Brudzew: Radni przeciwni wzrostom cen za zagospodarowanie odpadów

Odpady

Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Spółka z o.o. w Koninie przedstawił cennik, którego wspólnikiem jest gmina Brudzew przedstawił cennik na przyszły rok. Zmiany spowodowałyby wzrost wydatków na utylizację śmieci o 27 tys. zł. Radni z Brudzewa taką propozycję zaopiniowali negatywnie.

Jak podkreślono w uzasadnieniu do uchwały, ceny za odzysk i zagospodarowanie frakcji odpadów komunalnych, przedstawione przez MZGOK Konin w przedłożonej propozycji cennika na rok 2022 ulegają dość istotnym zmianom w stosunku do roku bieżącego poprzez wzrost stawek za zagospodarowanie frakcji segregowanych. Papier i tektura zdrożeć mają z 1,00 zł /1 Mg na 25,00 zł/ 1Mg, szkło z 1,00 zł/1 Mg na 10,00 zł /1 Mg, zaś największy wzrost cen dotyczy tworzyw sztucznych z 1,00zł /1 Mg na 75,00 zł /1Mg. Więcej trzeba byłoby zapłacić również za utylizację popiołu - zamiast 129,00/1 Mg cena od nowego roku według propozycji ma wynosić 150,00 zł /1 Mg. Według szacunków, takie zmiany cennika generowały będą wzrost rocznych kosztów zagospodarowania o ok. 27 000 zł. Radni jednogłośni negatywnie zaopiniowali tak przedstawiony cennik.

W stu procentach radni z Brudzewa zgodni byli również jeśli chodzi o zmiany dotyczące harmonogramu odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców, co ma związek ze zmianami, jakie we wrześniu tego roku weszły do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Z narzuconej ustawowo częstotliwości odbierania odpadów niesegregowanych (zmieszanych) oraz bioodpadów, wyłączono gminy wiejskie. Aby ograniczyć koszty funkcjonowania systemu z możliwości takiej skorzysta od nowego roku również gmina Brudzew.

Dotychczasowe doświadczenie oraz specyfika gminy wiejskiej pozwalają na znaczące zmniejszenie częstotliwości odbioru wspomnianych frakcji. W okresie od kwietnia do października odpady zmieszane i bio będą odbierane raz w miesiącu, co ma zmobilizować społeczność lokalną do rzetelniejszej segregacji. Jeżeli taka częstotliwość odbioru bioodpadów jest niewystarczająca, mieszkaniec nieruchomości ma możliwość dostarczenia każdej ilości przedmiotowej frakcji na PSZOK.

Takiej imprezy jeszcze w Turku nie było – Dreszczó...
Nastolatek z obrażeniami. Policyjna interwencja w ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 08 grudnia 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.