Brudzew: Rewolucja śmieciowa w gminnym wymiarze

śmieci

W związku z kolejnymi nowelizacjami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, gminy muszą dostosować swoje systemy gospodarowania odpadami komunalnymi do nowych przepisów. Dotyczą one przede wszystkim sposobu segregacji, zasad odbioru frakcji odpadów, a także wzorów deklaracji i możliwości kompostowania bioodpadów przez mieszkańców. Z rewolucją śmieciową w wymiarze gminnym zmierzyli się radni Gminy Brudzew.

Wszyscy segregują
W trakcie środowej (25 marca) sesji Rady Gminy Brudzew, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kolnicy, głównym punktem obrad były tzw. uchwały śmieciowe. Radni zmienili aż pięć aktów prawnych z tym związanych. Zmiany wymusił na nich ustawodawca.

Od 1 maja 2020 roku każdy mieszkaniec gminy Brudzew będzie miał obowiązek selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Nie będzie już możliwości, żeby móc wybrać nieselektywną metodę pozbywania się śmieci z gospodarstw domowych. Bez zmian pozostanie jednak stawka. Za śmieci segregowane będzie to nadal 9,50 zł za 1-5 osób zamieszkujących nieruchomość, a za każdą kolejną osobę będzie to 6,50 zł. Osoby, które dotąd nie segregowały śmieci zostaną przez Urząd Gminy wezwane do zmiany deklaracji zgodnie z nowymi przepisami.

Jednakże, jeśli zostanie stwierdzone, że na danej nieruchomości mimo istnienia obowiązku odpady nie są segregowane, wówczas Wójt wyda decyzję o nałożeniu podwyższonej opłaty. Będzie ona wynosić od 26,50 zł do 28,50 zł w zależności od ilości osób zamieszkujących na posesji.

Kompostuj i zapłać mniej
Samorządowcy gminy Brudzew postanowili przyznać bonifikatę w opłatach śmieciowych dla tych nieruchomości, których właściciele posiadają kompostowniki i w nich będą zbierać bioodpady. Od osób, które zadeklarują taką chęć nie będą odbierane odpady BIO. Wówczas będą oni mogli skorzystać z ulgi w wysokości 2 zł/miesięcznie od opłaty naliczonej dla całej nieruchomości. W tej chwili brak jest jednak wytycznych co można uznać za kompostownik. Zwolnienie to będzie dotyczyć jedynie domów jednorodzinnych. Wspólnoty wielolokalowe będą zobligowane do dalszego odstawiania frakcji BIO.

Gmina Brudzew ma zawartą z PGKiM umowę na odbiór i transport odpadów komunalnych, która obowiązuje końca 2021 roku. Z tego względu można było niektóre zmiany wprowadzić z dniem 1 stycznia 2022 roku. Tak będzie m.in. z regulacją dotyczącą kompostowników. Z tym dniem zmieni się także wzór deklaracji śmieciowej. Inne będą też zasady i terminy odbioru odpadów z posesji. Wprowadzony zostanie nowy harmonogram uwzględniający wymogi nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przesunięcie obowiązywania tych uchwał w czasie ma na celu zminimalizowanie wzrostu opłat za śmieci, które prędzej czy później – tak jak to ma miejsce w innych samorządach – i tak wzrosną.

Kwestia gospodarki śmieciowej to dla gmin poważny i skomplikowany problem. W szczególności ze względu na liczne zmiany prawa, które wymuszają na samorządach dokonywanie kolejnych rewolucji w zasadach odbioru i zagospodarowywania odpadów. Koniec końców za zmiany wprowadzane w Sejmie i tak płacą zwykli mieszkańcy.
Mateusz Ryta: Mam dylemat kupić dom czy mieszkanie...
Brudzew: Sześć osób na kwarantannie oraz sprzęt dl...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Gość w czwartek, 26 marzec 2020 17:28

A może osoby nie mające kopostownika mogą zawozić odpady do rolników

A może osoby nie mające kopostownika mogą zawozić odpady do rolników
Gość - Sas w czwartek, 26 marzec 2020 13:31

Spoko w mieście 20 zł od osoby i to jeszcze im mało A tu 9.5 i PGKiM odbiera żałosne ŻAŁOSNE ŻAŁOSNE

Spoko w mieście 20 zł od osoby i to jeszcze im mało A tu 9.5 i PGKiM odbiera żałosne ŻAŁOSNE ŻAŁOSNE
Gość
wtorek, 19 styczeń 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.