Brudzew: Uczcili pamięć i oddali hołd poległym żołnierzom Batalionów Chłopskich

Uczcili pamięć Batalionów Chłopskich

Samorządowcy, przedstawiciele instytucji i placówek spotkali się w środę, 9 października, by oddać hołd żołnierzom Batalionów Chłopskich. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. św. Mikołaja w Brudzewie, a następnie złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową.

-Spotkaliśmy się, aby uczcić pamięć chłopskiej Armii Polskiego Państwa Podziemnego. Synów i córek wsi polskiej, którzy z bronią stanęli do otwartej walki z okupantem niemieckim - mówiła prowadząca uroczystość dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kolnicy Nina Kropidłowska.

W wydarzeniu uczestniczyli wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, wójt gminy Brudzew Cezary Krasowski, zastępca wójta Paweł Jacaszek, wicestarosta koniński Władysław Kocaj, zastępca burmistrza Turku Jerzy Kurzawa, burmistrz Tuliszkowa Krzysztof Roman, wójt gminy Kawęczyn Jan Nowak, wójt gminy Przykona Mirosław Broniszewski oraz wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk. O poległych bohaterach pamiętali również przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego, w tym prezes powiatowych struktur radny powiatu tureckiego Mariusz Seńko oraz burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler, a także kandydatki tej partii do Sejmu Anna Majda i Barbara Zielińska.

-Dziś będziemy czcili pamięć i będziemy oddawali hołd poległym, ale również będziemy czcili pamięć tych, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę. Złożymy kwiaty dla żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 roku polegli podczas walk o niepodległą Polskę. Trzeba pamiętać o tych, którzy walczyli o demokratyczny kraj o korzeniach chrześcijańskich - mówił Cezary Krasowski.

Krasowski podziękował także byłemu staroście tureckiemu Mariuszowi Seńko za to, że rozpoczął w powiecie tureckim obchody święta Batalionów Chłopskich. Jest to często zapomniana armia, o której należy pamiętać.

Głos podczas uroczystości zabrali również Krzysztof Grabowski oraz Mariusz Seńko.

Na koniec delegacje złożyły kwiaty pod tablicą umieszczoną na remizie OSP Brudzew, która upamiętnia brudzewiaków poległych w wojnie obronnej w 1939 roku.
Tuliszków: Jesienny Turniej Judo w Poznaniu
Miasto kupiło narkotesty

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Gość w czwartek, 10 październik 2019 22:54

wszyscy z PSL . święto PSL-u w kościele ?? przecież oni popierali LGBT co na to wróbelek??

wszyscy z PSL . święto PSL-u w kościele ?? przecież oni popierali LGBT co na to wróbelek??
Gość
środa, 19 luty 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.