powierzchniowymi wyniesie 4,99 zł/ha, zaś od pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. – 0,30 zł/m2 (wzrost o 2 grosze). Dla nieruchomości niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji stawka podatku wyniesie. 3,28 zł/m2.

O przyczyny podnoszenia podatków dopytywał podczas sesji radny Mateusz Kaszyński.

- Jak co roku te stawki są podnoszone o wskaźnik inflacji. Inflacja wzrasta, koszty funkcjonowania również. Wzrost inflacji powoduje wzrost kosztów nie tylko dla osób fizycznych, ale również dla samorządów. Skoro dla nas niektóre koszty wzrastają nie tylko o wskaźnik inflacji. ale o dużo więcej, w związku z tym z naszej strony jest propozycja o wzrost właśnie o wskaźnik inflacji. Taka jest nasza propozycja. Oczywiście podczas dyskusji nad którąś z uchwał jeden z radnych powiedział, mieszkańcy też oczekują realizacji pewnych zadań, pewnych inwestycji, też oczekują utrzymania np. pasów zieleni. To też dla nas jest niemałym kosztem. Stąd propozycja, aby podnieść stawki o wskaźnik inflacji - wyjaśniał Paweł Jacaszek.

Radny Kaszyński nie do końca podzielał argumenty zastępcy wójta.

- Chcę zauważyć, ze wskaźnik inflacji, który się pojawia czy wskaźnik waloryzacji, podstawie których ministerstwo ogłasza maksymalne stawki w mojej ocenie nie obrazuje obecnej sytuacji wywołanej kryzysem z koronawirusem. Trudno tutaj przyjąć, że ta podwyżka o stawkę inflacji będzie miarodajna. Proponowana podwyżka dotyczyć będzie wszystkich mieszkańców, nie tylko przedsiębiorców, dla których będzie to największa podwyżka, bo aż 1,10 zł od budynków zajętych pod prowadzenie działalności gospodarczej. Co ciekawe do tej pory nigdy nie mieliśmy w ciągu pięciu lat podwyżki aż o 1,10 zł. Zazwyczaj było to kilkanaście groszy. Ci przedsiębiorcy przerzucą te koszty na mieszkańców. Zawsze - i słusznie - pan wójt powtarza, ze nasza gmina jest przyjazna inwestorom i przedsiębiorcom. W moim odczuciu, dziś w dobie kryzysu wywołanego koronawirusem podwyższanie stawki dla przedsiębiorców czy to od budynków czy to d gruntów , czy też w ogóle podnoszenie podatków wszystkim nie znajduje w mojej ocenie uzasadnienia. Jest to działanie całkowicie dla mnie niezrozumiale, żeby w tym roku - nie wiadomo jeszcze jakie będą skutki pandemii - podnosić podatki. W mojej ocenie gmina bez tych podwyżek będzie potrafiła sobie poradzić, tym bardziej, że mamy perspektywę uruchomienia na przełomie sierpnia i września farmy fotowoltaicznej w Brudzewie, która również będzie przynosić - i to nie mały, co często wójt Krasowski podkreśla - dochód podatkowy dla naszej gminy. Rozumiem, że gmina potrzebuje środków do działania, niestety podnoszenie podatków w kryzysie jest operacją krótkowzroczną. Firmy i ich klienci jeszcze długo będą borykać się z problemami. Zamiast łatać dziury podwyżką podatków warto by zastanowić się nad innymi źródłami dochodów, tak jak pojawiająca się kwestia fotowoltaiki, z której bardzo się cieszymy. W obecnej sytuacji dodatkowe obciążenie podatkami zarówno mieszkańców jak i przedsiębiorców to w mojej ocenie droga donikąd. Przyszłością naszych wspólnot jest gospodarka. Mając powyższe na uwadze nie będe dziś popierał uchwały podwyższającej podatek od nieruchomości- wskazywał radny Kaszyński, który podkreślił, że w przeciągu ostatnich pięciu lat stawka daniny od budynków, w których prowadzona jest działalność wzrastała sukcesywnie, łącznie o 50 gr (z 22,50 w 2015 r. do 23,00 w 2019 r.).

Do dyskusji włączył się również uczestniczący w sesji za pośrednictwem Internetu wójt Cezary Krasowski, który wciąż walczy z zakażeniem koronawirusem.


- Tak jak pan zastępca powiedział, podatki są podniesione o poziom inflacji. W niektórych dziedzinach ta podwyżka jest dużo bardziej znacząca. Proszę nie zapominać, ze od 1 stycznia dochodzą dodatkowo podwyżka prądu, musimy za ten prąd sporo płacić. Idziemy w kierunku zakładania instalacji fotowoltaicznych, wymiany oświetlenia ulicznego na energooszczędne, ale niestety tak jak państwo widzicie te podwyżki bedą znaczące. Od 1 stycznia minimalna płaca wzrasta do kwoty 2850 zł i tutaj też trzeba znaleźć pieniądze. Musimy się liczyć z tym, że kopalnia może zrekultywować grunty i te podatki będą dużo niższe. Idziemy w kierunku optymalizacji zatrudnienia. Wymiana instalacji grzewczej w Szkole Podstawowej w Brudzewie na ekologiczne, na bezobsługowe spowoduje ograniczenie zatrudnienia. Ja wiem, że każdy przedsiębiorca ma pewne problemy, ale jeśli znajduje się w problemach może złożyć wniosek o umorzenie podatku jeśli widzimy, że ponosi stratę to podejmuje decyzję o umorzeniu podatku np. od nieruchomości - podkreślał wójt Krasowski.

Rada Gminy Brudzew ostatecznie przyjęła uchwałę o wysokości stawek podatku od nieruchomości 10 głosami „za” przy dwóch głosach sprzeciwu i jednym głosie wstrzymującym. Podatki od środków transportu oraz podatek rolny pozostaną w 2021 roku na niezmienionym poziomie.

Malanów: Nowy sprzęt dla strażaków
Galerie handlowe otwarte od przyszłej soboty. Zmia...

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - Mayones w wtorek, 24 listopada 2020 08:20

Brawo radni. Kolejna kosa w plecy dla przedsiębiorców, ktorzy przecież utrzymują samorząd, dają chcleb społeczeństwu i są sponsorem państwa polskiego. Dawno temu ktoś piwiedział, że nie gryzie się ręki która nas karmi. Ciekawe kiedy zrozumieją to nasi włodarze, zarówno ci na dole w naszych wioskach jak i ci na samej górze, którzy mam wrażenie już dawno stracili kontakt z rzeczywistością.

Brawo radni. Kolejna kosa w plecy dla przedsiębiorców, ktorzy przecież utrzymują samorząd, dają chcleb społeczeństwu i są sponsorem państwa polskiego. Dawno temu ktoś piwiedział, że nie gryzie się ręki która nas karmi. Ciekawe kiedy zrozumieją to nasi włodarze, zarówno ci na dole w naszych wioskach jak i ci na samej górze, którzy mam wrażenie już dawno stracili kontakt z rzeczywistością.
Gość - Pablo w wtorek, 24 listopada 2020 10:07

Twój wpis to prawda ale nie licz ,że ludzie głosujący na smoleńską sektę PiS to zrozumieją .Dla nich liczy się socjal ,który według nich spada z nieba .PiS zmniejszył pieniądze dla Samorządów to te szukają ,gdzie mogą czyli w kieszeni podatnika .

Twój wpis to prawda ale nie licz ,że ludzie głosujący na smoleńską sektę PiS to zrozumieją .Dla nich liczy się socjal ,który według nich spada z nieba .PiS zmniejszył pieniądze dla Samorządów to te szukają ,gdzie mogą czyli w kieszeni podatnika .
Gość - Mieszkaniec w niedziela, 22 listopada 2020 07:16

Najłatwiej jest podnieść podatki

Najłatwiej jest podnieść podatki
Gość - Wojciech w sobota, 21 listopada 2020 17:44

Podatki powinny być podnoszone w ostateczności. To zrobić jest najłatwiej. Szacunek dla Kaszyńskiego, że potrafi wyrazić swoje zdanie i głosować zgodzie z nim

Podatki powinny być podnoszone w ostateczności. To zrobić jest najłatwiej. Szacunek dla Kaszyńskiego, że potrafi wyrazić swoje zdanie i głosować zgodzie z nim
Gość
wtorek, 16 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.