Brudzew: Układy, układziki, a wozu jak nie było, tak nie ma

Henryk Świętochowski

Strażacy z gminy Brudzew czują się oszukani. Okazuje się bowiem, że prawdopodobnie nie mogą liczyć na to, że w tym roku ich jednostkę zasili wymarzony samochód typu ciężkiego. Dlaczego - mimo składanych wniosków - auto nie trafi do druhów z Brudzewa?

Druhowie jeszcze poczekają
O zabezpieczenie finansowe na zakup ciężkiego wozu dopytywał radny Kiciński.

- W trakcie naszego zebrania w OSP Brudzew padła wypowiedź, że mamy w budżecie gminy zabezpieczone środki na zakup wozu bojowego. Bardzo mnie ta informacja ucieszyła, aczkolwiek po przyjrzeniu się budżetowi jakoś tych środków nie widzę. Stąd takie pytanie czy takie środki są, a jeżeli nie to czy są plany żeby w nieodległej przyszłości takie środki zabezpieczyć - zwracał się do wójta.

Cezary Krasowski jednak zauważył, że informacja była jedynie o tym, że środki zostaną zapewnione. Okazuje się, że droga do nabycia nowego wozu nie będzie łatwa.

- OSP Brudzew wnioskowała o auto o ciężkie, ale żeby zbiornik był 5 tysięcy litrów. Teraz mieliśmy taką informację, że nie będzie ciężkich tylko średnie ze zbiornikiem 4 ,7 tysiąca litrów. Wysłaliśmy maila, że jesteśmy za takim autem. Nie zostały uwzględnione auta ze zbiornikiem powyżej 4,5 tysiąca litrów tylko auta do 2,5 tysiąca litrów wody. Jeśli nasza jednostka jest wyposażona w auto 2,5 tysiąca litrów, co prawda nie z napędem, to ja uważam że warto poczekać - mówił wójt Krasowski.

Kwestia bezpieczeństwa
Obecnie jednostka dysponuje 12-letnim samochodem marki MAN, o pojemności 2,5 tysiąca litrów. Auto nie ma napędu na dwie osie i - jak podkreślał gminny komendant OSP Henryk Świętochowski - nadaje się raczej do użytku miejskiego. W gminie Brudzew takie auto nie do końca się sprawdza.

-Jednostka od pewnego czasu zabiega o pozyskanie takiego pojazdu. Czy po analizie, jaka została nam tu przedstawiona w materiałach, jako komendant gminny uważa pan, że słusznie dla poprawy bezpieczeństwa całej gminy i jej mieszkańców należy pozyskać na potrzeby OSP w Brudzewie ciężki samochód ratowniczo gaśniczy - pytał komendanta gminnego radny Mateusz Kaszyński.

- Gmina Brudzew jest bardziej rolnicza, więc samochód z napędami na obie osie jest uzasadniony - argumentował konieczność zakupu nowego wozu komendant. Drugi z posiadanych samochodów - jelcz, jest już wysłużony, jego użytkowanie jest wręcz niebezpieczne i trzeba będzie go wycofać z eksploatacji.

Układy, układziki
Plany strażaków z gminy Brudzew prysnęły po naradzie powiatowej. Stało się wówczas jasne, że do powiatu tureckiego trafią tylko auta o pojemności 2,5 tysiąca litrów. Trzy sztuki trafią do Przykony, Kawęczyna i Kowali Księżych, a samochód ciężki o pojemności 5 tysięcy litrów zasili Komendę Powiatową PSP w Turku. Radni spekulowali nawet, że to dlatego, że firma MAN chce pozbyć się aut z mniejszą pojemnością, mówiło się o „układach i układzikach”. Efekt jest tak, że OSP Brudzew na radość z nowego nabytku, który pozwoli lepiej zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców, będzie musiała jeszcze poczekać.

Wkręć się w wiosenny klimat
Pomóż Basi i Konradowi. Weź udział w Nocnym Turnie...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Sanacja w czwartek, 18 kwietnia 2019 17:18

A co tam robi ten typek Karski. Niech załatwi sprawę samochodu z nowymi przyjaciółmi z PIS. Sprawa beznadziejna, Brudzew to nie PIS owska gmina, a do tego nie okręg Przybyły.

A co tam robi ten typek Karski. Niech załatwi sprawę samochodu z nowymi przyjaciółmi z PIS. Sprawa beznadziejna, Brudzew to nie PIS owska gmina, a do tego nie okręg Przybyły.
Gość - Ochotnik w środa, 17 kwietnia 2019 14:17

To tak jest jak wójtowie dokładają do samochodu dla Państwowej Straży a potem zostają wykołowani przez nich. Zresztą ten nowy Komendant w Turku nie kiwnie palcem bez radnego PIS, zdaje się że też związkowego Komendanta Straży z Poznania.

To tak jest jak wójtowie dokładają do samochodu dla Państwowej Straży a potem zostają wykołowani przez nich. Zresztą ten nowy Komendant w Turku nie kiwnie palcem bez radnego PIS, zdaje się że też związkowego Komendanta Straży z Poznania.
Gość
poniedziałek, 06 lutego 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.